خانه / اجتماعی / آرامستان لهستانی ها در بندر انزلی مرمت می شود

آرامستان لهستانی ها در بندر انزلی مرمت می شود

انزلی چی: رییس شورای خلیفه گری ارامنه بندر انزلی از مرمت آرامستان لهستانی هایی که در این شهر مدفون شده اند، خبر داد.

82315911-71188350

سیمون ترهوسپیان در گفت و گو با ایرنا با اعلام این خبر اظهار کرد: حدود هشت ماه قبل، تعدادی از کارشناسان و مهندسان کشور لهستان در راستای برآورد هزینه و تامین اعتبارات لازم برای مرمت قبور افزون بر ۶۰۰ تن از سربازان و افراد غیر نظامی مدفون در این آرامستان بازدید کردند.

وی افزود: پس از ارزیابی و تخصیص اعتبار لازم از سوی دولت لهستان، کاردار این کشور با همراهی نماینده وزارت امورخارجه دراستان گیلان و تنی چند از مهندسان لهستانی، بازدید مجددی از این آرامستان برای آغاز کار مرمت انجام دادند.

به گفته هوسپیان، کف سازی آرامستان، مرمت قبور و همچنین رنگ آمیزی دیوارهای آرامستان از جمله برنامه های در دستور کار این گروه است و مصالح مورد نیاز ازجمله سنگ های تیشه ای و رنگ تهیه شده است.

رییس شورای خلیفه گری ارامنه بندر انزلی یادآور شد: به دلیل نامساعد بودن شرایط جوی و بارندگی های مستمر در بندر انزلی، این کار به تعویق افتاده و درصورت مساعد شدن هوا، کار مرمت و بازسازی براساس برنامه ریزی های انجام شده صورت خواهد گرفت.

گروهی از آوارگان لهستانی اعم از افراد غیرنظامی شامل زن، کودک، پیر و جوان در سال ۱۹۴۲ پس از سفری سخت از سرمای شوروی سابق و تحمل بیماری و گرسنگی به بندر انزلی رسیدند که ۶۳۹ نفر از آنان، جان خود را از دست داده و در گورستانی در نزدیکی قبرستان شهر به خاک سپرده شدند. 

هفتادمین سالگرد ورود پناهندگان لهستانی جنگ جهانی دوم به ایران، هفدهم مهرماه سال ۱۳۹۱ با حضور هیاتی ۸۰ نفره متشکل از سفیر لهستان، وزیر امور کهنه سربازان جنگ، نماینده مجلس سنا و رییس کمیسون ارتباط با لهستانی های مقیم خارج، تعدادی از کهنه سربازان، بازماندگان مهاجران جنگ جهانی دوم و خانواده های درگذشتگان بر مزار لهستانی های مدفون در بندر انزلی برگزار شد.

شهرستان بندر انزلی در ۴۰ کیلومتری شمال غرب مرکز استان گیلان واقع است.

درباره کاوه چلمبری

۲ نظر

  1. با سلام. آیا میشه برای تماشای کلیسای حضرت مریم وارد کلیسا شد؟ دوست دارم ببینم.

    • با سلام و عرض ارادت به شما خواننده گرامی انزلی چی. برای انجام این کار می تونید با مسوولین کلیسا در روز یکشنبه صحبت کنید.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

کد امنیتی را وارد کنید *

رفتن به بالا