خانه / اجتماعی / یادی از زنده یاد حاج یوسف زمانی

یادی از زنده یاد حاج یوسف زمانی

انزلی چی: مشخص نیست که چرا زمین موقوفی گورستان بندر انزلی تحت عنوان قبر به مردم فروخته می شود؟!

DSC_7675

به گزارش انزلی چی، در کتاب تاریخ جامع بندر انزلی تالیف استاد عزیز طویلی آمده است: در سال ۱۳۰۴ شمسی، زمینی که متعلق به چند نفر از اشخاص معروف شهرستان بندر انزلی بود به همت یکی از تجار به نام و مشهور شهر، مرحوم حاج یوسف زمانی (بزرگ خاندان زمانی) از این اشخاص خریداری گردید و چون در آن زمان محل مناسبی برای دفن اجساد وجود نداشت، توسط این شخص در یک اقدام خیرخواهانه برای امورات کفن و دفن به اسم گورستان یا قبرستان بندر انزلی وقف مردم گردید تا از آن پس محلی مشخص و آبرومند را جهت انجام این امور داشته باشند. 

این امر با استقبال بزرگان و اهالی آن روزهای بندر انزلی مواجه گردید. چنان که هنوز هم بعد از گذشت ۹۰ سال از این اقدام خیرخواهانه به نیکی یاد می‌شود. 

اما مشخص نیست که چرا زمین موقوفی گورستان بندر انزلی تحت عنوان قبر به مردم فروخته می شود؟!

امین زمانی نوه زنده یاد حاج یوسف زمانی در این رابطه، می گوید: روشن نیست که چگونه می‌شود زمینی را که برای انجام امور خیر خواهانه وقف گردیده را فروخت. آن چه مسلم است و تردیدی در آن نیست این است که بانی این امر خیر هدف و نیتش از وقف این زمین آن گونه که در حال حاضر انجام می‌شود، نبوده است. واقعا معنی تمام و کمال وقف این است؟ آیا باید وجب به وجب آن زمین را متر بزنیم و به نام قبر به فروش برسانیم؟ اگر این گونه است باید تعریف جدیدی برای کلمه‌ «وقف» نوشت!!  

این فعال فرهنگی بندر انزلی می افزاید: خدا رحمت کند حاج یوسف زمانی را که اگر زنده بود شاید با این اوصاف از کرده‌ خود پشیمان می‌شد و عطای این کار را به لقایش می‌بخشید. روحش شاد و یادش گرامی باد… سعدیا مرد نکونام نمیرد هرگز… مرده آن است که نامش به نکویی نبرند.

درباره کاوه چلمبری

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

کد امنیتی را وارد کنید *

رفتن به بالا