خانه / اخبار / یادمانی برای پرفسور جزیره ای مردی از تبار درختان هیرکانی

یادمانی برای پرفسور جزیره ای مردی از تبار درختان هیرکانی

انزلی چی: همزمان با آغاز هفته فرخنده درختکاری و منابع طبیعی، یاد پرفسور محمدحسین جزیره ای چهره ماندگار علوم کشاورزی و منابع طبیعی ایران در زادگاهش بندر انزلی گرامی داشته شد.

82453344-71460200

محمد حسین جزیره ای سال ۱۳۰۱ در شهر ساحلی بندر انزلی پیوندگاه جنگل های هیرکانی و دریای خزر چشم به جهان گشود. آزادمردی چون سرو، زلال چون قطره های باران و بخشنده چون خورشید که حرف آب و درخت و زمین را نیک می فهمید و زمین را سبز می خواست شایسته انسان.

این چنین بود که جزیره ای پس از دریافت مدرک دکتری جنگل از انستیتو آگرونومیک ژامبلو بلژیک در سال ۱۳۴۳ برای حمایت از جنگل های میهنش چون طبیبی درد آشنا و دلسوز به میهن بازگشت و به تدریس در آموزشگاه های عالی و دانشکده ها و تربیت کارشناسانی برای حفاظت از جنگل ها و منابع طبیعی کشورش پرداخت. او سال ها نیز مسوولیت های مختلفی از جنگلداری تا معاونت وزارت منابع طبیعی، معاون وزیر کشاورزی و رییس سازمان جنگل‌ها و مراتع کشور و مدیرکل مراتع کشور را داشت.

سال ۱۳۸۴ تلاش های سالیان دراز او برای سبز نگاه داشتن این مرز و بوم موجب معرفی پرفسور محمد حسین جزیره ای به عنوان چهره ماندگار علمی کشور شد. پرفسور جزیره ای تاکید داشت که زندگی بشر وابسته به حیات گیاه است و سفارش می کرد که با حفاظت از عناصر طبیعت و کاشت درخت یادگار خوبی برای نسل آینده به جای بگذاریم.   

از تحقیقات و تالیفات متعدد این استاد برجسته می توان به کتاب جنگل کاری در خشکبوم، کتاب سال برگزیده دوره نوزدهم انتخاب کتاب سال و جنگل‌شناسی زاگرس کتاب سال دوره بیست و دوم، تقسیمات جنگلی ایران، حمایت جنگل، جنگلکاری و رساله‌هایی در مورد آکاسیا و درخت شاه بلوط و نشریاتی به زبان فرانسه در مورد منابع جنگلی شمال ایران اشاره کرد.

محمد حسین جزیره‌ای مرداد ۱۳۹۵ بعد از یک عمر تلاش برای دنیایی بهتر چشم از جهان فروبست اما حاصل تلاش های او که موجب حفظ جنگل های بسیاری از جمله جنگل های نوشهر تا چالوس و میراث علمی ارزشمندش تا همیشه برای ما باقی است .

* تمام سال به فکر حفظ طبیعت باشیم 

کامبیز طاهری آبکنار عضو دانشکده منابع طبیعی گیلان در آیین بزرگداشت زنده یاد پرفسور جزیره ای ضمن بزرگداشت این مرد علم و عمل گفت: حفاظت از طبیعت با تعیین هفته ای برای منابع طبیعی یا محیط زیست ممکن نیست بلکه باید تمام سال به آن فکر کنیم و در این زمینه جدی و کوشا باشیم.

وی با اشاره به موقعیت بی نظیر جغرافیایی و راهبردی بندر انزلی در شمال کشور و سابقه غنی و درخشان تاریخی و ظهور انسان های فرهیخته و تاثیرگذاری چون پرفسور جزیره ای از این شهر، ارائه الگوی خوب برای ایجاد شور و امید و تلاش در جوانان را از وظایف مدیران اجتماع عنوان کرد.

طاهری خاطرنشان کرد: پرفسور جزیره ای به کمترین بسنده کرد تا از بزرگترین های کشور شد، در بلژیک ادامه تحصیل داد و برای خدمت به کشورش بازگشت.

وی یادآور شد: پرفسور جزیره ای برای حفظ منابع طبیعی و جلوگیری از تخریب جنگل های نوشهر تا چالوس تلاش بسیار کرد تا انجا که از علمای حوزه علمیه خواستار صدور فتوا برای ممنوعیت این کار شد.

این استاد دانشگاه اظهار کرد: پرفسور جزیره ای اطلاعات علمی بی نظیری داشت و به موقعیت زمان خود آگاه بود. 

طاهری با اشاره به مشکلات حاد زیست محیطی و چالش های شهر بندر انزلی که یکصد سال پیش دروازه اروپا شناخته می شد، گفت: بهبود شهر نیاز به مدیرانی آگاه و دلسوز دارد.

وی با بیان این که ما باید محیط زیست را برای خود و فرزندانمان سلامت نگه داریم از مسوولان خواست که نسبت به حفظ آن اهتمام جدی داشته باشند. 

* لزوم حفظ منابع آبی و ذخایر ژنتیکی  

فرهاد مهران فر هنرمند شناخته شده عرصه سینما که ۱۸ سال پیش فیلم درخت جان او با موضوع نابودی جنگل های هیرکانی دو سیمرغ از جشنواره فجر گرفت نیز در سخنانی یاد پرفسور جزیره ای را گرامی داشت.

وی با اشاره به شرایط بد زیست محیطی کشور و کمبود منابع آب و خشکسالی متذکر شد: باید مراقب جنگل ها، تالاب ها و محیط زیستمان باشیم و از ابزار هنر و رسانه برای مشارکت دادن مردم و نقش آفرینی آنها در این زمینه بهره بگیریم.

این هنرمند دوستدار طبیعت و سازنده فیلم تاثیرگذار خواب آب متذکر شد: با این شیوه مدیریت منابع آب در دهه های آینده فجایع بزرگی را در حوزه آب خواهیم داشت.

وی با اشاره به این که نقاط سبز بر روی نقشه ایران در حال محو شدن است هشدار داد: اگر به فکر طبیعت و مدیریت منابع آبی نباشیم در آینده نزدیک شاهد موج مهاجرت از نقاط مختلف کشور به گیلان و مازندران خواهیم بود.

مهران فر خاطرنشان کرد: حوزه فرهنگ و هنر و رسانه وظیفه دارد مسایل را رصد کند و منتقد و مطالبه گر باشد.

وی با اشاره به تلاش برخی کشورها برای حفظ و گردآوری ذخایر ژنتیکی خود و سایر نقاط دنیا گفت: در زمینه حفظ ذخایر ژنتیکی مان کوتاهی کرده ایم و باید به آن فکر کنیم .

مهرانفر با اشاره به این که مهمترین ثروت گیلان و انزلی طبیعت زیباست، متذکر شد: باید با سرمایه گذاری علمی بر روی صنعت گردشگری از این ثروت برای اشتغال و بهبود اقتصاد استان استفاده شود .

این هنرمند اهل بندر انزلی خواستار جلوگیری از تخریب جنگل و مرتع و محیط زیست و حفاظت از طبیعت شد . 

* کاشت ۹۴ نهال به یاد پرفسور جزیره ای 

آرمین صافدل از کنشگران اجتماعی بندر انزلی نیز به نمایندگی از دبیرخانه با قرائت متنی گفت: در آستانه هفته منابع طبیعی چه بهانه ای بهتر از این که در سرزمین مادری به یاد پروفسور محمد حسین جزیره ای چهره ماندگار منابع طبیعی کشور باشیم .

وی برگزاری سلسله رویدادهایی در هفته منابع طبیعی از سوی انجمن های مردم نهاد بندر انزلی و همراهی اداره حفاظت محیط زیست شهرستان نظیر کاشت ۹۴ نهال به یاد ۹۴ سال زندگی پر برکت پرفسور جزیره ای در مدارس بندر انزلی، انتخاب نهالبان برای هر نهال را بخشی از برنامه های در نظر گرفته شده عنوان کرد .

وی ابراز امیدواری کرد سال های پیش رو فرصتی برای همراهی شهروندان آگاه در قدر نهادن و حفظ منابع و ثروت های معنوی و مادی این دیار باشد .

در حین مراسم همچنین چهره پرفسور جزیره ای توسط کبرا امیریگانه هنرمند اهل بندر انزلی به زیبایی نقاشی و به خانواده زنده یاد تقدیم شد.  

اهدای تمبر چاپ شده به مناسبت یادبود پرفسور جزیره ای و هفته منابع طبیعی و تندیس بلورین گرامیداشت جزیره ای به خانواده آن مرحوم، بخش دیگری از مراسم بود.

نمایش فیلم مستند طبیب جنگل در مورد زندگی پرفسور جزیره ای ساخته علی بیابانی حاضران را به خوبی با اندیشه و تلاش های این انسان بزرگ آشنا کرد. 

پونه نیکوی شاعر خوش قریحه اهل بندر انزلی نیز با خوانش دو شعر زیبا حاضران را به اندیشیدن برای حفظ محیط زیست فراخواند.

در پایان این مراسم همچنین از خبرنگار ایرنا در بندر انزلی به پاس پرداختن به مسایل زیست محیطی و منابع طبیعی قدردانی شد.

این آیین توسط دو سازمان مردم، با همکاری اداره کل بنادر و دریانوردی گیلان، اداره حفاظت محیط زیست بندر انزلی و انجمن سینمای جوانان بندر انزلی برگزار شد.

از ۱۵ تا ۲۲ اسفندماه، با عنوان هفته منابع طبیعی نام گذاری شده است.

استقبال قابل توجه از مراسم

امین حق ره مجری مراسم

دکتر کامبیز طاهری آبکنار عضو انزلی چی دانشکده منابع طبیعی گیلان

فرهاد مهرانفر فیلم ساز برجسته و شاخص انزلی چی

پونه نیکوی شاعر برجسته و شاخص انزلی چی

اهدای تمبر چاپ شده به مناسبت یادبود پرفسور جزیره ای به خانواده ایشان. از راست به چپ: آتیه جزیره ای برادر زاده پروفسور جزیره ای، قاسم جزیره ای برادر پروفسور جزیره ای، فرهاد مهرانفر و بهمن صالح نیا

تجلیل از گیتی بابایی مدیر مسوول و خبرنگار پیشین ایرنا در بندر انزلی به پاس پرداختن به مسایل زیست محیطی و منابع طبیعی

کبرا امیریگانه نقاش انزلی چی که پرتره پرفسور جزیره ای را به زیبایی در طول مراسم ترسیم نمود

زهره زمانی مسوول انجمن سینمای جوانان بندر انزلی در حال امضای لوح یادبود مراسم

گزارش از: گیتی بابایی، خبرگزاری ایرنا

 

 

درباره کاوه چلمبری

یک نظر

  1. خسته نباشید مرسی به خاطر این مطالب زیبا

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

کد امنیتی را وارد کنید *

رفتن به بالا