خانه / اجتماعی / معلم انزلی چی که با پول جمع ‌آوری کاغذ باطله کتاب خانه می‌سازد/ صفورا غله‌ زاری: هدف بعدی‌ ام راه‌ اندازی کتاب خانه متمرکز گیلان‌ شناسی است

معلم انزلی چی که با پول جمع ‌آوری کاغذ باطله کتاب خانه می‌سازد/ صفورا غله‌ زاری: هدف بعدی‌ ام راه‌ اندازی کتاب خانه متمرکز گیلان‌ شناسی است

صفورا غله‌ زاری کاغذ باطله‌ های شهر را جمع می‌کند و با پولش کتابخانه می‌سازد. ساخت شش کتاب خانه در یک سال و نیم حاصل کار اوست.

صفورا غله‌ زاری، معلم بازنشسته انزلی‌ چی، کارش را با پویش جمع‌ آوری در قوطی‌ های پلاستیکی و خرید ویلچر برای افراد دارای معلولیت آغاز کرد و سپس با جمع‌ آوری کاغذهای باطله، تصمیم گرفت سیستمی برای جمع‌ آوری آنان ایجاد کند تا به فرهنگ‌ سازی در بندر انزلی کمک شود.

به گزارش انزلی چی به نقل از پانا، غله‌زاری پنج سال است بازنشسته شده. او ۲۸ سال در مدرسه غیرانتفاعی و دو سال در تربیت‌ معلم تدریس کرده است. امسال هم در مدارس بندر انزلی به خانواده‌ها آموزش تفکیک زباله را به خانواده‌ها می‌دهد.

او که دبیر درس علوم اجتماعی بوده است، گفت: «یکی از علایق مهم بنده موضوع محیط‌ زیست است و داشتن شهر بی زباله یکی از آرزوهای بزرگ من به شمار می‌رود.»

او در ادامه افزود: «در ابتدا کار خود را با جمع‌آوری درهای پلاستیک آغاز کردم که برای اولین بار فردی در تبریز انجام داده بود. من در بندر انزلی حدود دو سال با کمک دانش آموزان و همکاران به جمع‌ آوری در بطری پرداختیم و هزینه فروش آن‌ها را برای کمک به بیماران جسمی صرف کردیم.»

تهیه چهار ویلچر برای بیماران و افراد ناتوان در بهزیستی

غله‌زاری ادامه داد: «با پولی که از فروختن این درها به دست آمد توانستیم چهار ویلچر برای بیماران و افراد ناتوان در بهزیستی تهیه کنیم.»

او خود را صرفا معلمی می‌داند که به بحث تفکیک زباله و کاغذ اهمیت می‌دهد. غله‌زاری گفت: «نزدیک امتحان‌های بچه‌ها بود تصمیم گرفتم به مدارس اعلام کنیم که دانش آموزان کتاب‌های درسی و دفاتر خود را بعد از مدرسه دور نیاندازند و جمع‌آوری کنند تا پس از سامان دهی، هزینه آنان یک هدف جدی را دنبال کنیم.»

او ادامه داد: «به دلیل این که اولین بار بود این موضوع انجام می‌شد هدفی را که برای آن در نظر گرفتم، ایجاد کتاب خانه‌های کوچک بود. یکی از مدیران مدارس انبار مدرسه خود را در اختیار من قرار داد تا این موضوع را در بین خانواده‌ها، دانش آموزان و افراد جامعه جا بیاندازیم و کاغذهای باطله را در این انبار جمع‌آوری کنیم.»

راه‌اندازی شش کتاب خانه در اماکن عمومی

غله‌زاری گفت: «در دو سال حدود ۱۳ تن کاغذ را از دانش آموزان، دانشجویان و افرادی که در انبارهایشان کاغذ داشتند، جمع‌ آوری و شش کتاب خانه در اماکن عمومی راه‌اندازی کردیم.»

این معلم بازنشسته همچنین از اهدای ۱۰۰ جلد کتاب به زندانیان شهر بندر انزلی خبر داد و گفت: «در کنار راه‌اندازی این کتاب خانه‌ها از هزینه فروش کاغذها به نیازمندان کمک‌ های زیادی کردم و تنها به راه‌ اندازی کتاب خانه‌ها بسنده نکردم.»

کتاب خانه متمرکز با هدف گیلان‌ شناسی را راه‌اندازی می‌کنیم

هدف بعدی غله‌ زاری هم در کتاب خانه‌ها می‌گذرد. او گفت: «راه‌ اندازی کتاب خانه‌های کوچک به سرانه کتاب کمک نکرد و من نیز به هدف خود نرسیدم. به همین دلیل خواستار هستم با همکاری همراهانم در انجمن طرفداران توسعه بندر انزلی، کتاب خانه متمرکز با هدف گیلان‌ شناسی را راه‌ اندازی کنیم.»

او که از یک خانواده فرهنگی است از آموزش‌ و پرورش خواست کمک کند این موضوع به مدارس بخشنامه شود تا کاغذ هایی که دور از استفاده هستند، تحویل داده شود. او آموزش‌ و پرورش را بازوی کمکی خود در را‌بطه با همکاری این پویش دانست تا این موضوع به‌ صورت فراگیر در تمام ایران جا بیافتد.

درباره کاوه چلمبری

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

کد امنیتی را وارد کنید *

رفتن به بالا