خانه / اخبار / طلوعی دیگر در آسمان سینمای جوان بندر انزلی

طلوعی دیگر در آسمان سینمای جوان بندر انزلی

انزلی چی: سینمای جوان بندر انزلی مدت هاست محفل گرم جوانانی شده که مشتاقانه فعالیت‌های سینمایی خود را در این مکان دنبال می‌کنند. سرپرست سینمای جوان بندر انزلی در گفت و گو با همشهری با اشاره به اشتیاق هنرجویان این دفتر برای تولید فیلم اظهار می‌کند: از آغاز سال ۹۵ تا کنون سه فیلم کوتاه در سینمای جوان بندر انزلی تولید شده و دو فیلم کوتاه دیگر نیز در دست تولید است…

81916611-70439906

سینمای جوان بندر انزلی مدت هاست محفل گرم جوانانی شده که مشتاقانه فعالیت‌های سینمایی خود را در این مکان دنبال می‌کنند. سرپرست سینمای جوان انزلی در گفت و گو با همشهری با اشاره به اشتیاق هنرجویان این دفتر برای تولید فیلم اظهار می‌کند: از آغاز سال ۹۵ تا کنون سه فیلم کوتاه در سینمای جوان انزلی تولید شده و دو فیلم کوتاه دیگر نیز در دست تولید است. 

«زهره زمانی» می‌افزاید: شور و شوق هنرجویان سینمای جوان بندر انزلی نویدبخش آغازی دیگر در عرصه فیلم سازی این شهر است و چنان چه امکانات لازم در اختیار این هنرجویان قرار گیرد، می‌توانیم خیلی زود به سال‌های طلایی سینمای جوان در بندر انزلی بازگردیم. 

تجهیزاتی که نیست 

این فیلم ساز برجسته در ادامه یادآوری می‌کند: در حال حاضرکمبود تجهیزات عمده ترین مشکل دفتر سینمای جوان در بندر انزلی است و هنرجویان این دفتر از نبود دوربین، سه پایه، سیستم تدوین، سیستم صدابرداری و وسایل کمک آموزشی رنج می‌برند. البته حدود ۱۰ سال پیش برای این دفتر دوربینی تهیه شد، اما اکنون این دوربین از دور خارج شده و پس از چند بار تعمیر، دیگر وسایل مورد نیاز برای تعمیرش در بازار نیست. باید توجه داشت که امروزه از دوربین‌های HD یا FULL HD در تولید فیلم استفاده می‌شود.  

وی بیان می‌کند: با توجه به وجود ۶۰ دفتر سینمای جوان در سراسر کشور، تامین تجهیزات این دفاتر بر اساس عملکرد و تولیداتشان نوبت‌بندی می‌شود و از آن جا که دفتر بندر انزلی با هشت ‌سال رکود و ایستایی تولید مواجه بوده، طبیعی است که نوبت به آن دیرتر فرا برسد. همه این تجهیزات با هزینه ای بین  ۲۰‌ تا ‌۲۵‌ میلیون تومان قابل تهیه است. اگر بخشی از آن توسط مسوولان شهر و خیران خریداری شود، بخش دیگر هم از سوی ستاد مرکزی انجمن سینمای جوانان تامین می‌شود. 

زمانی با اشاره به ظرفیت فرهنگی بندر انزلی و برخورداری این شهر از وجود جوانان خلاق می‌گوید: سینمای جوان مکانی امن و سالم برای گردهمایی جوانان مستعد و بالندگی استعدادهاست و اکنون اگر مسوولان شهر و علاقه‌مندان به مقوله فرهنگ و هنر که تعدادشان کم نیست، دستان یاریگری داشته باشند، جوانان این دفتر آماده تولید هستند و می‌توانند آثار خوبی ارائه کنند. 

اجاره تجهیزات و تعاملی که نیست   

زمانی می‌گوید: تجهیزات لازم برای تولید فیلم‌هایی که امسال تولید شده یا از همکاران محترم در دفاتر دیگر سینمای جوان استان به امانت گرفته شده یا از بخش خصوصی کرایه شده است. با توجه به وضعیت اقتصادی بسیاری از خانواده‌ها در این شهر، نمی‌توان انتظار داشت هنرجوی جوان برای تولید یک فیلم متحمل هزینه دو میلیون تومانی شود، در حالی که همین جوان ممکن است روزی تبدیل به یکی از بزرگان سینمای ایران شود.  وی همچنین بیان می‌کند: خبرهایی که از دفاتر سینمای جوان حتی در شهرهای کوچک منتشر می‌شود، نشان از همکاری موجود بین متولیان شهر و سینمای جوان دارد. این تعامل اگر به صورت حمایت مالی نباشد، به صورت معنوی وجود دارد. اما سینمای جوان بندر انزلی از این حمایت برخوردار نیست و ما حتی در زمیه اطلاع رسانی مطلوب برنامه هایمان با مشکل مواجه هستیم.

توانمندی‌های موجود 

زمانی که برنامه ریز سه جشنواره فیلم خارجی است، با اشاره به تعاملی که با فعالان سینما در داخل و خارج از کشوردارد، می‌گوید: سینمای جوان انزلی از توانایی لازم برای برگزاری برنامه‌های سینمایی بزرگ برخوردار است. می‌توانیم از بزرگان سینمای ایران دعوت کنیم و با صرف هزینه مناسب، برنامه‌هایی در خور مهمان و میزبان برگزار کنیم اما اعتماد کامل نسبت به حمایت از این برنامه‌ها ندارم.


وی با بیان این که بندر انزلی با پیشینه فرهنگی درخشانش، جشنواره فیلم ندارد، می‌گوید: همیشه صحبت ازاین است که بودجه‌های فرهنگی هزینه شده است اما در ۱۰ سال اخیر، شاهد رخ دادن اتفاقی جدی در عرصه‌های مختلف هنری در بندر انزلی نبوده ایم، در حالی که زمانی جشنواره فیلم و تئاتر غدیر در این شهر با‌کیفیتی بالا برگزار می‌شد.  

مریم ساحلی، روزنامه همشهری

درباره کاوه چلمبری

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

کد امنیتی را وارد کنید *

رفتن به بالا