خانه / اخبار / در گفت گو با مخترع انزلی چی مطرح شد؛ اختراعات باید کاربردی و در جهت رفع نیاز جامعه باشد

در گفت گو با مخترع انزلی چی مطرح شد؛ اختراعات باید کاربردی و در جهت رفع نیاز جامعه باشد

محیط زیست و احترام به طبیعت یکی از مباحث مهم در جهان است. رشد تکنولوژی و استفاده بیش از اندازه از سوخت های فسیلی باعث شده تا دانشمندان در زمینه های مختلف به فکر ساخت و تولید محصولاتی با همخوانی هرچه بیشتر با محیط زیست باشند. از ماشین های برقی گرفته تا استفاده از انرژی خورشیدی و بسیاری از این چنین طرح  ها و اختراعات باعث شده تا جهان کنونی به سمت پایداری با محیط زیست گام بردارد. در ایران هم دانشمندان و نخبگان، همگام با جهان در پی اختراع و ساخت محصولاتی هستند که با محیط زیست مهربان باشد و روند تجدید پذیری و بازگشت به طبیعت آنها با سرعت بیشتری انجام پذیرد و در عین حال آسیب بسیار کمی به طبیعت وارد کند.یکی از نخبگانی که در این مسیر گام برداشته و توانسته با محصولی که ساخته است در جهت این رسالت گام بردارد علی کاظمی تبریزی است. این مخترع دانشگاه آزاد موفق به ساخت بیوکامپوزیت چوب پلاستیک شده است تا علاوه بر کمک به محیط زیست، هزینه اقتصادی استفاده از چوب و پلاستیک را هم کاهش دهد.

علی کاظمی متولد سال ۶۳ در بندر انزلی است. او دانشجوی دکتری رشته علوم و صنایع چوب است. کاظمی که رتبه یک آزمون کارشناسی ارشد رشته صنایع- فرآورده های مرکب چوبی است؛ صاحب دو اختراع در این زمینه نیز شده است. «بیو کامپوزیت چوب پلاستیک» و همچنین «چوب پلاستیک انعطاف پذیر» از اختراعات این جوان نخبه است. وی همچنین برگزیده ده طرح خانه ملت است و دارای سه مقاله ISI  وچندین مقاله پژوهشی است.  

آقای کاظمی رشته تحصیلی و شغلی شما همچنان یکی است؟

بله. در زمینه چوب پلاستیک تحقیق می کنم که در ارتباط با رشته تحصیلی ام است. 

چه شد که تصمیم به ساخت بیوکامپوزیت پوب پلاستیک افتادید؟ 

در طی دوران کارشناسی ارشد و بعنوان پایان نامه، با مشورت استاد مشاور آقای دکتر نوربخش و همچنین راهنمایی آقای دکتر سپیده دم طرح بیو کامپوزیت را اجرا کردم. این طرح به جهت حفظ محیط زیست اهمیت زیادی دارد. چون از ضایعات چوب و پلیمر و مواد باقیمانده در هنگام تولید روغن ماهی استفاده شده که بازگشت آن به طبیعت با سرعت بیشتری انجام می شود.  

پس شما از کسانی هستید که دغدغه محیط زیست و طبیعت را دارند.  

بله. طرح ها و اختراعاتی که داشتم در جهت حفظ و کمک به محیط زیست است. 

بیوکامپوزیت چه هست و چه کاربردی دارد؟ 

این مواد کاربردهای فراوانی دارند و جایگزین مناسبی برای چوب و پلاستیک هستند. این مواد در ساخت کف پوش، دیوارپوش و صنایع خودروسازی، کشتی سازی و هواپیماسازی کاربرد دارند. محصول چوب پلاستیک به علت وجود الیاف طبیعی از تخریب پذیری بهتری نسبت به محصولات بدون الیاف طبیعی برخوردار است.  محققان و صنعتگران با توجه به پلیمرهایی نظیر پلی پروپیلن و پلی اتیلن با تخریب پذیری بسیار پایین که به طور معمول در ساخت این محصول به طور صنعتی استفاده می‌شوند، به دنبال راهکاری در مورد این اثر زیست محیطی هستند.  

این مواد باقی مانده از روغن ماهی چطور به تخریب پذبری و بازگشت به طبیعت کمک می کنند؟ 

هزینه ‌های بالای استفاده کامل از پلیمرهای تخریب پذیر مانند پلی لاکتیک اسید و کیتوسان‌ها باعث شد تا مطالعه بر روی امکان استفاده از ضایعات پودر ماهی به عنوان قسمتی از پر کننده آغاز شودو در این اختراع، اثر مقدار ماده افزودنی ضایعات پودر ماهی، نوع ماده زمینه و مقدار ماده جفت کننده (MAPE) بر ویژگی‌های فیزیکی و مکانیکی چند سازه‌های چوب پلاستیک مورد بررسی قرار گرفت که افزایش ضایعات پودر ماهی تا ۱۰ درصد موجب افزایش میزان مقاومت خمشی و کاهش ناچیز مقاومت‌ها  می شود. با افزایش چهار درصدی میزان جفت کننده، مقاومت‌ها افزایش و میزان مقاومت به ضربه نمونه‌ها به طور معنی داری کاهش یافت. افزایش میزان پودر ماهی و کاهش میزان عامل جفت کننده، منجر به بیشترین مقدار تخریب پذیری در شرایط تدفین در خاک  شد.    

چقدر هزینه برای ساخت این بیوکامپوزیت ها کردید؟ از کجا تامین شد این هزینه؟ 

چون در مقیاس آزمایشگاهی صورت پذیرفت هزینه چندانی نکردیم. ضمن اینکه دانشگاه آزاد بخشی از این هزینه ها را متقبل کرد. البته نسبت به درآمد حاصله به سرمایه گذاری کمی نیازمند است. چون محصولی با ارزش افزوده بالا بدست می آید که از ضایعات چوب و پلیمر و ضایعات ماهی در آن استفاده می شود. 

هنوز به تولید صنعتی نرسیده محصول شما؟ صحبتی شده که به صورت انبوه تولید بشود؟  

انشاله در آینده  بسیار نزدیک زمینه برای تولید و صادرات انبوه این محصول در شرایط کنونی کشور فراهم خواهد شد.  

بطور کلی چه پیشنهادی به عنوان یک مخترع برای صنعتی شدن و تولید انبوه دارید؟ 

خوشبختانه کشورمان در تولید علم رتبه شانزدهم را دارد و در صنعت نیز رتبه سی و نهم قرار گرفته ایم. در مورد تولید باید عرض کنم که کیفیت حرف اول را می زند. ما باید افق دید خود را وسیع کنیم. به این منظور یکی از پارامترهایی که باید در نظر بگیریم نیازسنجی است. چه در داخل کشور چه در خارج که آیا می توانیم بازار خوبی داشته باشیم!؟ اگر می خواهیم موفق باشیم؛ باید به منحصر به فرد بودن تولید به همراه کیفیت بالای تولیدات توجه کنیم. این دو عامل به کمیت بالای تولید ختم می شود و می توانیم مشتری های زیادی جذب کنیم.

آقای کاظمی از فعالیت خودتان در این عرصه رضایت دارید؟ 

بله بسیار زیاد. زیرا علاقه فراوانی به رشته تحصیلی ام دارم.  

چه آینده برای این محصول متصور هستید؟ 

با ارزیابی های اقتصادی که برای این طرح انجام گرفته به افزایش تولید آن امیدوارم. 

با توجه به این که این پیشرفت در کسب و کار، نیازمند تحقیق و کار علمی بیشتری است آیا در این زمینه با دانشجویان و دانشگاهیان نیز همکاری داشتید؟  

بله. با توجه به اینکه این طرح دانشگاهی بوده استدر نتیجه بخش تحقیق و توسعه صنعت و دانشگاه در زمینه بهبود و توسعه این محصول فراهم بوده و هست.   

آقای کاظمی همواره در ساخت و اختراع  و همچنین ثبت و تولید محصولات مشکلاتی وجود دارد شما با چه مشکلاتی در عرصه تولید و فعالیت خود مواجه هستید؟  

خدارو شکر من تا کنون با مشکلی مواجه نشده ام.  

عامل اصلی پیشرفتتان در این رشته چه بود؟  

عامل اصلی پیشرفتم را یاری خداوند رحمان و همچنین علاقه فراوان خودم به این رشته تحصیلی و حمایت های خانواده ام بویژه مادر عزیزم و همچنین کمک اساتید محترم به من باعث موفقیت من شده است. ضمن این که خودم هم پشتکار فراوانی داشته ام.   

در این راه الگو یا الگوهایی هم داشتید؟ 

بله الگو داشته ام. الگوی من استاد بزرگوارو عزیزم جناب آقای دکتر نوربخش هستند.

چه انتظاری از مسوولان دولتی دارید؟  

تقاضای من از مسئولین این است که پژوهشگران، مخترعین و نخبگان را باور داشته باشند و در نهایت حامی و پشتیبان آن ها باشند و سعی کنند این سرمایه های انسانی را در کشور حفظ کنند.

برای خودتان چه آینده ای متصور هستید و چه برنامه هایی دارید؟

برنامه های زیادی در سر دارم اما بسیار علاقمند هستم که از اعضای هیات علمی دانشگاه باشم. 

آیا طی این سال ها، احساس شکست هم کرده‌اید؟ 

بله دچار شکست هم شده ام. زندگی بدون شکت معنای واقعی خود را پیدا نمی کند. به نظر من شکست سرآغاز پیروزی است. 

چه توصیه ای برای دانشجویان و مخترعینی که تازه پا در این عرصه گذاشته اند دارید؟ 

جوانان سرشار از استعداد هستند که باید آن ها را کشف کنند و پرورش دهند. این ها زمانی میسر می شود که خود را باور داشته باشند. 

در پایان اگر حرفی دارید بفرمایید. 

در خاتمه از تمام کسانی که در این مسیر من را راهنمایی کرده اند، سپاسگزارم. بویژه از آقای دکتر عباسپور ریاست محترم واحد علوم تحقیقات تهران و جناب آقای دکتر کریم زارع ریاست محترم باشگاه پژوهشگران و نخبگان جوان. از جناب آقای دکتر هادی کیا دلیری ریاست محترم دانشکده کشاورزی و منابع طبیعی علوم تحقیقات تهران و جناب آقای مهندس ایران نژاد و آقای مهندس جدیدی و همچنین دفتر فارغ التحصیلان دانشگاه آزاد اسلامی سپاسگزارم. 

روزنامه کارآفرینی

 

 

 

 

 

درباره کاوه چلمبری

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

کد امنیتی را وارد کنید *

رفتن به بالا