خانه / اخبار / اژدهاک خوانی ۱۱ هنرجوی تئاتر در بندر انزلی

اژدهاک خوانی ۱۱ هنرجوی تئاتر در بندر انزلی

انزلی چی: ۱۱ هنرجوی عضو گروه تئاتر تلخک در بندر انزلی ‘ اژدهاک ‘ اثر ارزنده استاد بهرام بیضایی را نمایش نامه خوانی کردند.

photo_2016-07-10_00-02-17

به گزارش انزلی چی و به نقل از ایرنا، داستان نمایشنامه، سفر اژدهاک (ضحاک) برای انتقام مرگ پدرش را روایت می کند، در طول سفر، خشم و نفرت درون اژدهاک به صورت دو مار از شانه هایش سر برون می آورد و اتفاق هایی رخ می دهد که او باید برایشان چاره اندیشی کند.

در این جشنواره، علی فضلی، حانیه بیجاری، سرو ناز رحیمی، مبینا حسینی زاده، پیوند سرابی، مریم حبیبی، نگیسا مرکباتی، کیمیا گرجی، زینب بیجاری، محب آبیاری و رعنا حسین دخت؛ نمایش نامه خوانی تک داشتند. 

در پایان، به رای هیات داوران، رعنا حسین دخت اول، کیمیا گرجی دوم و زینب بیجاری مقام سوم را کسب کردند.

علی رضا روح نواز پیشکسوت کارگردانی، بازی گری و  نقد در پایان جشنواره در خصوص تاثیر نمایش نامه خوانی تک، گفت: بچه های هنرجو با چگونگی بیان دراماتیک متن آشنا می شوند و این تجربه ای نفیس برای حضور در صحنه نمایش و شناخت تفاوت بین نمایش نامه خوانی و اجرای صحنه ای است. 

وی افزود: هنرجویان به این درجه از معرفت می رسند که الفاظ دیدنی نیستند لاجرم واکنش فیزیکی کل اندام، واژه را در کل ساختار دیالوگ یا مونولوگ تجسم عینی می بخشند.

روح نواز، خاطرنشان کرد : بازیگر، احیا گر کاراکتر خوابیده در متن است و لاجرم دم مسیحیای، تجربه، دانش و سخت کوشی در این عرصه پر فراز و نشیب واجب است.

وی، متذکر شد: بر هنرجویان فرض است که این موقعیت های طلایی را مغتنم شمرده تا در حضور صحنه ای در جذب قوای بصری و ذهنی تماشاگر و مخاطب خوش بدرخشند. 

این هنرمند در خصوص نمایش نامه اژدهاک، گفت: غالب آثار بیضایی ملهم از اسطوره و به سبک و سیاق نمادگرایانه و دارای زبانی فاخر و بهترین متون برای یادگیری تئاتر است.

بهزاد دوگوهرانی مسوول و مدرس گروه تئاتر تلخک نیز در خصوص این جشنواره، گفت: تئاتر شاخه‌ای از هنرهای نمایشی تعریف شده که به بازنمودن داستان‌ها، در برابر مخاطبان یا تماشاگران، می‌پردازد و به جز سبک معیار گفتار داستانی، تئاتر، گونه‌های دیگری مانند: اپرا، باله، کابوکی، خیمه شب بازی و پانتومیم نیز دارد.  

این کارگردان شناخته شده تئاتر گیلان، اظهار کرد: تک خوانی های مرسوم این جشنواره، نوعی نمایش نامه خوانی، بر اساس لحن و احساس راوی و مساله اصلی درست خواندن هر عبارت است.

وی افزود: هنرجویان در حال ایجاد نوعی قالب از نمایش نامه خوانی هستندکه در زبان فارسی و شرایط این روزهای کشور عزیزمان، یک نوع هوای تازه محسوب می شود.

دوگوهرانی، تصریح کرد: یکی از ویژگی های این جشنواره، نمود سازمان یافته نیروهای جوان و تربیت عملی مبانی تاتر، در کنار اجراهایی،  بر ستون های دانش تئوری بود.

وی افزود: این متن، بازخوانی اسطوره ضحاک است که استاد بیضایی، به زیبایی، نسخه خود را از آن ارائه داده است، در اسطوره ضحاک، او  پادشاهی خون خوار و مستبد است که از اثر بوسه های شیطان، دو مار بر شانه هایش روییده است! اما در متن استاد بیضایی، اژدهاک ( ضحاک) فردی است که به دلیل استبداد پادشاه ‘یاما’ ، به چنان عصیان و خشمی می رسد که دو مار از شانه هایش بیرون می زند!

دوگوهرانی خاطرنشان کرد: نمایش نامه اژدهاک، بی شک، متنی بسیار پیچیده، با بارش افکار زیبای نویسنده، برای خوانش و یک چالش تمام عیار را برای جوانان شرکت کننده، در این جشنواره بوجود آورد.

وی افزود: این نمایش نامه خوانی مانند یک مسابقه ‘ماراتن’ طاقت فرسا اما صمیمی بود که هر شرکت کننده، همین که در آن شرکت کرده، خودش یک پله، رو به بالا و اگر به خط پایان برسد، که چند پله بالاتر نشسته است و برنده یا بازنده بودن، در چنین ماراتن با اهمیتی، چون سایه ای با نور حضور و دل های سرشار از مهر مخاطبان محو می شود.

داوری جشنواره را بهرام سربازی، رامین راقب، رضا نعیمی، بهزاد دوگوهرانی، مریم نژاد و بهاره خوش پسند به عهده داشتند.

دکتر رضا میرمعنوی، پیشکسوت تئاتر گیلان ، محمد رضا حسین زاده مسوول گروه تاتر فرهنگ بندر انزلی و فرهاد رحمان زاده رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی بندر انزلی از جشنواره دیدن کردند.

گروه تئاتر تلخک از مهرماه ۸۴ شروع به فعالیت کرد و تاکنون بیش از ۸۰ برنامه شامل ۴۶ نمایش نامه خوانی، ۱۵ فیلم – تئاتر، نقد و بررسی، گفت و شنود، کلاس های بازی گری، دو کارگاه و دو جشنواره نمایش نامه خوانی تک برگزار کرده است.

درباره کاوه چلمبری

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

کد امنیتی را وارد کنید *

رفتن به بالا