خانه / اجتماعی / ممانعت انزلی چی ها از ورود امین السلطان

ممانعت انزلی چی ها از ورود امین السلطان

به مناسبت سال روز امضای فرمان مشروطه توسط مظفرالدین شاه

۲۰ آوریل۱۹۱۱
امین السلطان از اروپا به طرف ایران معاودت می کند. حرکت معمولی از بادکوبه را بواسطه قربت بادکوبه از پطرووسکه یک سر به بندرانزلی به صحابت یک کشتی که کرایه کرده بود بعدازطهر رسید.
چون خواست به کنار بیاید، جمعیت از اهل بندر انزلی در کنار دریا جمع شدند و او را جدا ممانعت از ورود به بندر انزلی کردند. از طرفی امیر اصلان خان با عده ای قزاق از تهران مامور بود که امین السلطان را سالما به تهران برساند.
جواب مخابرات سپهدار در خصوص ممانعت اهل بندر انزلی هم بر وفق میل اهل بندر انزلی از شاه نرسید. اعضای انجمن ملی رشت هم با فرقه فداییان هیچ میل به ورود او نداشتند ولی در این میانه از راه غازیان، میرزا کریم خان و چند نفر دیگر که برای ورود دادن او به بندر انزلی رفته بودند به هر وسیله بود او را از راه غازیان بی اطلاع اهل بندر انزلی به رشت آوردند.
اهل بندر انزلی چون از او خواستند که سندی بدهد که مشروطه را قبول دارم، در جواب گفت: من هم یکی از افراد ایرانیانم. هر قانونی که در مملکت وضع شود البته درباره من هم نافذ خواهد بود.

از کتاب مشروطه گیلان از نوشته های ه. ل. رابینو، به کوشش محمد روشن

گفتنی است میرزا علی اصغر اتابک ملقب به امین السلطان صدر اعظم سه پادشاه قاجار، ناصرالدین شاه، مظفرالدین شاه و محمد علی شاه بود.

تصویر: فرمان مشروطیت به امضای مظفرالدین شاه که البته این تصویری از کپی فرمان مشروطیت است و معلوم نیست نسخه اصل این فرمان کجا است؟!

درباره کاوه چلمبری

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

کد امنیتی را وارد کنید *

رفتن به بالا