خانه / اجتماعی / رییس شورای خلیفه گری ارامنه بندر انزلی: همواره خواستار تداوم صلح جهانی هستیم

رییس شورای خلیفه گری ارامنه بندر انزلی: همواره خواستار تداوم صلح جهانی هستیم

انزلی چی: رییس شورای خلیفه گری ارامنه شهرستان بندر انزلی، برقراری و تداوم امنیت و صلح جهانی را خواسته ارامنه در هر دوره و مقطعی عنوان کرد.

82361250-71276811

به گزارش انزلی چی، سیمون ترهوسپیان روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا بیان داشت: ارامنه همواره ثابت کرده اند که مردمی صلح طلب بوده و با زندگی مسالمت آمیز توأم با احترام در کنار سایر مردم، با هر نوع دین و اعتقادی همراه بوده و هیچ گونه مشکلی هم ندارند. 

وی با آرزوی درپیش رو داشتن سالی همراه با مهر و محبت برای همگان افزود: برقراری صلح جهانی و تداوم زندگی راحت همه انسان ها اعم از مسیحی و مسلمان در دنیا و خصوصا کشور ایران، تنها آرزو و خواسته ارامنه در این روزهای مبارک است.

هوسپیان با اشاره به اینکه در بندر انزلی متولد شده ام، خاطرنشان کرد: افتخار می کنم که قبل از مسیحی بودن، یک ایرانی هستم.

وی یادآور شد: ارامنه بندر انزلی هیچگاه خود را بین مردم این شهر در اقلیت احساس نکرده و معتقدیم با محبت و مهربانی که مردم این شهر نسبت به ما داشته و دارند، همواره در جایگاه اکثریت قرار گرفته ایم.

رییس شورای خلیفه گری ارامنه بندر انزلی با اشاره به احترام متقابل بین مردم شهر و ارامنه بندر انزلی خصوصا در مجالس رسمی گفت: پذیرفته شدن ما از سوی مردم بندر انزلی در مجالس رسمی حتی بهتر از مسلمانان، نشان از کرامت و بزرگواری این مردم دارد.

ارامنه بندر انزلی که در سال ۱۲۷۰ جمعیتشان به چهار هزار نفر می رسید، اکنون کمتر از ۵۰ نفر از آنها در بندر انزلی ساکن هستند و دراعیاد مختلف ازجمله میلاد حضرت مسیح (ع) در کلیسا جمع می شوند و با روشن کردن شمع مقابل تمثال حضرت مریم و عیسی مسیح(ع) به دعا و نیایش برای درپیش رو داشتن سالی بهتر می پردازند.

کلیسای کوچک حضرت مریم که مقابل ساختمان دادگستری سابق بندر انزلی و نزدیک بنای تاریخی شهرداری واقع شده، در روز کریسمس محل گردهمایی و نیایش ارامنه این شهر است .

فضای داخل کلیسا با مجسمه زیبای حضرت مریم ، شمع‌های روشن درون شمعدان‌ها ، تابلوهای دارای مضامین مذهبی و پرده‌های سرخ رنگ در این روز جلوه دیگری دارد . 

ارامنه و پیروان مذهب ارتدوکس، به مناسبت عید در کلیسا جمع شده و صلیب را در جام بزرگی از آب که نمادی از رودخانه اردن محل غسل تعمید عیسی به دست یحیی است، شست و شو می‌دهند. 

کشیش هنگام اجرای مراسم روغن مقدس را که گفته می‌شود عصاره چهل گیاه معطر است، قطره‌ قطره درون یک مجمر آب می ریزد تا آن را متبرک کند. 

به اعتقاد آنها هر فردی در پایان مراسم از آب متبرک درون ظرف بنوشد ، پاک و منزه خواهد شد.

برگزاری مراسم عید میلاد حضرت مریم (س) در مردادماه نیز از دیگر اعیادی است که ارامنه بندر انزلی به مناسبت نامگذاری کلیسای‌ این شهر به نام حضرت مریم بسیار باشکوه تر، جشن می گیرند. 

بندر انزلی در ۴۰کیلومتری غرب مرکز گیلان واقع شده و کلیسای حضرت مریم (س) و آرامگاه ارامنه از بناهای تاریخی این شهر ساحلی محسوب می شود.

۲۵ دسامبر مقارن با پنجم دی ماه، ولادت حضرت عیسی مسیح (ع) است و به همین مناسبت، مراسمی در کلیسای مریم مقدس (س) بندر انزلی برگزار شد. 

گزارش از: رضا اکبری

درباره کاوه چلمبری

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

کد امنیتی را وارد کنید *

رفتن به بالا