خانه / اجتماعی / بزرگداشت پدر علم زمین شناسی ایران همزمان با روز کاسپین

بزرگداشت پدر علم زمین شناسی ایران همزمان با روز کاسپین

انزلی چی: آیین نکوداشت پرفسور علی درویش زاده چهره ماندگار علمی ملقب به پدر علم زمین شناسی ایران هم زمان با روز ملی کاسپین در زادگاهش بندر انزلی برگزار شد.

n82629745-71801772

پرفسور درویش زاده در این مراسم گفت: کاسپین را از صمیم قلب دوست دارم و اگر کاسپین نباشد، بندر انزلی و شمال ایران وجود نخواهد داشت. 

وی با اشاره به برخی ویژگی های این دریا اظهار کرد: کاسپین بخش جدا شده ای از اقیانوس تتیس و جایی عجیب و منحصر به فرد در دنیا است.

این چهره ماندگار علمی خاطرنشان کرد: کاسپین ۵٫۵ میلیون سال قبل از دریای سیاه و آرال جدا شد و کف این دریا فرو نشست به نحوی که اکنون کف این دریا ۲۶٫۶ متر ازسطح دریاهای آزاد پایین تر است.

وی با اشاره به تلاش روس ها برای جلوگیری از خشک شدن کاسپین با گشودن انشعاب های رود ولگا بعنوان تامین کننده اصلی آب این دریا در سال های ۵۷ و ۵۸ افزود: امروز کف خزر باز در حال فرونشینی است.

پرفسور درویش زاده با اشاره به آلودگی های فراوان ورودی به کاسپین از طریق رودخانه هایی چون سفیدرود و زرجوب تاکید کرد: ما وظیفه داریم به طور جدی از ورود آلاینده ها به این دریای بی نظیر جلوگیری کرده و وضعیت را بهبود بخشیم.

به همین مناسبت تندیس شهروند نمونه از سوی انجمن طرفداران توسعه بندر انزلی با حضور رسولی نماینده این انجمن، فرماندار، رییس اداره حفاظت محیط زیست و رییس اداره فرهنگ و ارشاد بندر انزلی به پرفسور درویش زاده اهدا شد.

فرماندار بندر انزلی در این آیین با گرامیداشت پرفسور درویش زاده از انجمن طرفداران توسعه بندر انزلی به پاس برگزاری این مراسم نکوداشت قدردانی کرد.

میرشمس مومنی زاده اظهار داشت: دغدغه های بزرگان و مردم برای کاسپین و تالاب بندر انزلی ارزشمند است و باید با ارتباط بین دانشگاه و حوزه اجرایی برای رفع معضل آلودگی ها چاره اندیشی شود.

وی با اشاره به برگزاری نشست های مهم اخیر در خصوص کاسپین و تالاب در این شهرستان خاطرنشان کرد: دولت و مسوولان به رفع مشکل توجه دارند.

در این مراسم همچنین دکتر سعید نادری استاد محیط زیست، سوگ نامه ای از کاسپین را برای حاضران بیان کرد.

وی با اشاره به ویژگی های کاسپین اظهار کرد: با توجه به بسته بودن محیط آبی کاسپین، امکان خودپالایی در آن وجود ندارد.

این عضو هیات علمی دانشگاه متذکر شد: آلودگی ها، کاسپین را که سرمایه ارزشمندی برای ما و آیندگان است تهدید می کند و باید پنج کشور حاشیه این دریا خط مشی خود را برای مقابله با آلودگی ها مشخص کنند.

جمعی از شاگردان سال های گذشته پرفسور نیز از شهرهای مختلف کشور در این آیین حضور یافته و به ایشان ادای احترام کردند.

ویدبویی نیز از ایشان تهیه شده بود که در مراسم برای حاضران به نمایش گذاشته شد.

همچنین به افتخار و به نام پرفسور درویش زاده نهالی در باغچه مجتمع فرهنگی ارشاد بندر انزلی کاشته شد.   

در این مراسم همچنین چهار صندلی چرخ دار (ویلچر) و یک تشک مواج ویژه معلولان که به همت بانو غله زاری از فرهنگیان بندر انزلی با کمک مردم از محل جمع آوری در بطری های پلاستیکی خریداری شده بود به اداره بهزیستی اهدا شد.

این آیین همچنین با شعرخوانی امیر موسوی از شاعران جوان شهرستان برای کاسپین و اجرای ترانه های احمد عاشورپور پدر موسیقی فولکلور گیلان توسط هنرمندان بندر انزلی، هامون وطن دوست، حمید رضا عبادی و علی مولایی و پخش فیلم مستند کاسپین فک ندارد ساخته کوروش فرزانگان از فیلم سازان برجسته مستند ایران همراه بود.

علی درویش زاده سال ۱۳۱۴ در بندرانزلی به دنیا آمد. ایشان دکترای زمین شناسی خود را در رشته سنگ شناسی از کشور فرانسه دریافت کرد . وی استاد دانشگاه، زمین شناس، پژوهشگر و از چهره های ماندگار علمی ملقب به پدر علم زمین شناسی ایران است. دکتر درویش زاده عضو پیوسته فرهنگستان علوم ایران و رییس شاخه زیست شناسی این فرهنگستان است. پرفسور درویش زاده علاوه بر تربیت دانشجویان بسیار در این رشته ۲۰ کتاب و شمار فراوانی مقاله نوشته و انتشار داده است. تاکنون دو کتاب پرفسور درویش زاده بعنوان کتاب سال ایران انتخاب شده است.  

گزارش از: گیتی بابایی، ایرنا

درباره کاوه چلمبری

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

کد امنیتی را وارد کنید *

رفتن به بالا