خانه / اخبار / روز ملی سینما گرامی باد

روز ملی سینما گرامی باد

انزلی چی: ۲۱ شهریور ماه به عنوان روز ملی سینما نام گذاری شده است. و این روز سرآغاز آشنایی ایرانی ها با پرده سینما و این هنر گسترده و جهانی به شمار می رود.

anzalichi

به گزارش انزلی چی، مظفرالدین شاه در فروردین سال ۱۲۷۹ از تهران به مقصد اروپا حرکت کرد و در این سفر بود که با سینما آشنا شد. در سفرنامه مظفرالدین شاه آمده است که شاه روز یکشنبه هفدهم تیر ۱۲۷۹ به اتفاق میرزا ابراهیم خان عکاس باشی به تماشای دستگاه سینمو فتوگراف و لانترن ماژیک رفته است. این حادثه پنج سال پس از رواج اختراع برادران لومیر در پاریس رخ داد. (شاه این دوربین را به اشتباه سینموفتوگراف می نامید) در هفته بعد، مظفرالدین شاه مجددا به دیدار سینما رفت. حدود یک ماه پس از اولین دیدار مظفرالدین شاه با سینما، در روز ۲۳ مرداد ۱۲۷۹ در شهر اوستاند در ساحل بلژیک، جشن روز عید گل برگزار شد و میرزا ابراهیم خان عکاسباشی مشغول عکس سینموفتوگراف اندازی از شاه شد. به این ترتیب بانی ورود نخستین دوربین فیلم برداری و نمایش فیلم، مظفرالدین شاه است و نخستین فیلم بردار ایرانی نیز ابراهیم خان عکاس باشی محسوب می شود. در (۲۱ یا ۲۲ شهریور ماه ۱۲۷۹) میرزا ابراهیم خان عکاسباشی وسایل و ابزارفیلم برداری (سینما توگراف) را به ایران آورد. اولین فیلم ناطق ایرانی توسط عبدالحسین سپنتا و اردشیر ایرانی به نام دختر لر در سال ۱۳۱۲ ساخته شد و در ۳۰ آبان ۱۳۱۲ در سینما مایاک و سپه بر پرده رفت.  

ابراهیم مرادی کارگردان، نویسنده، فیلم بردار و مخترع انزلی چی نیز از پیشگامان سینمای ایران محسوب می شود چرا که فیلم نامه فیلم روح و جسم یا انتقام برادر وی اولین فیلم نامه در سینمای ایران است که ابتدا و پایانش به صورت سنجیده و فکر شده نوشته شده است. دومین نکته این است که مرادی با ساخت فیلم روح و جسم شروع به ساخت نخستین فیلم بلند داستانی در ایران می نماید. همین طور فیلم بوالهوس مرادی، نخستین فیلم ایرانی است که به آداب و رسوم محلی پرداخته است. همچنین فیلم صامت بوالهوس نخستین درام سینمایی ایران محسوب می شود.    

وب سایت انزلی چی، روز ملی سینما را به تمامی سینماگران پرتلاش کشور و بندر انزلی که در گرایش های گوناگون صنعت سینما مشغول به کار هستند، تبریک می گوید و یاد و خاطره سینماگران درگذشته بندر مه آلود از جمله ابراهیم مرادی، علی دریابیگی، هژیر داریوش، حامد خسروی و رضا نسیمی را گرامی می دارد. 

امیدواریم روزی برسد که اهالی سینمای ایران هم ازحقوق اولیه ای مثل بیمه و امنیت شغلی بهره مند شوند.

درباره کاوه چلمبری

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

کد امنیتی را وارد کنید *

رفتن به بالا