خانه / اخبار / سینما تئاتر شهرداری

سینما تئاتر شهرداری

بندر زیبای انزلی در ورود تمدن امروزی به ایران نقش انکار ناپذیری دارد و به این دلیل و همچنین بواسطه برقرار کردن ارتباط تجاری بین کشورمان و کشورهای خارجی، به دروازه اروپا شهرت یافته است. اهالی این شهر به واسطه بندری بودن، بسیار زودتر از سایر نقاط ایران با دستاوردهای غرب آشنا شدند.

IMG_5195

به گزارش انزلی چی، روزنامه اطلاعات در تاریخ شانزدهم تیر ۱۳۱۴ تصویری از سینما تئاتر شهرداری شهر باران با این توضیح منتشر کرد: «بندر زیبای پهلوی روز بروز قشنگ تر و بهتر می گردد. بلوار و ساختمان های جدید بلدیه بر زیبایی این شهر افزوده است. در گراور فوق، دورنمای عمارت تئاتر بلدیه که دارای بزرگ ترین سالون های ایران و با بهترین اسلوب، ساختمان شده است در کنار بلوار بندر پهلوی رو بدریا دیده می شود. »

استاد عزیز طویلی در کتاب تاریخ جامع بندر انزلی نگاشته است: «یکی از بناهای باشکوهی که در زمان تصدی شهرداری مرحوم محمدعلی روشن در بندر انزلی احداث گردید ساختمان سینما تئاتر شهرداری می باشد که در سمت جنوبی و ابتدای خیابان گلستان بچشم می خورد. هرچند پس از آتش سوزی که در آن روی داد، قیافه و نمای زیبای داخلی و خارجی آن به کلی از بین رفته است. 

طبق مدارک موجود در بایگانی راکد شهرداری بندر انزلی: این سینما در سال ۱۳۱۰ شمسی احداث گردید که دارای یک سالن بزرگ فوقانی، یک تفریح گاه تحتانی زیر سالن مزبور با عنوان سالن انتظار-ن، شش راهروی طویل فوقانی و تحتانی، هفت اتاق بزرگ و کوچک تحتانی و فوقانی، هفت اتاق بزرگ و کوچک تحتانی و فوقانی، یک صحنه بزرگ (منظور سن است) ، یک محل نمایشگاه، دو توالت و مساحت ۱۱۷۸ متر مربع بود. 

رنگ آمیزی های اطراف سن و سقف سالن بر اساس موسیقی و نمایش و سینما بصورت سمبلیک بوسیله استاد رضا رنگچی نقاشی شده بود. 

سینما تئاتر شهرداری بندر انزلی در سال ۱۳۴۱ در یک آتش سوزی مشکوک به کلی سوخت ولی پس از بازسازی به فعالیت خود ادامه داد.» 

گفتنی است سینما تئاتر شهرداری بعد از آتش سوزی، شیر و خورشید و سپس هلال احمر نام گرفت.

درباره کاوه چلمبری

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

کد امنیتی را وارد کنید *

رفتن به بالا