خانه / اجتماعی / کارت قرمز به مسوولان در روز هوای پاک!

کارت قرمز به مسوولان در روز هوای پاک!

انزلی چی:  این چندمین تذکر انزلی چی در زمینه ورود مستقیم فاضلاب به دریا در شهرستان بندر انزلی است، این بار در روز هوای پاک به مسوولین محترم تذکر می دهیم؛ آمار بالای سرطان و کاهش چشمگیر تعداد گردشگران در شهری که روزی دروازه اروپا نام داشت، نتیجه این معضل زیست محیطی بسیار بزرگ و دردناک است.

DSC_6488

به گزارش انزلی چی، متاسفانه روند ریزش پساب های خانگی به دریای خزر افزایشی بوده که باید در این زمینه چاره اندیشی جدی کرد. 

تصویر بالا در کنار یکی از گردش پذیرترین نقاط بندر انزلی (پارک ساحلی پاسداران) گرفته شده و ورود مستقیم فاضلاب خانگی را به دریا نشان می دهد. مکانی که می تواند برای شهروندان و گردش گران یکی از دل پذیرترین جاها باشد اما متاسفانه به دلیل بوی بد و متعفن آنها را آزار می دهد! 

پروژه‌ جمع‌آوری، انتقال و تصفیه‌ بهداشتی فاضلاب شهرهای بندر انزلی و رشت از سال ۱۳۸۴ با حمایت های مالی بانک جهانی در این شهرها آغاز به کار کرد. در آن سال، براساس توافق به عمل آمده، ۱۴۸/۶ میلیون دلار بانک جهانی و ۸۸/۴ میلیون دلار دولت ابران؛ متعهد شدند در بخش آب و فاضلاب گیلان سرمایه‌گذاری کنند.   

این پروژه شامل اجرای خطوط انتقال و شبکه جمع‌آوری فاضلاب، توسعه و اصلاح شبکه آب، احداث مخازن، نصب انشعابات فاضلاب، حفر و تجهیز چاه و اجرای تصفیه خانه بود. قرار بود تا اعتبارات بانک جهانی برای احداث ۱۱۰ هزار متر مکعب مخزن ذخیره آب، ۱۲/۵ کیلومتر خط انتقال آب و ۴۸۹ کیلومتر توسعه شبکه فاضلاب این دو شهر هزینه شود.

در شرایطی که طبق توافق به عمل آمده، قرار بود تا پروژه‌ مذکور طی پنج سال به انجام برسد و بر اساس زمان آغاز پروژه در در دی ماه ۱۳۸۴، می‌بایست در دی ماه ۱۳۸۹ به پایان برسد، اما چنین نشد. بر طبق قرارداد، پس از پایان مهلت تعیین شده، در صورت به پایان نرسیدن پروژه، باقیمانده تسهیلات به حساب بانک جهانی بازگشت داده می‌شد. این در شرایطی بود که بر اساس اعلام مسوولان از مجموع یک هزار و یک صد شهر کشور، تنها شش شهر از جمله دو شهر گیلان واجد شرایط برای دریافت تسهیلات بانک جهانی برای اجرای پروژه های فاضلاب شهری بودند.

بعد از ناکامی این پروژه، ورود مستقیم فاضلاب به دریا و رودخانه های منتهی به دریا در بندر انزلی، حاکی از شرایط نامناسب دفع فاضلاب در این شهر است.  

متولی اصلی رسیدگی به این موضوع چه کسی است یک طرف قضیه، اما از تمامی مسوولان در اداره آب و فاضلاب، شهرداری، شورای شهر، بهداشت، فرمانداری و… انتظار می رود به دلیل اهمیت موضوع، نسبت به رفع این مشکل زیست محیطی که بعید نیست دامن گیر خانواده خودشان هم بشود، اقدام نمایند.

این چندمین تذکر انزلی چی در زمینه ورود مستقیم فاضلاب به دریا در شهرستان بندر انزلی است، این بار در روز هوای پاک به مسوولین محترم تذکر می دهیم؛ آمار بالای سرطان و کاهش چشمگیر تعداد گردشگران در شهری که روزی دروازه اروپا نام داشت، نتیجه این معضل زیست محیطی بسیار بزرگ و دردناک است.

 

درباره کاوه چلمبری

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

کد امنیتی را وارد کنید *

رفتن به بالا