خانه / اجتماعی / نوزده سال از سفر بی بازگشت علی رضا سایه بان گذشت

نوزده سال از سفر بی بازگشت علی رضا سایه بان گذشت

انزلی چی: نوزده سال از درگذشت زنده یاد علی رضا سایه بان در سانحه غم بار سقوط اتوبوس حامل نخبگان ریاضی کشور گذشت.

m9rjk6ig1

به گزارش انزلی چی، در سانحه غم بار سقوط اتوبوس حامل نخبگان ریاضی دانشگاه صنعتی شریف به دره در بیست و شش اسفندماه هفتاد و شش، دانشجویان ریاضی شرکت‌کننده در بیست و دومین دوره مسابقات ریاضی دانشجویی که از اهواز راهی تهران بودند در بیست کیلومتری اندیمشک به دره سقوط کردند و طی آن هفت تن از دانشجویان نخبه ریاضی از جمله علی رضا سایه بان، آرمان بهرامیان، رضا صادقی، علی حیدری، فرید کابلی، مجتبی مهر آبادی و مرتضی رضایی که از برگزیدگان المپیادهای ملی و بین‌المللی ریاضی بودند در اوج بالندگی و شکوفایی علمی ناباورانه، جان باختند. 

زنده یاد علی رضا سایه بان ششم بهمن پنجاه و هفت در بندر انزلی متولد شد. قبل از رفتن به مدرسه به اعداد ریاضی تسلط کامل داشت. پنج سال و نیمه بود که وارد دبستان شد و در کلاس دوم ابتدایی کنار معلم فرزانه ای بنام پروین غم خوار نژاد قرار گرفت. دوران راهنمایی تحصیلی را به لحاظ داشتن هوش و استعداد سرشار طی دو سال و به صورت جهشی در مدرسه نبوت بندر انزلی سپری کرد. 

در دوران ابتدایی و راهنمایی نفر برگزیده مسابقات ریاضی، علمی، قرآن، نهج البلاغه و کتاب خوانی گیلان بود و دو سال پیاپی به مسابقات کشوری (رامسر) دعوت شد. ضمنا تجربه زیادی در مقاله نویسی، شعر و خطاطی داشت.  

در سال تحصیلی هفتاد، هفتاد و یک با انتخاب رشته ریاضی وارد دبیرستان شد و در سن شانزده سالگی موفق به اخذ دیپلم شد و سپس در رشته ریاضی دانشگاه صنعتی شریف تهران در مقطع کارشناسی پذیرفته شد. پس از گذراندن سال اول، علاوه بر تحصیل در رشته ریاضی به تحقیق فعالیت وسیعی در رشته کامپیوتر و برنامه ریزی آن مشغول شد و به تشویق دکتر تابش ریاست دانشکده به تدریس کامپیوتر در دانشگاه پرداخت و در زمینه انتشار مقالات بین المللی در رشته ریاضی، طراحی و پیاده نمودن پروژه های مختلف در ارتباط با شرکت های کامپیوتری و ترجمه کتب بین المللی در رشته کامپیوتر همکاری موثر داشت و عضو فعال مجله ریاضی دانشگاه شریف بود.   

علی رضا سایه بان که حالا خانه ریاضیات بندر انزلی به نام وی نام گذاری شده، کاندیدای دکترای ریاضیات و دانشجوی سال سوم ریاضی دانشگاه صنعتی شریف بود. یاد و خاطره زنده یاد علی رضا سایه بان و دیگر همسفران وی که در راه علم ودانش، جان خود را باختند، گرامی و راهشان پر رهرو باد…

درباره کاوه چلمبری

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

کد امنیتی را وارد کنید *

رفتن به بالا