خانه / اجتماعی / نکوداشت یک شهردار در بندر انزلی/ زندگی در صدف خویش گهر ساختن است

نکوداشت یک شهردار در بندر انزلی/ زندگی در صدف خویش گهر ساختن است

انزلی چی: محمد نقی بحرپیما شهردار اسبق شهر بندر انزلی را می توان مصداق این شعر اقبال دانست که ‘ زندگی در صدف خویش گهر ساختن است ‘.

DSC_7506

مردی که با ارائه خدمات ارزنده برای آبادانی شهر و بهروزی مردمانش، سازمان های مردم نهاد شهرش را بر آن داشت که با برپایی آیینی او را به عنوان شهروندی شایسته مورد تجلیل قرار دهند.

سازمان مردم نهاد انجمن طرفداران توسعه بندر انزلی و فرهنگ گیلان پنج شنبه شب آیین نکوداشت ‘ محمدنقی بحرپیما ‘ شهروند شایسته بندر انزلی و یادمان چهلمین سال خواهرخواندگی بندر انزلی و کابورگ فرانسه را در مجتمع فرهنگی ارشاد بندر انزلی برگزار کردند.

کارنامه فعالیت محمدنقی بحرپیما در سمت شهردار از دی ۱۳۵۳ تا اسفند ۱۳۵۶ سرشار از خدمات شایانی برای توسعه شهر بندر انزلی است که احداث پل هوایی جزیره بهشتی، پل پیل علی باغ، نخستین کشتارگاه صنعتی گیلان، هنرستان صنعتی، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، مرکز آموزش فنی و حرفه ای، بازسازی یک هزار و ۶۵۰ متر دیواره بلوار از پل بندر انزلی تا هواشناسی، احداث کانال فاضلاب شهری، احداث خیابان پاسداران به طول شش کیلومتر، لایروبی رودخانه شنبه بازار روگا و استقلال شهرداری های غازیان و بندر انزلی اشاره کرد.   

همچنین عقد پیمان خواهرخواندگی میان ‘ بندر انزلی ‘ و شهر ‘ کابورگ ‘ فرانسه در سال ۱۳۵۴ خورشیدی و ثبت آن در سازمان ملل متحد نیز از شاخص ترین خدمات ‘محمد نقی بحرپیما’ در دوره مسوولیتش به عنوان شهردار این شهر ساحلی به شمار می رود. 

محمدنقی بحرپیما نیز در این مراسم بندر انزلی را شهر تمدن خواند که زمانی چهار سالن نمایش داشت و مردمش به هنر، تئاتر، سینما، موسیقی، یادگیری زبان خارجه و علوم روز عشق می ورزیدند.

به گفته وی، شهری که نه تنها در گستره کوچک اما غنی خود با مردمانی از اقوام مختلف ارامنه، روس، آذری و غیره هم زیستی بر مبنای محبت و انسانیت داشت بلکه به عنوان یک شهر بندری و دروازه اروپا با کشورهای پیشرفته آن زمان نیز تعامل داشت. 

وی از رونق گردش گری، فعالیت های فرهنگی و شادمانی مردمان سخن گفت و افزود: اینک افراد فاضل و تحصیل کرده بسیاری داریم که به یمن وجود آنها حتما آینده بهتر از گذشته خواهد بود. 

هوشنگ اسماعیل نیا رییس هیات مدیره انجمن طرفداران توسعه بندر انزلی در بیانیه ای سرمایه های انسانی را عامل اصلی توسعه جامعه خواند و گفت: این مراسم برای معرفی و بزرگداشت نخبگان برآمده از بطن جامعه که مظهر امید، کوشش، تعهد و خلاقیت هستند برگزار شده است. 

فیلم کوتاه نوستالژیا کار کوروش فرزانگان به نمایش درآمد و گروه موسیقی به سرپرستی نادر رضایی قطعات زیبایی را به افتخار شهروند شایسته شهرشان برای حاضران اجرا کردند. 

امین حق ره از اعضای انجمن ‘ فرهنگ گیلان ‘ بعنوان مجری تاکید کرد: یقینا وجدان بیدار جامعه قدرشناس افراد شایسته و خادمان واقعی جامعه خواهد بود. 

وی با اشاره به ساخت تندیس صدف بلورین برای تقدیم به شهروندان شایسته افزود: این صدف نماد شهر بندر انزلی و مرواریدش نشان انسان های ارزشمندی است که برای بهسازی جامعه خود تلاش می کنند.

وی خاطرنشان کرد: آیین نکوداشت شهروندان شایسته و تقدیم تندیس صدف بلورین با هدف بزرگداشت افراد شاخص جامعه که خدمات شایسته ای انجام می دهند ادامه خواهد داشت.

در ادامه فیلم خواهران غریب که به مساله خواهرخواندگی شهرهای بندر انزلی و کابورگ فرانسه پرداخته بود به نمایش در آمد. 

دو تن از کودکان مرکز نگهداری از کودکان خانه سبزاندیشان وطن نیز با تقدیم تابلویی از زحمات این شهروند نمونه تقدیر کردند. 

در این مراسم فرماندار شهرستان بندر انزلی، جمعی از اعضای شورای شهر و جمعی از اقشار مختلف مردم به پاس گرامی داشت محمد نقی بحرپیما حضور داشتند. 

محمدنقی بحرپیما سال ۱۳۱۹ در بندر انزلی متولد شد. تحصیلات دوره ابتدایی را در شهرش گذراند و سال ۱۳۴۳ در رشته زبان و ادبیات فرانسه فارغ التحصیل شد. 

وی پس از خدمت بعنوان بخشدار در چند شهرستان و همچنین انتخاب به عنوان رییس مترجمان آستان قدس سال ۱۳۵۳ به درخواست انجمن شهر بندر انزلی به سمت شهردار این شهر انتخاب شد. 

به پاس سبزاندیشی محمدنقی بحرپیما شهروند شایسته بندر انزلی، نهال کاجی در محوطه اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی بندر انزلی کاشته شد. 

امید که این کاجستان گستره ای به وسعت شهر بندر انزلی و فراتر از آن سرزمین مان بیابد و گوهر مهر و خرد در صدف وجود تمامی مردمان این دیار دریایی و همه ایرانیان پرورش یابد. 

گزارش از: گیتی بابایی، ایرنا

درباره کاوه چلمبری

یک نظر

  1. من برام این سوال پیش اومده که آیا یه انجمن مردم نهاد که تعداد مشخصی عضو داره می تونه بجای کل مردم و مسوولین تصمیم بگیره و این حق انتخاب رو چه کسی به این گروه تفویض کرده؟

    ایشون یه مدت شهردار انزلی بوده و وظیفه اش رو در قبال پست و مسوولیتش برای آبادانی شهر انجام داده، حالا باید بعنوان شهروند شایسته ازشون یاد بشه.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

کد امنیتی را وارد کنید *

رفتن به بالا