خانه / اخبار / آشنایی با پروژه‌ GIS بندر انزلی و فواید آن

آشنایی با پروژه‌ GIS بندر انزلی و فواید آن

انزلی چی: متاسفانه در بسیاری از شهرها (و از جمله شهر ما) رویه‌ غالب این است که پروژه‌های عینی و ملموس برای عموم، بیشتر از پروژه‌های زیرساختی و ساختاری، مورد توجه رسانه‌ها و حتی تصمیم‌گیرندگان قرار می‌گیرد و همین امر موجب آسیب‌ در روند توسعه‌ شهر و رواج فعالیت‌های تبلیغاتی و ظاهرسازانه می‌شود. در حالی که اگر شناخت مطلوبی نسبت به طرح‌های مطالعاتی و زیرساختیِ دانش‌محور به وجود آید، هر دو مجموعه‌ مدیران شهری و ذی‌نفعان شهرنشین، از عواید این تغییر دیدگاه سود خواهند برد. در این راستا تصمیم گرفتیم با یکی از طراحان و مجریان این گونه طرح‌ها به گفت‌وگو بنشینیم. دکتر مجید کیاورز که از نخبگان انزلی چی محسوب شده و عضو هیات علمی دانشگاه تهران است، طرح GIS را برای شهرداری بندر انزلی تعریف و وارد فاز اجرایی نموده و امیدوار است با نهایی شدن مراحل این پروژه، بندر انزلی را به یکی از شهرهای پیشروی ایران در استفاده از این دانش تبدیل کند.

photo_۲۰۱۷-۰۷-۰۱_۱۳-۱۹-۰۷

انزلی چی: لطفا برایمان بگویید GIS چیست و چه ضرورتی برای یک شهر دارد؟
کیاورز: GIS همان سیستم اطلاعات جغرافیایی یا سیستم اطلاعات مکانی ست که هدفش، به‌کارگیری و آنالیز داده‌های مکانی (نقشه) در تصمیم‌گیری‌ها و بهبود فرآیندهای کاری است. در مورد ضرورت بایستی بگویم که مبنای تصمیم‌گیری‌های صحیح در هر ارگانی، آمار و اطلاعات صحیح و دقیق است. امروزه ۸۰ درصد اطلاعات، مکانی هستند و این مساله به خصوص در شهرداری‌ها بیشتر نمود پیدا می‌کند. وجود داده‌های مکانی مناسب و به‌روز، از واجبات بوده به طوری که نقش اساسی در تصمیم‌گیری‌ها، بهبود فرآیندهای جاری در شهرداری، مبنا و بستر طرح جامع و تفصیلی، ممیزی املاک مکان مبنا، اختصاص دهی بودجه‌ عدالت محور و مبتنی بر آمار و اطلاعات صحیح، همچنین طراحی‌ استراتژی‌های بلند مدت برای شهر و مبنای مدیریت شهری بین ارگانی است. در واقع، هر گونه هزینه در تهیه‌ نقشه‌های دقیق و مناسب و استقرار GIS به نوعی برگشت هزینه‌ چند برابری خواهد داشت. این امر خود را در تصمیم‌گیری‌های کلان صحیح، الویت‌بندی درست پروژه‌های شهرداری، ممیزی املاک کارا و استقرار IT در کل بدنه‌ شهرداری و به‌کارگیری آن در مدیریت شهری نشان خواهد داد.   

انزلی چی: در صورت عدم استفاده از GIS چه آسیب‌هایی متوجه شهرداری و شهر خواهد شد؟
کیاورز: همان طور که گفته شد، بیشترین آسیب را می‌توان در سطح مدیریتی و تصمیم‌گیری‌های کلان دانست. در واقع بدون داشتن اطلاعات مکانی و تجزیه و تحلیل‌های زمین- آمار (Geostatistics) و نقشه‌ها، نمی‌توان به درستی سیاست گذاری کرد. علاوه بر این اکثر فرایندهای جاری در شهرداری‌ها نیاز به داده‌های مکانی دارند که متاسفانه در حال حاضر، این فرایندها بدون وجود نقشه‌ها به صورت ناقص و گاها اشتباه انجام می‌شوند.  

انزلی چی: استفاده از GIS چگونه می‌تواند در بحث مدیریت یکپارچه‌ شهری کمک کند؟
کیاورز: به نکته‌ بسیار مهمی اشاره داشتید. به نظر اینجانب یکی از واجب‌ترین پروژه‌هایی که در مدیریت شهری بایستی مورد توجه قرار گیرد، حرکت به سمت مدیریت یکپارچه‌ شهری می‌باشد. در واقع در بحث مدیریت یکپارچه‌ شهری، اساسی‌ترین مساله، داشتن اطلاعات مکانی مناسب در هر ارگان و به اشتراک گذاری آنها می‌باشد. انجام پروژه‌ GIS در شهرداری، بستر لازم جهت حرکت به سمت مدیریت یکپارچه‌ شهری را فراهم می‌کند. امیدوارم فرماندار محترم شهر بندر انزلی به این بحث توجه ویژه داشته باشند و در جهت تحقق این امر گام بردارند.  

انزلی چی: طرح GIS چقدر در شهرداری بندر انزلی اجرایی شده است؟
کیاورز: قبل از پیاده‌سازی GIS، نیازمند به داشتن اطلاعات مکانی و نقشه‌ مورد نیاز در ارگان مدنظر هستیم که به منظور تهیه‌ نقشه‌ مورد نیاز، مجبور به انجام نیازسنجی در سطح ارگان می‌باشیم. در شهرداری بندر انزلی کاری فراتر از نیاز سنجی انجام شد که در واقع همان SDI یا ایجاد زیر ساخت اطلاعات مکانی است. در این پروژه، وضع موجود شهرداری بندر انزلی از سه بعد داده (نقشه)، فرآیند و سرویس و تکنولوژی مورد بررسی قرار گرفت و وضیت مطلوب از این سه بعد طراحی گردید. خروجی این پروژه در قالب ده سند بود که در آن استانداردهای تهیه‌ نقشه، استراتژی‌های بروز رسانی، نحوه‌ به‌‌کارگیری لایه‌های مختلف نقشه در فرآیندهای کاری شهرداری و سرویس‌های مورد نیاز در به‌کارگیری اطلاعات مکانی در واحدها و سازمان‌های زیر نظر شهرداری بندر انزلی طراحی گردیدند. لازم به ذکر است که این پروژه فاز اول از پنج فاز کلی است که جهت به‌کارگیری GIS در بدنه‌ شهرداری مورد نیاز است. بعد از طراحی استانداردها با همکاری سازمان نقشه برداری کشور در آذرماه ۹۴ عکس‌برداری هوایی با دقت بالا از شهر انجام شد و طی فرآیندی این عکس‌ها بایستی تبدیل به نقشه شوند که در این مرحله تازه در ابتدای استقرار GIS خواهیم بود. در واقع فعلا فقط فاز مطالعاتی انجام شده است و به لحاظ اجرایی تنها عکسبرداری هوایی و برداشت نقاط عکسی در سطح شهر انجام شده است. 

انزلی چی: پیشرفت این پروژه در شهرداری بندر انزلی چگونه بوده؟
کیاورز: می‌توانم بگویم عدم وجود نقدینگی و تحقق بودجه، کند بودن فرآیندهای داخلی در عقد قرارداد و مسایل اداری و تا حدی مقاومت سیستم شهرداری در تغییر و تحولات، باعث کندی در پیشرفت پروژه گردیده است که امیدوارم با حمایت مدیران شهری جدید بندر انزلی، شتاب گرفته و به سرعت تکمیل شود.

 

درباره کاوه چلمبری

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

کد امنیتی را وارد کنید *

رفتن به بالا