خانه / اخبار / مراسم یادبود نخبه علمی و چهره ماندگار شهر باران برگزار می شود

مراسم یادبود نخبه علمی و چهره ماندگار شهر باران برگزار می شود

انزلی چی: مراسم یادبود پروفسور محمدحسین جزیره ای در زادگاهش بندر انزلی برگزار می شود.

photo_2017-03-02_15-36-26

به گزارش انزلی چی، به مناسبت هفته منابع طبیعی، مراسم یادبود پروفسور محمدحسین جزیره ای چهره ماندگار علوم منابع طبیعی ایران شنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۵ از ساعت ۱۶ در سالن همایش اداره کل بنادر و دریانوردی استان گیلان واقع در بندر انزلی برگزار می شود. 

 پروفسور محمدحسین جزیره ای در سال ۱۳۰۱ در بندر انزلی به دنیا آمد، وی تا پایان دوران دبیرستان در زادگاهش به تحصیل مشغول بود، در خرداد ماه ۱۳۲۳ از دانشکده کشاورزی کرج با عنوان مهندس کشاورزی (درجه لیسانس) فارغ التحصیل شد و به عنوان جنگل دار لاهیجان از پاییز همان سال به کار مشغول گردید. 

در سال ۱۳۳۴ به بلژیک عزیمت نمود و در انستیتو آگرونومیک ژامبلو به تحصیل پرداخت که در نیمه دوم سال ۱۳۳۶ در رشته جنگل و آب به اخذ رتبه مهندسی (درجه فوق لیسانس) نایل گردید. 

در سال ۱۳۴۲ پس از پنج سال تحقیق در زمینه جامعه شناسی جنگل و و جغرافیای گیاهی در جنگل های شمال ایران مجددا رهسپار بلژیک گردید و در انستیتوی نامبرده در پاییز سال ۱۳۴۳ از پایان نامه خود در مقطع تحصیلی دکترا دفاع نمود و به دریافت درجه دکترای جنگل داری دست یافت. 

دکتر جزیره‌ای، خدمات دولتی خود را از سال ۱۳۲۳ در سمت جنگل دار لاهیجان در وزارت کشاورزی آغاز کرد و از آن پس در مشاغل اجرایی، پژوهشی و آموزشی ادامه داد که به برخی از آنها اشاره می‌شود: معاون وزارت منابع طبیعی، معاون وزیر کشاورزی و رییس سازمان جنگل ها و مراتع کشور، مدیر کل مراتع کشور، مدیر عامل سازمان عمران منطقه‌ای گرگان، مشاور سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران، مشاور رییس دانشگاه یزد، استاد دانشکده‌های منابع طبیعی گرگان، نور، کرج و یزد، استاد راهنما و استاد مشاور در مورد پایان نامه‌های تحصیلی دانشجویان دانشگاههای کشور در مقطع های تحصیلی کارشناسی ارشد و دکترای جنگل داری، همکاری با فرهنگستان علوم ایران و… 

این استاد برجسته دانشگاه، دارای تحقیقات و تالیفات بسیاری است که کتاب “جنگل کاری در خشکبوم”، در دوره نوزدهم انتخاب کتاب سال به عنوان کتاب سال برگزیده شد. همچنین او برنده جایزه کتاب سال در دوره بیست و دوم برای تالیف کتاب “جنگل‌شناسی زاگرس” می باشد.

تقسیمات جنگلی ایران، حمایت جنگل، جنگل کاری و رساله‌هایی در مورد آکاسیاها و درخت شاه بلوط و نشریاتی به زبان فرانسه در مورد منابع جنگلی شمال ایران. از جمله تالیفات دیگر این نخبه علمی و چهره ماندگار شهر باران به شمار می رود.  

وی در دوران زندگی مفید و ارزشمند خود برای آموختن و آموزش دانش و تجربه و بکار بستن آنها توسط خود و دیگران سر از پا نمی شناخت، تا آن جا که ایام کثیری از عمر پربار خویش را برای کسب دانش وانتقال آن در سفر گذراند.  

این پشتکار وعلاقه، موجب شکوفایی استعدادهای فراوان ایشان در این سفرها که هفتاد سال ادامه داشت، گردید و از وی شخصیتی علمی متنفذ ساخت که نه تنها در تخصص های متعدد و متفاوت علوم جنگل مانند پرورش جنگل، بوم شناسی جنگل، مدیریت جنگل و تاریخ جنگل حرف اول را می زد، بلکه درباره  مناطق جغرافیایی و رویشی متفاوت کشور پهناورمان نیز صاحب نظر بود.


 

.

 

درباره کاوه چلمبری

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

کد امنیتی را وارد کنید *

رفتن به بالا