خانه / اخبار / هشتاد و یکمین سالروز تولد حسن خوشدل گرامی داشته شد

هشتاد و یکمین سالروز تولد حسن خوشدل گرامی داشته شد

انزلی چی: یاد و خاطره استاد حسن خوشدل موسیقی دان شهیر انزلی چی در هشتاد و یکمین سالروز تولدش گرامی داشته شد.

dsc_2488

به گزارش انزلی چی، جشن تولد هشتاد و یک سالگی زنده یاد استاد حسن خوش دل (آهنگ ساز، ترانه سرا، خواننده و نوازنده شهیر آکاردئون) در شامگاه یکشنبه بیست و هشتم آذرماه ۱۳۹۵ در بندر انزلی برگزار شد.  

در این مراسم که با حضور جمعی از هنرمندان و اهالی فرهنگ و با همکاری گروه فرهنگ گیلان و انجمن توسعه بندر انزلی در رستوران دریاکده این شهر برگزار شد آثار استاد خوشدل توسط امین حق ره و امین حبیب محمدی از هنرمندان شهر باران خوانده شد. جابر رنجبر و مهدی یداللهی نیز با هنرنمایی خود در پشت ساز پیانو، صدای زیبای این خوانندگان جوان را همراهی کردند.

محمد تقی بارور شاعر گیلکی سرا و پیشکسوت انزلی چی ضمن یاد آوری خاطره ای از استاد خوشدل، شعر گیلکی زیبایی را برای حاضران خواند.

همچنین متن ترانه ای از آثار استاد خوش دل توسط حمید رفیعی شاعر انزلی چی خوانده شد. رفیعی سروده ای از خود با عنوان «آکواریوم» را به این خواننده شهیر گیلانی تقدیم کرد. 

امین حق ره خواننده و کنش گر اجتماعی، خوشدل را یک هنرمند مردمی معرفی کرد که آثارش بواسطه اجتماعی بودن و رفتن به دل زندگی صیادان و مردم با سایر آثار خوانندگان گیلک زبان متفاوت است.

در بخش دیگر برنامه عرشیا شکور نوازنده نوجوان انزلی چی دست به کلاویه های پیانو برد و با هنرنمایی خود حاضران را به تحسین واداشت. 

حسین رسولی و فرهاد عمیدی از فرهنگ دوستان بندر انزلی در مورد اهمیت و نقش استاد خوشدل در موسیقی فولکلوریک گیلان سخن گفتند و یاد آور شدند راه وی و دیگر اساتید پیشروی انزلی چی از جمله استاد احمد عاشورپور و جلیل ضیاپور توسط نسل جوان ادامه پیدا خواهد کرد.

حسن خوش دل متولد بیست و هشتم آذر ۱۳۱۴ در بندرشاهی بود. او از یک سالگی به همراه خانواده در بندر انزلی ساکن شد و با مرگ پدر روزهای بسیار سختی را تا ایام جوانی در این شهر سپری کرد. نظاره کردن رنج های صیادان در دریای بندر انزلی برای کسب معاش و درک زندگی سخت و پر مرارت خانواده های ماهی گیران از او هنرمندی متعهد ساخت به گونه ای که بعدها ترانه هایش آیینه ای تمام نما از دغدغه ها و دردهای تمام ناشدنی مردمان سرزمین اش باشد. 

ترانه هایی چون «کپور لجن خوس»، «مول» ، «گرزعلی»، «وِرنیشین»، «گولِه مار»، «می دیل تره تنگه» ، «عبدو» ، «زنگالو» ، «پشمک» ، «بوشو بوشو ترا نخوام» ، «بوزای نی میر بهار آیه» است. دغدغه‌های عمومی قوم گیلک و تحولات اجتماعی- سیاسی در آثار خوشدل، به صورت محسوس نمایان است و آثار کم‌شمارش را از بسیاری دیگر متمایز کرده‌ است. 

این هنرمند پر آوازه ترانه با شکوهی را نیر برای ملوان خوانده است. پژواک ترانه هایی که او سروده و خوانده و سازی که او نواخته تا همیشه در دل مردان و زنان بندر مه آلود، کنار کومه های صیادان، بر دامن آبی دریا و سینه سبز تالاب تاب می خورد.  

مرد دریای خزر زنگالو! / از اَطوفان بگذر زنگالو/ مگه تو عاشق لیلا نئی زنگالو/ بیا بگذر، مگه دیوانه ای زنگالو…

درباره کاوه چلمبری

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

کد امنیتی را وارد کنید *

رفتن به بالا