خانه / اخبار / تاریخ بندر انزلی به خاک سپرده شد+ تصاویر

تاریخ بندر انزلی به خاک سپرده شد+ تصاویر

به گزارش انزلی چی، مراسم خاک سپاری استاد عزیز طویلی محقق برجسته انزلی چی صبح روز سه شنبه چهار آبان ۱۳۹۵ در آرامستان بندر انزلی برگزار شد. 

عزیز طویلی که از بازنشستگان ارتش بود توانست در طول عمر خود بیش از ۵۰ جلد کتاب بنویسد اما تنها تعداد اندکی از آنها به چاپ رسید و مابقی کتاب‌ها به‌دلیل مشکلات مالی و عدم حمایت به چاپ نرسیدند. 

از جمله مهم ترین آثار او می‌توان به کتاب ۹ جلدی “تاریخ جامع بندر انزلی” اشاره کرد که وی در این کتاب با نثری ساده تاریخ پرفراز و نشیب بندرانزلی را روایت کرده است. طویلی طی حیات خود شاهد چاپ دو جلد از مجموعه تاریخ جامعه بندر انزلی بود. جلد اول تاریخ بندر انزلی در ۱۱۲۰ صفحه و جلد دوم تاریخ بندر انزلی در ۱۲۰۰ صفحه چاپ گردیده است.

جلد سوم تاریخ بندر انزلی (هجوم بیش از ۴۰۰ سال خارجی‌ها شامل روس‌ها، انگلیسی‌ها، وقایع جنگل، شوروی‌ها، جنگ‌های اول و دوم جهانی تا سال ۱۳۲۵ شمسی به بندر انزلی) ، جلد چهارم تاریخ بندر انزلی درباره شعرای قدیم و جدید، جلد پنجم شامل هنرمندان تئاتر، سینما، نقاشی، خطاطی، نوازندگی، خوانندگی و غیره، جلد ششم شامل ورزش‌های قدیم و جدید در بندر انزلی، جلد هفتم گردآوری ضرب‌المثل‌ها، بازی‌ها، پند و اندرزهای قدیم و جدید بندر انزلی، جلد هشتم درباره احزاب سیاسی و مسایل پنهانی آنها از گذشته‌های بندر انزلی، جلد نهم تاریخ بندر انزلی درباره بیوگرافی کارهای دانشمندان، مخترعان، نویسندگان و شخصیت‌های بزرگ و فوق‌العاده بندر انزلی در حدود ۱۳۰۰ صفحه.

جمع کل این کتاب‌ها نزدیک به ۱۹هزار صفحه می‌شود که ماحصل تلاش بی‌وقفه این نویسنده اهل بندرانزلی است.

طویلی در سال ۱۳۶۹ به عضویت هیات رییسه انجمن شعر و ادب “ساحل” در آمد که بعدها به “شیدا” تغییر نام داد. وی از سال ۱۳۷۶ مسوولیت انجمن را عهده‌دار شد که در این انجمن بیش از ۸۵ نفر عضویت داشتند و در بهمن ۷۸ از انجمن کناره‌گیری کرد.   

آیا بندر انزلی به زیر آب می رود و کتاب هایی در مورد اقلیت های دینی از جمله دیگر آثار طویلی به شمار می رود.

طویلی سال های بسیاری را صرف جمع آوری اطلاعات کتاب تاریخ بندر انزلی نمود اما به آرزوی دیرینه خود که چاپ همه جلدهای این مجموعه کتاب بود، نرسید. 

حال با درگذشت وی تشکیل بنیاد طویلی از سوی متولیان هنر و شهر بندر انزلی ضروری است تا آثار باقی مانده این محقق نامدار از بین نرفته و در اختیار پژوهندگان و عموم مردم قرار گیرد. 

ویرایش عکس ها: غزاله عزیزی

 

درباره کاوه چلمبری

یک نظر

  1. از نظر اطلاعات بیشتر مایل بودم بدانم از مرحوم عزیز طویلی چند فرزند بجای مانده و هر کدام در چه موقعیت شغلی و اجتماعاعی بسر می برند؟ و آبا علاقه و توان آنرا دارند که کارهای بر زمین مانده پدر را دنبال کنند و آنها را به مرحله دید دیگران بگذارند؟

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

رفتن به بالا