خانه / اخبار / هنرمندان شهر باران: شاعر «مرگ ماهی ها»

هنرمندان شهر باران: شاعر «مرگ ماهی ها»

DSC_0859

زیبایی آب و حاک افسون کرده است 

آلاله به سر چادر گلگون کرده است 

بگذار بریزدت خون بر سر خاک 

چندیست بهار ریشه در خون کرده است  

به گزارش انزلی چی، استاد نعمت اسلامی شاعر و روزنامه نگار پیشکسوت اهل بندر انزلی، متولد یک هزار و سیصد و بیست و هفت است. 

در ابتدای دهه چهل، شعرهایش بصورت پراکنده در نشریات ادبی و هنری آن زمان مانند امید ایران، تهران مصور، فردوسی، خوشه، کتاب هفته، جوانان، روزنامه اطلاعات و کیهان و… چاپ می شد. 

کتاب «مرگ ماهی ها» گزیده شعرهای سال های چهل و هفت تا چهل و نه وی با مقدمه نادر نادرپور در تهران منتشر شد و با استقبال علاقه مندان به شعر مواجه گردید و در ردیف پرفروش ترین کتاب های شعر سال قرار گرفت. 

اسلامی آشنایی نزدیکی با زنده یاد پرویز شاپور (خالق و بنیان گذار کاریکلماتور) داشت. شاپور که قبل از انتشار کتاب مرگ ماهی ها دست نویس کتاب را خوانده بود، روی جلد این کتاب را طراحی نمود. شاپور بعد از چاپ اولین جلد از کاریکلماتورهایش نسخه ای از آن را به شاعر شهر باران هدیه داد که با یادداشتی در آن کتاب با خط خود نوشته بود: «اسلامی جان، جسارت تو در انتشار کتاب شعر مرگ ماهی ها مرا تحت تاثیر قرار داد که این کتاب نتیجه آن است.» 

این چهره فرهیخته در خصوص استقبال جوانان از شعر سپید و این که در میان آثار آنان، اثری که ماندگار شود، کمتر یافت می شود؛ می گوید: «عده زیادی از جوانان ما که بدون شناخت از شعر گذشته به دنبال شعر سپید کشیده شده اند، سخت در اشتباه هستند. آنان شعر را فقط در گاه نامه ها و روزنامه ها و فضای مجازی دنبال می کنند و این خود راه خطایی است برای نسل جوان و علاقه مند به شعر. این عده راحت طلب شده اند و بخود زحمت مطالعه کتاب های شعرای معروف را نمی دهند و بخیالشان که شعر همین مجلات و روزنامه ها و فضای مجازی است! علاوه بر این، کپی و رونویسی علاقه مندان به شعر امروز از یکدیگر باعث می شود آثار ماندگاری نداشته باشیم.» 

وی با انتقاد از انتشار فله ای و بی کیفیت کتاب های شعر در سالیان اخیر، می افزاید: «ما در مورد شعر امروز ایران نباید انتظار جهانی شدن را داشته باشیم وقتی که شعرای تثبیت شده همین آب و خاک را نمی شناسیم! علاوه بر این، این وظیقه متولیان امور ادبی و هنری است که کارهای شعرای ایرانی را در خارج از کشور به زبان های مختلف چاپ و در تیراژهای قابل قبول به جهانیان معرفی کنند.»

استاد اسلامی خبرنگار روزنامه اطلاعات در بندر انزلی نیز بود و گزارش های متعهدانه ای را در خصوص شهر باران و مردمان دریایی اش بخصوص در دهه پنجاه تهیه نمود. وی از دهه شصت از روزنامه اطلاعات به آموزش و پرورش منتقل و در این سازمان مشغول خدمت شد.

شعر دیگری از استاد اسلامی از کتاب «مرگ ماهی ها»:

روزی خیابان دست با من داد 

روزی درختی بار خود را برد 

و کوچه از رفتار من پر شد 

امروز از کوه گران درد سنگینم 

روزی خیابان دست با من داد 

و سنگ و شیشه مهربان بودند 

و جاده با من مهربان تر از رفیق ناموافق بود 

در جاده رفتم باد با من رفت  

درجاده ماندم باد با من ماند 

و آستینم پرشد از اندیشه های پوچی باد 

امروز دیگر باد اگر باشد نباشد رشد خواهم کرد  

و آسمان آبی پروانگان را دوست خواهم داشت  

امروز دیگر می توان رنگین کمان از دست یاران موافق ساخت 

و در تب یک روز شهر خفته را

فواره باران کرد

 


 

درباره کاوه چلمبری

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

کد امنیتی را وارد کنید *

رفتن به بالا