خانه / اخبار / بزرگداشت ناخدا خورشید سینمای ایران در بندر انزلی

بزرگداشت ناخدا خورشید سینمای ایران در بندر انزلی

انزلی چی: انجمن سینمای جوانان بندر انزلی به مناسبت روز ملی سینما با برگزاری آیینی، ناصر تقوایی ناخدا خورشید سینمای ایران را گرامی داشت.

82227361-71011745

این آیین یکشنبه شب با حضور دوستداران سینما در بندر انزلی با نمایش کلیپ ۳۰  نما از فیلم های برتر سینمای ایران با دیالوگ درخشان و به یاد ماندنی ( سینماتوگراف آدم تربیت می کند) از فیلم ناصرالدین شاه آکتور سینما در سالن همایش هلال احمر بندر انزلی آغاز شد. 

مراسم با قرائت پیام فرید فرخنده کیش رییس انجمن سینمای جوانان ایران توسط زهره زمانی بانوی فیلم ساز و مدیر انجمن سینمای جوانان بندر انزلی ادامه یافت.

فرخنده کیش در این پیام هفته های فیلم وعکس را پاتوقی فرهنگی و فرصتی برای در کنارهم بودن، فیلم دیدن، عکس دیدن، گپ زدن، دوستان جدید پیدا کردن و خلاصه پاتوقی فرهنگی و کسب تجربه و لذت عنوان کرد. 

** ورود اولین دوربین سینماتوگراف از طریق بندر انزلی

حسن بهرام زاده از پیشگامان سینما در بندر انزلی گفت: ۱۱۶ سال پیش در چنین روزی مانند امروز یک کشتی در بندر انزلی پهلو گرفت و دوربین سینماتوگراف را ابراهیم خان عکاسباشی به این بندر آورد.  

وی افزود: این وسیله جدید فرهنگ خاص خود را نیز همراه آورد و به تدریج اجتماعاتی برای دیدن سینما شکل گرفت و افرادی همچون ابراهیم مرادی و مرحوم دریابیگی فعالیت در این زمینه را آغاز کردند.

بهرام زاده افزود: بعد از وقفه ای ۵۰ ساله اولین حرکت سینمای جوانان سال ۱۳۵۴ پا گرفت. جعفر ذهنی اولین مدرس فیلم سازی سینما در بندر انزلی بود و اولین فیلم مستند سال ۱۳۵۴ در بندر انزلی تولید شد و مورد تشویق و توجه قرار گرفت.

به گفته وی بعد از وقفه چند ساله، سال ۶۵ کانون فیلم در بندر انزلی شکل گرفت و الگوی دفاتر دیگر به لحاظ کمیت و کیفیت شد. 

این دوستدار سینما خطاب به هنرجویان جوان و علاقه مندان به این عرصه گفت: سینما هنر جمعی است و باید با اتکا به خرد جمعی توانایی های خود را ارتقا دهیم. 

** یلان سینمای ایران 

فرزام امین صالحی مدرس و منتقد سینما در سخنانی از ناصر تقوایی و بهرام بیضایی بعنوان دو یل سینمای ایران یاد کرد.

وی، بزرگداشت این سینماگران برجسته را حداقل کاری دانست که برای گرامیداشت آنان می توان انجام داد.
این منتقد و مترجم سینمایی خاطرنشان کرد: تقوایی علاوه بر فیلم سازی فیلم نامه نویس قابلی نیز هست و فیلم هایش از ضعف فیلم نامه رنج نمی برد.

امین صالحی با اشاره به فیلم (صادق کرده) ساخته تقوایی افزود: فیلم های تقوایی همان قدر که روشنفکران را جلب می کرد برای مردم عادی نیز جذاب بود.

وی «نفرین»  تقوایی را یکی از ۱۰ فیلم برتر سینمای ایران عنوان و فیلم نامه اقتباسی آن را مورد تحسین قرار داد.

این منتقد سینما از تقوایی، مهرجویی، بیضایی، شهید ثالث بعنوان فیلم سازان بزرگی یاد کرد که در زمینه ساخت فیلم های داستانی و بازی گردانی حرف اول را می زدند.

امین صالحی یکی دیگر از موفقیت های تقوایی را در ساخت سریال دایی جان ناپلئون و تبدیل یک داستان به فیلم نامه و دکوپاژ هنرمندانه و گرفتن بازی ضد تیپ عنوان کرد.

وی با تاکید بر اهمیت داستان خوب و قوی در فیلم نامه و پرمخاطب شدن فیلم گفت: تا فردی ادبیات نداند فیلم نامه نویس خوبی نمی شود و تا پیوندهایش با تئاتر قرص و محکم نباشد بازیگردان و بازی ساز خوبی نخواهد شد.

** سینمای ایران راهش را پیدا کرده

این منتقد سینمایی در ادامه با اشاره به ساخت فیلم های ارزشمند توسط فیلم سازان کشورمان گفت: سینمای ایران از سه سال پیش تاکنون دارد راه خود را پیدا می کند.

وی با بیان این که ملاک سینمای حرفه ای و دارای مخاطب است که بدون کمک مالی دولت روی پای خود می ایستد خاطرنشان کرد: سینماهای مدعی هنری بودن اسیر پوسته و فرم هستند.

امین صالحی از ابد و یک روز بعنوان فیلم خوش ساخت و موفقی یاد کرد که توانست ۱۳ میلیارد تومان فروش کند.

وی افزود: سینمای ما با مردم آشتی کرده و به راستی اکنون جای جشن گرفتن هم دارد.

این منتقد سینمایی گفت: سینما همانطور که ۲۰ سالی به محاق رفت حالا از پشت ابر بیرون آمده است.

وی از فریدون بحر پیما مدرس فیلم نامه نویسی انجمن سینمای جوانان بندر انزلی و زهره زمانی فیلمساز و مدیر این انجمن بعنوان دو تن از کسانی نام برد که برای بقای سینمای جوان در این شهر تلاش کردند.

وی افزود: در چند سال اخیر دوباره صاحب فیلم سازانی شدیم که گرچه شاید فیلم های همگی آنها خوش ساخت نباشد اما نشان دادند که قادرند این بار فرهنگی را به مقصد برسانند. 

امین صالحی با اشاره به این که سینمای ما اکنون در جشنواره هایی نظیر کن، اسکار و غیره جایزه می گیرد و در سینماهای اروپا و آمریکا فروش می کند گفت: سینمای ملی مان اکنون مایه افتخار است. 

به گزارش ایرنا، در این مراسم فیلم های بازتاب ساخته کاوه چلمبری، تعقیب از آرمین ابراهیمی و خط خطی داوود بدرخواهان و آن سوی رود از مهدی حیدرنژاد از سینماگران انجمن سینمای جوانان بندر انزلی به نمایش گذاشته شد.

کلیپی از ۳۰ نما از فیلم های برتر سینمای ایران متشکل از فیلم های ناصرالدین شاه آکتور سینما، باشو غریبه کوچک، سرب، بچه های آسمان، سگ کشی، مادر، هامون، مارمولک، آژانس شیشه ای، مهمان مامان، روز سوم، به رنگ ارغوان، خیلی دور- خیلی نزدیک ، طعم گیلاس، سنتوری،بوی کافور، عطر یاس، درباره الی، جدایی نادر از سیمین، هیس دخترها فریاد نمی زنند و در دنیای تو ساعت چند است؟ ساخته آرمین صافدل به نمایش در آمد.

در این مراسم یاد فیلم سازان فقید بندر انزلی همچون حامد خسروی نیز گرامی داشته شد. اجرای موسیقی توسط هنرمندان آموزشگاه هنر اول نیز زینت بخش برنامه بود.

به استناد اطلاعات انجمن فیلم سازان ایران، نخستین سالن سینما و تئاتر سال ۱۲۹۴ در بندر انزلی احداث شد. همچنین ابراهیم مرادی متولد انزلی، یکی از پیشگامان صنعت سینما در ایران که خود نویسنده، کارگردان، فیلمبردار و مخترع لوازم سینمایی بود، سال ۱۳۰۸ پس از تاسیس اولین استودیوی فیلم سازی در گیلان موسوم به استودیو جهان نما نخستین اثر سینمایی را به نام انتقام برادر با کمک جمعی از هنرمندان انزلی و رشت تولید کرد.

بندر انزلی در کرانه جنوبی دریای خزر به دلیل مراودات تجاری با کشورهای شمال کاسپین از قدیم به دروازه اروپا مشهور بود.

۲۱ شهریور روز ملی سینما نام گذاری شده است. 

گزارش از: گیتی بابایی، ایرنا

 

درباره کاوه چلمبری

۲ نظر

  1. حامد…..حامد خسروی باورم نمیشه. جات تو بهشت آرام عزیز دلم. یکم تبلیغ میکردین برا این مراسم عزیزان. مهرداد اسکویی کو؟ حق دارین بودجه تون کمه. واقعا همت خودتونه بچه های نازنین انزلی. با احترام بسیار و بهترین ارزوها

    • سلام دوست گرامی، یاد حامد عزیز برای همیشه گرامی باد… در حد توان در فضای مجازی تبلیغ کردیم اما متاسفانه بسیاری از دوستانی که بیشتر هم هنرمند بودند تبلیغ را دیدند و نیامدند! در مورد مفاخر سینمای بندر انزلی مدیریت سینمای جوان بندر انزلی برنامه هایی دارند که به امید خدا اجرا خواهند کرد. در مورد تبلیغات محیطی، اگر هم بنر زده می شد شهرداری اقدام به نصب آن نمی کرد همان طوری که متاسفانه در برنامه های گذشته این کار را انجام داده است! پاینده و موفق باشید.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

کد امنیتی را وارد کنید *

رفتن به بالا