خانه / اخبار / حکایت تنهایی آدمی در قاب هنر

حکایت تنهایی آدمی در قاب هنر

عطا ایروانی پور هنرمند ایرانی بازگشته از فرنگ، روایت تنهایی های آدمی را در قاب ۲۰ اثر در نگارخانه شهنوش شهر ساحلی بندر انزلی به تماشا گذاشته است.

photo_2017-06-08_13-42-50

تابلوهای به نمایش گذاشته شده مخاطب را به اندیشیدن به هستی، دنیای درون و بیرون و چرایی زندگی وا می دارد. 

عطا ایروانی پور هنرمند جهان دیده ای است که انگار از بندر انزلی تا پاریس را پی چیزی گشته و اکنون بازگشته تا به زبان هنر از آن برایمان سخن بگوید.

تنهایی آدمی در مسیرزندگی، پشت سر گذاشتن و رفتن، مهاجرت و سرانجام بازگشت. گم گشتگی انسان در عصر جدید و در همهمه نور و صدا را در تابلوی مولن روژ می بینیم و بازگشتش به دامان طبیعت و دریای درون را در چند تابلوی دیگرش. 

هنرمند در آثارش از مرزهای خصوصی وشخصی و عمومی و جهانی می گذرد و در پایان دنیای مجازی و دنیای واقعی با هم یکی و کامل می شوند.  آثار او تلفیقی از واقعیت و رویا وفلسفه زندگی است. 

ایروانی تکنولوژی را به خدمت خلاقیت و هنر گرفته است. دقت در هماهنگی فرمها ورنگها در آثارش چشمگیر است . زبان بصری هنرمند به نوعی درون نگری را فرا می خواند وارتباط عواطف واحساسات را از طریق سبکها و تفاوتهای ظریف واختلافهای جزئی برقرار می سازد .

ایروانی پور  در کارهایش از تصاویر عکاسی، از کولاژ و فتوشاپ استفاده و دیدگاه خود را از زیبایی شناسی وفلسفه زندگی را ثبت کرده است.

هنرمند سبک های گوناگونی از سورئال تا آبستره را برای بیان احساسش به کار گرفته است. نقش و رنگ را در آثارش به بازی واداشته، بازی پوشاندن و آشکار کردن، پنهان کردن و پرده برداشتن برای بیان آنچه در ذهن دارد. تماشای آثارش علاوه بر اندیشه و زیبایی شناختی برای هنرآموزان جوان جنبه آموزشی و تجربه اندوزی دارد.

عطا ایروانی پور سال ۱۳۳۴ در گیلان به دنیا آمده و سال ۱۳۵۶ پس از گذراندن آزمون اعزام دانشجو به کشور فرانسه رفته است. وی دانش آموخته کارشناسی ارشد جامعه شناسی است اما به شعر، ادبیات، موسیقی، نقاشی و سینما نیز عشق می ورزد. دلبستگی وی به ادبیات او را بر آن داشت که ماهی سیاه کوچولوی صمد بهرنگی را به زبان فرانسه بازگرداند. 

وی پیش از این دو بار در پاریس و یک بار در مونترال آثارش را به نمایش گذاشته است. اکنون به موطن بازگشته تا برایمان از دیده ها و یافته ها و تجربه هایش به زبان هنر سخن بگوید. 

می گوید از کودکی عاشق نقاشی بودم و یاد گرفته ام دنیا را با رنگ ها، نورها و حجم هایش آگاهانه بنگرم. 

ایروانی پور بر این باور است که هنرمند قبل از این که از هنر حرف بزند باید از جامعه ای که در آن زندگی می کند سخن بگوید. آگاهی بخش باشد و انسان ها را به اندیشه وا دارد.  

نمایشگاه نقاشی های دیجیتال عطا ایروانی پور تا ۲۵ خرداد از ساعت ۱۶ تا ۲۱ در نگارخانه شهنوش بندر انزلی در ابتدای خیابان پاسداران پلاک ۶۲ در معرض تماشا قرار دارد.

گزارش از: گیتی بابایی، ایرنا

درباره کاوه چلمبری

یک نظر

  1. سلام و ادب
    من بهار هستم ساکن تهران
    اکنون در حال انجام پایان نامه ای با عنوان تنهایی اگزیستانسیالیستی هستم، استاد بزرگوار اقای عطا ایروانی ممنون میشم در مورد آثارتان توضیحی به من بدهید تا از آثار شما در رساله خود نام برده و تحلیل کنم.شماره و ادرس و میلی از شما بسیار خشنودم میکند.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

کد امنیتی را وارد کنید *

رفتن به بالا