خانه / اخبار / فوک خزری در حال انقراض!!!

فوک خزری در حال انقراض!!!

انزلی چی: نابودی فوک خزری، اکوسیستم خزر را به خطر می‌اندازد.

photo_۲۰۱۷-۱۱-۰۸_۱۳-۳۶-۳۵

دکتر امیر صیاد شیرازی، رییس مرکز درمانی و تحقیقاتی فوک خزری در گفت و گو با انزلی چی در خصوص کشف لاشه فوک خزری در بندر انزلی، اظهار داشت: این لاشه متعلق به یک فوک بالغ نر می باشد و نمونه گیری های لازم از آن، صورت گرفته است. دلیل مرگ، هنوز مشخص نیست ولی احتمالا، خفگی در تور ماهیگیری بوده است. 

گفتنی است این چهارمین لاشه فوک خزری مشاهده شده در سال نود و شش در بندر انزلی است. فوک‌های خزری به طور اتفاقی در تورهای ماهی گیری، گیر می‌افتند، مشکلی که در آب‌های کشور ایران؛ بسیار رخ می‌دهد. در چنین مواقعی، اگر ماهی گیران، فوک را به موقع از تور؛ نجات نداده و به مراکز درمانی نرسانند، یا فوک گرفتار، آن‌ قدر زیر آب می‌ماند تا خفه می‌شود، یا بر اثر جراحات ناشی از تور بر بدنش، بلافاصله و یا پس از رها شدن از تور تلف می‌شود. ماهی گیران آب‌های ایران به دلیل فاصله‌ زیاد مناطق ماهی گیری تا ایستگاهشان و گرانی سوخت قایق نمی‌توانند بیش از یک بار در روز به تورها سر بزنند. به همین دلیل، بسیاری اوقات، وقتی به تور می‌رسند که دیگر فوک گرفتار بیش از ۲۰ دقیقه؛ زیر آب مانده و خفه شده است.

فوک خزری با نام علمی: pusa Caspica یکی از پستانداران کمیاب آب ‌زی دنیا است که فقط در دریای خزر و رودخانه‌های منتهی به آن، زندگی می‌کند. این گونه، تنها پستاندار دریای خزر، محسوب می‌شود و به دلیل صید بی‌رویه و به‌ هم خوردن شرایط زیستی و کاهش شدید جمعیت؛ نیازمند حمایت بین‌المللی است. پیش از فروپاشی شوروی سابق، تعداد فوک خزری، نزدیک به یک میلیون قطعه بود اما در سرشماری سال ۲۰۰۸ معلوم شد که این تعداد به یک صد هزار قطعه؛ کاهش یافته است. فوک خزری به ‌طور میانگین، یک و نیم متر طول و ۶۸ کیلوگرم وزن دارد و یکی از کوچک ‌ترین انواع فوک به شمار می‌رود.‌

ساحل نشینان شمال به آن سگ آبی می‌گویند. فوک‌ها در میان هزار نوع جان دار خزر، تنها پستاندار این دریا، محسوب می‌شوند. فوک‌ها، جانورانی با ارزش‌اند که حتی با مدفوع خود، یک منبع غذایی در دریای خزر به وجود می‌آورند و نابودی آن‌ها؛ اکوسیستم خزر را به خطر می‌اندازد. فوک‌ها در تابستان، بهار و پاییز، بیشتر در آب‌های ایران زندگی می‌کنند و برای زایمان به مناطق یخی در شمال دریای خزر؛ مهاجرت می‌کنند. 

 

 

 

 

درباره کاوه چلمبری

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

کد امنیتی را وارد کنید *

رفتن به بالا