خانه / اخبار / این طبیعتی است که بی جانش می کنیم

این طبیعتی است که بی جانش می کنیم

انزلی چی: لاله ها و نیلوفرهای آبی تالاب بندر انزلی و دست ویرانگر انسان که این همه زیبایی را به تباهی می کشاند.

photo_۲۰۱۷-۰۷-۱۵_۰۰-۰۲-۵۵

این مضمون نمایشگاه نقاشی ‘ این یک طبیعت بی جان است ‘ کار ۲۹ هنرمند جوان و پویای بندر انزلی در نگارخانه شهنوش این شهر ساحلی است .

لوله های فاضلاب از میان لاله های تالابی سر بدر آورده اند، بیل مکانیکی به جان تالاب افتاده، بطری های پلاستیکی و قوطی های فلزی جا را برای گل ها تنگ کرده اند.

آثار نمایشگاه تقابلی است از زیبایی و زشتی، پاکی و پلیدی، آرامش و اغتشاش تا مخاطب ببیند و بیاندیشد به ستمی که به طبیعت و به خویش روا می دارد. 

زهرا امیریگانه مدرس نقاشی و ترتیب دهنده نمایشگاه گفت : کارهای نمایشگاه به عنصر نمادین لاله تالابی که به اقلیم ما باز می گردد اختصاص دارد. هنرمندان عکاسی کردند و بعد از ترکیب مواد مختلف برای خلق اثر استفاده کردند. 

در بیانیه نمایشگاه چنین آمده: ‘ برای دستیابی به یک بیان تصویری متناسب و هماهنگ با درون مایه  (انتزاعی، واقع نمایانه) کافیست در خلقت خود به شهامت هوشمندانه رسید. سعی جمعی بر این بود که از محیط، از پیرامون، از عبور روزمره به شهود جمعی برسیم. ما در شهر لاله های مرداب، همیشه تصویرمان را به شراکت تماشا نشسته ایم.

از واقعیت که عین زیبایی خلقت خداست، تا عبور انسان حالای جنگل آهن که دستاوردش می شود سهم سمبولیسم این روزهای قاب های ما.

این بهانه  تکثیر تصویر ذهن ماست. این که محیط، پیرامون، نفس های شهرمان دغدغه ماست. به ذهن ما خوش آمدید.’

کارهایی از زهرا امیر یگانه، کبری امیر یگانه، گیتا امیر یگانه، شعله آریان پور، مستانه نیک آبادی، هستی رفیعی، ترانه قلندری، سودابه میری، نازنین دارافکن، فاطمه قدیرنیا، آیدا ملکی، فاطمه رضا قلی زاده، زهرا حیدری، مهسا کریمی، نیما قدرتی، امیر موسوی، هانیه حسن نژاد، لیلا رضایی، رویا بردبار، مژگان غروی، الهه غلامی، فریناز بلوک باشی، مونا ابراهیم زاده، نصیبه کوچکی نژاد، مژده ابراهیمیان، آتیلا صافدل، سارا گلرخ، دلارام غلامی، نگین عیناوی پور در نمایشگاه در معرض تماشا قرار داده شده است.

علاقمندان تا ۳۰ تیرماه ساعات ۱۶ تا ۲۱ می توانند از این نمایشگاه در نگارخانه شهنوش واقع در ابتدای خیابان پاسداران بندر انزلی دیدار کنند. 

گزارش از: گیتی بابایی، ایرنا

 

درباره کاوه چلمبری

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

کد امنیتی را وارد کنید *

رفتن به بالا