خانه / اجتماعی / منطقه آزادی به نام انزلی

منطقه آزادی به نام انزلی

  anzalifz

در کارگه کوزه‌گری رفتم دوش 

دیدم دو هزار کوزه گویا و خموش 

ناگاه یکی کوزه برآورد خروش 

کو کوزه‌گر و کوزه‌خر و کوزه فروش 

خیام 

حکایت ما مردم بندر انزلی و منطقه آزاد از سال ۱۳۸۲ شروع شد. زمانی که مردم شهر همگی یک صدا برای استیفای حق سالیان دراز خود که بارها قول داده ولی عملی نشده بود به استقبال ریاست جمهور وقت رفتند. 

هیچ گاه پارچه نوشته های بزرگی که مردم شهرم جهت درخواست تبدیل منطقه ویژه اقتصادی به منطقه آزاد از رییس جمهور دولت اصلاحات داشتند را از یاد نمی برم. سفر انجام شد و این بار وعده تبدیل منطقه ویژه به آزاد بسیار زودتر از چیزی که فکر می کردیم عملی شد… 

کار از حرف به کاغذ کشید به اساسنامه و مشخص کردن محدوده و هیات مدیره…هر چه بیشتر زمان می گذشت نگرانی ها از اقدامات جهت دار بیشتر می شد، منطقه آزاد انزلی تصویب شده بود اما از نظر محدوده بیشتر نزدیک به شهر رشت بود. هیچ گاه دعواهایی که برای نام گذاری منطقه آزاد انزلی و شیطنت هایی که انجام گرفت را فراموش نخواهم کرد… 

منطقه آزاد انزلی محلی برای رفت و آمد مدیران 

مدیران پشت سر هم آمدند هر کس زمانی را به عنوان ریاست می گذراند و به سرعت به سکان دار بعدی مسولیت داده می شد. تعدد مدیران و در پیش گرفتن سلایق شخصی در هدف گذاری شد آفت جان رشد بزرگترین منطقه آزاد شمال کشور جایی که می بایست برنامه مدون و اجرایی و گام به گام می داشت تبدیل به محلی برای تجربه اندوزی و پر بار کردن رزومه برای مدیران گردید. 

محدوده و نام منطقه آزاد

جالب است منطقه ای که برای مردم بندر انزلی و به نام آنها شکل گرفت به همه طرف گسترش میابد جز شهر بندر انزلی! در حالی که می شد با گسترش منطقه به بندر انزلی رشد اقتصادی را به شهری که سالهاست از نظر اقتصادی و عمرانی به مانند مرده است را برگرداند، اما  در این سالها محدوده به همه طرف گسترش یافت جز برای مردمی که سالها انتظار تبدیل شهرشان به منطقه آزاد را داشتند! 

رشت و آستانه اشرفیه و جدیدا لنگرود سوگلی هایی هستند که بیشتر از مردم بندر انزلی قرار است از این موهبت لذت ببرند. از نشانه های این گفته همین بس که در برنامه زنده تلویزیونی در مسیر توسعه نماینده مردم لنگرود که بیش از ۶۰ کیلومتر از محل منطقه فاصله دارد،به صراحت از تفاهمی که برای تبدیل شدن مناطقی از ساحل لنگرود به منطقه آزاد انزلی سخن می گوید! 

گفته می شود به زودی کار ساخت اسکله ای که نام آن را کاسپین گذاشته اند به پایان می رسد.علت این گونه نام گذاری ها به نظر بیشتر در جهت حذف نام «منطقه آزاد انزلی» از اذهان است.متاسفانه از این دست اقدامات کم نیستند و لازم است نسبت به آن موضع گیری درست انجام گیرد. 

اشتغال حلقه گم شده آمار و ارقام  

سالهاست که فهمیده ایم آمار و ارقام بر خلاف تصوری که در گذشته از آن داشتیم راحت تر از چیزی که فکر می کردیم قابلیت دستکاری دارند. اما از میان همه این آمار گاه نادرست و غیر واقع، اشتغال حتی با آمار غلط به کلی فراموش شده است. جوانان شهر بندر انزلی به کشورهای دوردست با بدترین شرایط ممکن سفر می کنند جهت اینکه فقط درآمدی داشته باشند تا زندگی برای آنها در جریان باشد. 

دوستی می گفت بالغ بر ۱۸ هزار جوان طی دو سال گذشته از شهر به کشورهای دیگر مهاجرت کرده اند! (از آن جایی که این مهاجرت ها به صورت غیر قانونی انجام گرفته آمار دقیقی نمی توان برای آن ذکر کرد اما اگر کمی در شهر دقیق شویم متوجه کم شدن آمار جوانان نسبت به سال های گذشته می شویم.) در شهری که در حوالی اش منطقه آزاد دارد و می شود با به کارگیری کارگاه های صنعتی و رشد توریست، جوانان زیادی را مشغول به کار کرد این حجم از مهاجرت بی معنا است.  

بیشتر پیمانکاران و مشاوران عمرانی در منطقه از شهرهای دیگر کشور برای کار به این جا آمده اند. آیا واقعا زمان آن نرسیده در ارزیابی مناقصات و پیمانکاران نباید بومی گزینی مانند خیلی جاهای دیگر مورد بررسی قرار گیرد تا با جذب شرکت های بومی کمکی به اشتغال در استان شود؟ 

گردش گری و جذب توریست 

در حالی که اقتصاد کشورهای زیادی در دنیا با جذب توریست و از طریق علم اکو توریسم در حال رشد روز افزون است، سوالی که از مدیران منطقه آزاد انزلی می بایست پرسید این است: کاری که برای جذب توریست از کشورهای دیگر انجام داده اند چه بوده است؟ امیدواریم در جواب نگویند مجتمع حصار شده تفریحات دریایی یا بازار وسایل چینی که صرفا محلی شده است برای عرضه محصولاتی که همگی وارداتی اند و  با همان قیمت همه جا پیدا می شوند و مخصوص منطقه ای که آزاد تجاری اقتصادی است نمی شود. 

سخن آخر 

پرواضح است پیشرفت و شکوفایی همه شهر های استان سرسبز گیلان از خواسته ها و آرزوهای نگارنده می باشد و هدف از نام بردن برخی شهرهای گیلان صرفا جهت مقایسه شهر متولی این امر یعنی بندر انزلی با سایر نقاط گیلان می باشد. 

نکته آخر این که، بسیار دنبال چشم اندازهای بلند مدت منطقه آزاد انزلی بودم اما چیزی در جهت آن نیافتم. سوالی که بسیار ذهن مرا درگیر کرد این بود که مدیرانی که در این سالها عوض شده اند بر اساس چه چشم اندازی حرکت کرده اند و آیا اساسا قرار نیست بعد از گذشت بالغ بر ۱۲ سال از تاسیس رسمی منطقه آزاد انزلی چشم اندازی انحصاری برای آن تدوین گردد؟ 

ایمان سندیانی

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

درباره کاوه چلمبری

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

کد امنیتی را وارد کنید *

رفتن به بالا