خانه / اخبار / بازسازی بانک ملی بندر انزلی؛ از رویا تا واقعیت

بازسازی بانک ملی بندر انزلی؛ از رویا تا واقعیت

انزلی چی: پیر و فرتوت سال‌هاست که شهر را به تماشا نشسته و رو به تخریب است، اما هنوز شکوهش تماشایی است…

DSC_7092

پیر و فرتوت سال‌هاست که شهر را به تماشا نشسته و رو به تخریب است، اما هنوز شکوهش تماشایی است. بنای تاریخی بانک ملی بندر انزلی معروف به ساختمان «قندچیان» بخشی از میراث ارزشمند شهر ساحلی بندر انزلی است که زیر غبار سهمگین بی‌توجهی‌ها این روزها مرگ را تجربه می‌کند. سال گذشته فرو ریختن بخشی از دیوار این بنا بر یک خودرو پارک شده، ناقوس مرگ را برای این عمارت تاریخی به صدا درآورد. بنایی که می‌تواند یکی از جاذبه‌های ارزشمند گردش گری شهر باشد، اما سال‌های بسیار به حال خود رها شد تا بخشی از هویت شهر نابود شود. فعالان فرهنگی واجتماعی و رسانه‌ها بارها راوی داستان غم انگیزش بوده‌اند. اما متاسفانه این ساختمان که در میدان اصلی شهر قرار گرفته در پشت یک بیلبورد تبلیغاتی عظیم حتی از نور آفتاب نیز محروم ماند تا رطوبت بیش از همیشه بر تن رنجورش کارگر افتد.  

بانک ملی؛ مالک یک بنای تاریخی  

تاریخ ساخت این بنا که در دهه ۷۰  ازسوی بانک ملی خریداری شد، سال ۱۳۰۳ عنوان شده است. این بنا در سال ۸۳ در فهرست آثار ملی به ثبت رسید.

«عزیز طویلی» نویسنده تاریخ جامع بندر انزلی درباره این ساختمان نوشته است: «‌این ساختمان دو طبقه و دارای ۸ دکان در طبقه همکف بود که چهار دکان را بانک ملی به‌صورت شعبه درآورده است. در وسط و بالای ساختمان اطاق کوچک چهارگوش و مخروط مانندی وجود دارد که در بالا کوچک‌تر می‌شد. بالای ساختمان بخش گنبد مانندی کوچک وجود داشت که زمانی در آنجا صلیبی نصب شده بود زیرا در این ساختمان ارامنه سکونت داشتند.

این پژوهشگر همچنین با اشاره به این که مهندس این ساختمان «اسداله بیک» و معمار آن مرحوم «اسماعیل برهان جو» بوده، یادآوری می‌کند: «‌نمای ساختمان آجری و نقش‌های زیبا و کنده‌کاری روی آجر انجام گرفته که آجرها با نقش برجسته قالب‌گیری شده و به شکل‌های مختلفی درآمده بود. این ساختمان در شمال میدان قرار دارد که متاسفانه به علت بی توجهی مسوولان و صاحبخانه به‌صورت نازیبا درآمده است.»  

تمهیدات شهرداری  

امسال در آستانه نوروز، شهرداری بندر انزلی با نصب پوششی با نقش این بنا بر نمای رو به تخریب آن، ظاهر نامناسب ساختمان را پوشاند، اما وضعیت نامناسب بنا به قوت خویش باقی است. در این رابطه مدیر کل میراث فرهنگی استان از آماده بودن شرح عملیات بازسازی ساختمان بانک ملی خبر داد. بر اساس اظهار نظر «رضا علیزاده» مدیرکل میراث فرهنگی و گردش گری گیلان، سازمان میراث فرهنگی و گردش گری، سه پیمانکار دارای صلاحیت فنی و مورد تایید را برای بازسازی ساختمان به مدیریت بانک ملی استان؛ معرفی می‌کند تا یک پیمانکار انتخاب و برای عقد قرارداد اقدام شود. 

نتایج خوب 

در همین زمینه معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردش گری و صنایع دستی استان به همشهری اظهار می‌گوید: در جلسه ای که روز دوم مرداد در محل شهرداری بندر انزلی برگزار شد، به تفاهم‌هایی دست یافتیم و از بین موارد بسیاری که دراین بخش در نظر گرفته شده بود، مهم‌ترین‌ها را بر اساس اولویت بندی‌ها انتخاب کردیم.

«محمد رضا باقریان» می‌افزاید: در این راستا پیمانکارانی که دارای «گرید» میراث فرهنگی هستند به بانک ملی معرفی شدند تا پیمانکار مورد نظر ازسوی ایشان برای انجام کار انتخاب شود. شرح عملیات مشخص شده است و رایزنی‌های لازم در مورد تامین اعتبار لازم ازسوی بانک انجام شده است.

وی می‌گوید: پیگیری‌های لازم در حال انجام است و به نتایج خوبی نیز رسیده ایم.

اکنون مردم بندر انزلی چشم انتظار اقدامات مسوولان ذی ربط هستند. بی‌ تردید آغاز عملیات بازسازی، نظارت بر روند اجرای پروژه و به سر منزل مقصود رساندن آن خواسته بزرگی نیست. اطراف میدان اصلی شهر بندر انزلی، ساختمان‌های تاریخی دیگری نیز وجود دارند که نیازمند مرمت و بازسازی هستند تا قلب شهر گردش گر بندر انزلی به چهره ای دست یابد که متناسب با موقعیت و پیشینه‌اش است. 

گزارش از: مریم ساحلی، همشهری

درباره کاوه چلمبری

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

کد امنیتی را وارد کنید *

رفتن به بالا