خانه / اجتماعی / رانندگی با عشق از شهر باران تا تهران/ گفت و گوی انزلی چی با بانوی جاده ها

رانندگی با عشق از شهر باران تا تهران/ گفت و گوی انزلی چی با بانوی جاده ها

 گزارش از: لیلی نظری، انزلی چی

photo_2017-02-14_04-43-54

این بار سراغ یکی دیگر از چهره های موفق جامعه رفتیم. اراده و اعتماد به نفس بالا و عشق به خانواده و فرزندان در این بانوی شهر باران که شغل رانندگی را برای خود برگزیده، موج می زند:

با سلام و خسته نباشید، اگر امکان داره خودتون را معرفی کنید؟
سلام، خیلی ممنون. اینجانب مریم دهچی متولد ۱۳۶۰ دارای دو فرزند پسر، علی ۱۴ ساله و محمد چهار و نیم ساله و همسر آقای مجید محمودی که ایشون متولد ۱۳۵۷ هستن. 

چطور شد به فکر رانندگی اتوبوس افتادید؟
علاقه ام باعث شد تا راننده اتوبوس بشم و مشوقم همسرم بود و کلا در خانواده ای که در کار حمل و نقل برون شهری هستند متولد شدم. پدر و و برادرم سالها در خط  بندر انزلی به رشت کار می کنند و مینی بوس دارند و هنوزم فعالیت می کنند و پدر همسرم نیز سال ها راننده اتوبوس خط بندر انزلی به بندرعباس و بندر انزلی به اهواز بود و در حال حاضر بازنشسته شده.

چند ساله راننده اتوبوس هستید؟
در حال حاضر دو ساله مشغول بکار هستم و همسرم ۲۵ سال هم شاگرد و هم شوفر بود و اکنون کارهای فنی اتوبوس بعهده ایشان و همراه من در تمام سفرهای رفت و برگشت حضور دارد. همکار رویال سفر بندر انزلی نیز هستم. در ضمن اولین بار دوران راهنمایی در سن ۱۴ سالگی پشت رل نشستم. 

مسیر و ساعت کار شما چگونه هست؟
مسیر همه روزه ساعت دو عصر از بندر انزلی به تهران، ترمینال بیهقی، میدان آرژانتین و برگشت ساعت ۱۰ شب به طرف بندر انزلی است.

آیا همسرتون در طی این دو سال با کار شما مخالفت کرد؟ یا حسادتی داشت؟
ایشان هرگز با کارم مخالفتی نداشت که هیچ مشوقم نیز بود. و هر موقع که در جا می زدم یا امتحانم موفقیت آمیز نبود، دوباره تشویقم می کرد تا موفق شدم. در مورد حسادت اصلا نه تنها حسودی نمی کند بلکه افتخار هم می کند. 

اگر امکانش باشه می خوام در مورد خاطرات تلخ و شیرین شما طی این دو سال بشنوم؟
خاطرات که زیاده، تلخ خدا رو شکر نداشتم ولی شیرین: وقتی مسافری اول میاد از دیدنم شوکه می شه و می ترسه مخصوصا خانومها، اول میگن وای زن راننده است می ترسیم، ولی بعد از قانع کردنشان، سوار شده و حالا مسافر دایمی مان هستند. شکر خدا مسافران خانوم در طی این دو سال بیشتر از آقایان هستند و تا حالا حادثه بدی نداشتم حتی تصادف. فقط این چند وقت پیش، برفی که اومد باعث تاخیر چهار ساعته ما از تهران به بندر انزلی در جاده امامزاده هاشم شد. همین.

در مورد برخورد مردم واسم بگین؟
برخورد مردم عالی، اول متعجب می شن ولی خوبه حتی آقایان. 

چطور شد امتیاز رانندگی اتوبوس به شما داده شد؟ مخالفتی نبود؟
نه، تمام قوانینی که برای ورود آقایان هستش شامل حال خانوما (بانوان) هم می شه و هیچ ممانعتی نیست و ایجاد هم نشد.

مدیریت خانه و خانواده با شما است؟ چه جوریه؟ اختلالی در کار رانندگی و کارخونه بوجود نمیاد؟
با برنامه ریزی به کارام می رسم. پسر ۱۴ ساله ام خیلی همکاری می کنه و تا من و پدرش از کار برگردیم از فرزند چهار و نیم ساله مراقبت می کنه. حتی همکاری پسرم در کار خانه بیشتر از همسرم هست و زمانی که پسرام کلاس ورزش می رن، پدرم اونها رو می بره و میاره. اونا بندر انزلی باشگاه صیدگر میان و موقعی که پسر بزرگم کلاس ریاضی و زبان می ره من وقتم در اختیار اونه.  

ساکن کجایید؟ اصلیت کجایی هستید؟
پنج ساله ساکن خمام (حومه بندر انزلی) و اصلیت حسن رود.

نظر خانواده خودتون و همسرتون در مورد کارتون چیه؟
خانواده خودم خیلی خوشحالن، بخصوص پدرم چون خیلی مشوقم بود و در تمام مراحل امتحان، تا امامزاده هاشم محل برگزاری جلسه منو مشایعت کرد. پدر همسرم زیاد موافق نبود و اوایل می گفت مگه زنم پایه یک می گیره و راننده اتوبوس می شه؟ ولی حالا همه به من افتخار می کنند.  

برخورد مسوولین اداره حمل و نقل استان چه جوریه؟
عادی و معمولی.

در محل سکونت واکنش اهالی چطوره؟
بعد از پنج سال سکونت، حالا همه در جریان نوع شغلم هستند و خوشحال و کارت می گیرند و همسفر ما هستن و میگن پرچم خانوما را بالا بردین. حتی تو بندر انزلی و مردم خونگرم این شهر ساحلی.

و حالا بفرمایید چطور با همسر خود آشنا شدید و ازدواج کردید؟
(می خندد) عاشق شدیم و این عشق منجر به ازدواج شد و حالا بعد از ۱۴ سال با داشتن دو فرزند همچنان به هم مهر می روزیم.
بسیار عالی.   

و کلام آخر و پیام شما به بانوان علاقه مند در این عرصه؟ بخصوص بانوان گیلانی؟
بیشتر خانوم ها از گرفتن گواهی نامه پایه یک هراس دارند و موفق نمی شن. بنظرم باید اعتماد بنفس داشته باشن و مطمئن باشن موفق می شن. بنظرم خواستن، توانستنه. بخصوص که اراده خانومها در انجام هر کاری بالا هست فقط باید بخوان همین. بانوان بسیار منظم و منضبط هستن و می تونن با رعایت کامل قوانین رانندگی از میزان تصادفات جاده ای کاسته و امنیت را در جاده برون شهری بوجود بیارن.

ما هم بنوبه خود از این بانوی موفق تشکر کرده و آرزوی سلامتی و بهروزی برای ایشان و خانواده محترم شون رو داریم و ممنون از این که وقت خودشونو در اختیار ما قرار دادن.

 

درباره کاوه چلمبری

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

کد امنیتی را وارد کنید *

رفتن به بالا