خانه / اخبار / معرفی نقاط گردش گری بندر انزلی

معرفی نقاط گردش گری بندر انزلی

به گزارش انزلی چی، بندر انزلی، یکی از شهرهای زیبای شمال ایران است که هر سال پذیرای میلیون ها توریست است، جاذبه های دیدنی زیادی دارد و در کنار کمیت، تنوع دیدنی هایش هر گردش گری را به چند روز ماندن در این شهر تشویق می کند.  

بندر انزلی، اولین و بزرگ ترین بندر ایران در ساحل جنوبی دریای خزر، در استان گیلان واقع شده است که از لحاظ توریستی، اقتصادی و ورزشی، از شهرهای مهم کشور به حساب می آید و در هنر و علم نیز نخبگان فراوانی را معرفی کرده است.

این بندر از شمال به دریای خزر، از جنوب به تالاب بین المللی بندر انزلی، از شرق به رشت و از غرب به رضوانشهر محدود می‌شود. آب و هوای بندر انزلی معتدل و مرطوب و پرباران ترین شهر ایران محسوب می شود.

بندر انزلی در منطقه جلگه‌ای و ساحلی در طول جغرافیایی ۴۹ درجه و ۲۸ دقیقه و عرض جغرافیایی ۳۷ درجه و ۲۸ دقیقه واقع شده است. ارتفاع آن از سطح دریا  ۲۶ متر است.

فاصله بندر انزلی تا تهران ۳۸۰ کیلومتر، تا مرکز استان ۴۰ کیلومتر و تا اولین فرودگاه ۳۵ کیلومتر است. 

بندر انزلی امروزه به واسطه ارتباط با کشورهای مستقل شمالی و نزدیکی به نقاط پرجمعیت و مراکز مهم تجاری و صنعتی ایران، از اهمیت ویژه ای برخوردار است و از راه کانال ولگا، دن و دریای سیاه با بندرهای تجاری و بین المللی کشورهای مختلف اروپایی نیز ارتباط دارد. 

با توجه به وجود اداراتی نظیر: شیلات، گمرک و بنادر و کشتیرانی و با توجه به اقلیم و موقعیت جغرافیایی، بندر انزلی قطب اقتصادی و صنعت گردش گری استان گیلان و شمال کشور محسوب می‌گردد.  

مساحت شهرستان بندر انزلی بالغ بر ۲۷۵ کیلومتر مربع می‌باشد که سهم مساحت شهری آن ۳۱ و ۴۹ کیلومتر مربع بوده و با توجه به تمرکز جمعیت، شهر بندر انزلی یکی از متراکم ترین شهرهای ایران است. طبق سرشماری سال ۱۳۸۹، جمعیت شهرستان بندر انزلی ۱۳۵۸۲۵ نفر برآورد شده. بندر انزلی دارای ۲۵ روستا است.

بندر انزلی در طول تاریخ از شهرهای مهم تجاری بین ایران و اروپا بوده، تا جایی که در گذشته به آن دروازه اروپا هم می‌گفتند. موقعیت استراتژیک اولین بندر شمال ایران سبب شد تا این شهر بسیار زودتر از بسیاری از شهرهای ایران با فرهنگ و دستاوردهای غربی آشنا شود و در بسیاری از موارد جزو اولین‌ها باشد.

تاریخچه بندر انزلی  

بندر انزلی آن گونه که گفته می شود از اواخر عهد صفوی به عنوان یک بندر مورد استفاده بوده و در زمان نادرشاه، جان التون انگلیسی مامور می شود در این بندر کشتی هایی را برای بالا بردن توان نظامی و تجاری ایران در دریای خزر بسازد، اما پس از مرگ نادرشاه و در دوران اولیه زمامداری قاجاریه، روس ها وارد بندر انزلی می شوند و تاسیسات بندری آن و شهر قدیم بندر انزلی را به آتش می­ کشند.  پس از خروج روس ها، اولین بناهای مهم تاریخی در این شهر ساخته می شود. ساختمان معتمدی از جمله اولین بناهای مهم شهر است که زمانی مقر حکومت حاکمان شهر بوده و امروز ساختمان فرماندهی نیروی انتظامی شهرستان بندر انزلی است، در این زمان همچنین بنای مناره  بندر انزلی ساخته می شود. در عصر ناصرالدین شاه نیز پس از ساخت شمس العماره تهران که بلندترین ساختمان آن عصر بود، بنای پنج طبقه شمش العماره در بندر انزلی ساخته می شود که شاه هنگام سفر به بندر انزلی یا سفر به اروپا که باید لاجرم از این شهر عبور می کرده، در آن اقامت می کرده است. چند سالی پس از انقلاب مشروطه، شمش العماره انزلی به حال خود رها می شود و در زمان پهلوی اول تخریب می شود. امروز ساختمان معتمدی و مناره بندر انزلی که در گذشته در بالای آن آتش روشن می کردند تا راهنمای کشتی های ورودی به بندر باشد، تنها بناهایی هستند که از عصر قاجار به جای مانده است. تعدادی حمام قدیمی نیز در شهر وجود داشته که به مرور زمان تخریب شده است.

در این جا به نقاط گردش گری بندر انزلی می پردازیم. با ما همراه باشید تا با مهم ترین جاذبه های بزرگ ترین بندر شمال کشور آشنا شوید. 

مناره بندر انزلی

مناره از قدیمی ترین آثار موجود در این شهر است که قدمت آن به ۲۰۰ سال قبل باز می گردد و هم زمان با کاخ معتمدی سال ۱۸۱۵ میلادی و در زمان  بازسازی و احیای مجدد شهر پس از آتش سوزی روس ها ساخته شده است. این مناره که از زمان پهلوی اول بر بالای آن ساعتی قرار داده شده بود، ۲۸ متر ارتفاع دارد و به منزله قانوس دریایی بوده است که در ساحل انزلی مشاهده می شود.  

این فانوس سال ۱۲۳۰ تا ۱۲۳۴ هجری قمری در زمان حکومت ناصرالدین شاه توسط خسروخان گرجی حاکم وقت ساخته شده است و با روغن روشن می شده و برای راهنمایی دریانوردان به کار می رفته است.

سال ۱۳۰۷ شمسی پس از مرمت این برج، ساعتی چهارسو بر فراز آن استوار شد که در ۱۳۶۹ تعویض و تعمیر شد.

میدان بندر انزلی 

این میدان در سال های دهه ۱۳۱۰ تا ۱۳۲۰ ساخته شده است. ساختمان های تاریخی زیادی اطراف آن خودنمایی می­ کند از جمله ساختمان داوود زاده (هتل گل سنگ) ، ساختمان قندچیان، ساختمان مسافرخانه تهران، ساختمان دادگستری که به غیر از ساختمان داوودزاده بقیه ساختمان ها نیاز به بازسازی دارند، همچنین مرکز میدان اصلی بندر انزلی به وجود المانی جدید نیاز دارد.

ساختمان شهرداری بندر انزلی 

ایجاد بلدیه در بندر انزلی به ۱۲۹۶ باز می گردد و ساختمان بلدیه نیز در سال ۱۳۰۸ ساخته شده که هنوز هم مورد استفاده است و قرار است در آینده با توجه به انتقال شهرداری به ساختمان جدید، تحت نظارت اداره میراث فرهنگی، تغییر کاربری دهد و برای بازدید عموم آماده شود. در مجاورت این ساختمان نیز سینما هلال احمر واقع شده است.

تالاب بندر انزلی 

تالاب بین المللی بندر انزلی، یکی از زیباترین و بزرگ ترین تالاب های دنیا است. تالاب بندر انزلی سواحلی پوشیده از نیزار و گل های دریایی رنگارنگ و نیلوفر دارد و قایقرانی و اسکی، شکار، ماهیگیری و گردش با قایق از تفریحات رایج در آن است. در زمستان ها هزاران پرنده دریایی به این محل مهاجرت می کنند. به علت فراوانی گل های نیلوفر، تالاب به جزیره گل ها نیز معروف است. انواع ماهیان و گیاهان در تالاب وجود دارند.   بیش از یک سوم مساحت شهرستان بندر انزلی را محیط تالاب دربرگرفته که بوسیله پنج روگا (آبراه) به دریای خزر متصل می شود.

ساحل بندر انزلی 

شهرستان بندرانزلی با ۷۵ کیلومتر ساحل ماسه ای، از بهترین مناطق برای گردش گری در کشور ایران به شمار می رود. استنشاق ید برخاسته از دریا خصوصا در غروب ها برای کسانی که ناراحتی اعصاب و یا بیماری گواتر دارند داروی شفابخش می باشد. استفاده صحیح از آب دریا در فصل شنا برای تمدد اعصاب و بدن بسیار مفید است. تمیز نگاه داشتن ساحل دریا باعث می شود تا همه بتوانند از این نعمت خدادادی استفاده کنند.

بلوار بندر انزلی 

در بلوار بندر انزلی همزمان با مناظری بدیع از پارک، دریا و بندر مواجه خواهید شد.  بلوار بندر انزلی پارک بزرگی است با ۳۲ هزار هکتار وسعت که در ساحل مقابل بندرگاه انزلی واقع شده است. آن گونه که گفته می شود این بلوار را با الگوبرداری از بلوار شهر باکو ساخته اند. قدمت این پارک ساحلی به سال ۱۳۰۷ باز می گردد. بلوار در کنار موج شکن و مشرف به دریا ساخته شده است و همراه با گلزار زیبایش، پارکی دیدنی  است. در سال های اخیر در انتهای بلوار و در مسیر موج شکن بندر انزلی یک برج کنترل دریایی نیز ساخته شده که به جاذبه های بلوار افزوده است. از طریق میدان شهر و خیابان سی متری می توان به این بلوار که یکی از مناطق جذاب و دینی شهر است، دسترسی داشت. زیبایی پارک و هوای پاک و سالم آن را در کمتر از شهرهای ایران می توان سراغ گرفت، به طوری که گردش در این پارک آن چنان فرح بخش است که ناراحتی های اعصاب را تسکین و جسم و جان را صفا می بخشد. مجسمه زیبای شیر، پلکان های خوش ساخت، آلاچیق و حوضچه‌هایی با فواره‌های بلند در میان درختان کاج و مرکبات، درختچه‌های تزیینی، شمشادهای سرسبز و گل ها و سبزه‌ها، گلدان های سپید بزرگ پر از گل های رنگارنگ بر زیبایی این پارک  ساحلی می ‌افزاید.

800px-Mole_Bandar-e_Anzali

موج شکن بندر انزلی 

موج شکن بندر انزلی ۵۲۰ متر است و کار ساخت آن در سال ۱۲۹۳ شمسی کاملا پایان پذیرفت. هم اکنون نیز می توان پیاده از بلوار زیبای بندر انزلی تا نوک موج شکن رفت. در سال های اخیر دو موج شکن جدید در اطراف ورودی کانال بندر انزلی ساخته شده اند که از موج شکن قدیمی بندر انزلی قابل رویت هستند.

موج شکن غازیان

طول موج شکن غازیان ۷۵۰ متر بوده و کار ساختمان آن سال ۱۲۹۳ شمسی کاملا پایان پذیرفت. این موج شکن در سال های اخیر و در طرح های توسعه بندر و همچنین ساخت موج شکن های جدید تقریبا از نظرها محو شده است.

پل بندر انزلی

قبل از ساخت پل های بندر انزلی مردم این شهر با قایق و کرجی از کانال ها یا به اصطلاح مردم بندر انزلی از روگاها عبور می کردند، اما پس از ساخت پل ها ارتباط سواره و زمینی میان سه بخش اصلی شهر غازیان، میان پشته و بندر انزلی قدیم برقرار شد. این پل بین بندر انزلی و میان پشته برپا شده است. ساخت این پل به همراه پل غازیان توسط کمپانی سنتاپ (آلمانی) و موتالا (سوئدی) در ۱۳۱۴ آغاز شد و سال ۱۳۱۶ به پایان رسید. این پل ۵۰/۱۲۷ متر درازا، ۱۰ متر پهنا و از سطح آب ۵/۶ متر ارتفاع دارد. همچنین در حال حاضر دارای سه دهانه ثابت و در گذشته یک دهانه متحرک به طول ۲۵ متر برای عبور کشتی بود. این پل نیز همچون پل غازیان، از بتون آرمه و تیرآهن ساخته شده است. در آستانه نوروز ۱۳۹۵  پل جدید بندر انزلی به موازات پل قدیم به بهره برداری رسید.

پل غازیان 

پل غازیان به میان پشته به طول ۲۱۰ متر، عرض ۱۰ متر و ارتفاع ۸۵/۶ متر با پنج دهانه که یک دهانه از آن به طول ۲۵ متر متحرک بوده است. هر دو پل غازیان و بندر انزلی از بتون مسلح ساخته شده اند. شروع ساخت پل غازیان و بندر انزلی از اواخر تیر ماه ۱۳۱۴ شمسی و پایان کار در اوایل تابستان ۱۳۱۶ شمسی یعنی مدت ۱۸ ماه بوده و در خرداد ۱۳۱۷ مورد استفاده قرار گرفته و روز چهارشنبه هفتم آذر ۱۳۱۸ شمسی به طور رسمی تحویل شد. این دو پل به وسیله کمپانی سنتاب (آلمانی) و شرکت های مختلف از جمله موتالا (سوئدی) ساخته شد و در نتیجه با احداث آن راه ارتباطی آذربایجان رشت- قزوین- تهران برقرار شد. در دهه ۱۳۸۰ پل جدید غازیان به موازات این پل ساخته شد و پل قدیم غازیان امروز مورد بازدید گردش گران  است و گردش گران از بالای آن محوطه بندرگاه انزلی، بلوار و موج شکن های واقع در انتهای بلوار و بندر را نظاره گر هستند.

کاخ میان پشته 

کاخ میان پشته سال ۱۳۱۲ در دوره پهلوی اول در نزدیکی کاخ قدیم خوشتاریا که طعمه آتش شده بود، ساخته شده است. کاخ میان پشته ۱۱ اتاق و یک سالن پذیرایی و چهار سرویس بهداشتی و حمام با نمای بسیار زیبا دارد. این کاخ در حال حاضر موزه نظامی است و انواع سلاح های گرم و سرد از زمان صفویه تاکنون در معرض دید عموم قرار دارد. موزه نظامی بندر انزلی در ساختمانی قرار گرفته که خود موزه ای از معماری و هنر است.

موزیک جیگا 

موزیک جیگا یا محل ترنم موزیک، سال ۱۳۱۱ شمسی به وسیله شهرداری و توسط مهندسی آلمانی در بخشی از بلوار بندر انزلی مشرف به خیابانی که از میدان شهر به بلوار می رسد، ساخته شد و مساحت کلی این بنا ۷۶ مترمربع است که مکانی بود برای هنرنمایی گروه های موسیقی.  این بنا چهار سال پیش از ساخت بنای جدید حافظیه بر فراز آرامگاه حافظ در شیراز ساخته شده است. کانون پرورش فکری کودکان بندرانزلی در نزدیکی موزیک جیگا واقع شده است.

بازارهای بندر انزلی 

شنبه بازار 

بازار هفتگی بندر انزلی از جمله مناطق دیدنی شهر است. طبق رسوم مردم گیلان و شهرهای شمالی کشور یک روز از هفته مردم روستاهای گیلان سبزیحات، لبنیات و منسوجات تولیدی خود را به شهرها می آورند و به معرض فروش می گذارند. از سال ۱۳۰۷ شنبه بازار بندر انزلی دایر شد و از آن زمان به بعد مردم روستایی، روزهای شنبه با آوردن تولیدات خود به بندر انزلی آن را در معرض فروش مردم می گذاشتند. از جمله مهم ترین تولیدات مردم روستایی که در این بازار به فروش می رسد مواد لبنی از جمله پنیر و ماست و همچنین سبزیجات و میوه های محلی و تخم های محلی است.  به تازگی محل این بازار از خیابان میرزاکوچک خان به محوطه سابق شرکت غله و قند انتقال پیدا کرده است. 

بازار سپه 

بازار سپه یکی از قدیمی ترین بازارهای بندر انزلی است که در خیابان سپه قرار دارد. در این بازار که خیابان های کم عرض آن سنگفرش شده است، انواع مغازه های لباس فروشی و برخی از مغازه های اغذیه فروشی دیده می شود. از ویژگی های این بازار برخی از ساختمان های قدیمی آن است که همچنان در برابر حوادثی نظیر آتش سوزی دوام آورده اند. 

بازار کاسپین 

بازار کاسپین یکی از بزرگ ترین بازارها در بندرانزلی به شمار می آید. این بازار از لحاظ موقعیت در یکی از بهترین مکان های شهر بنا شده است. نزدیکی این بازار به شهر و همچنین خیابان پاسداران این بازار را به یکی از هدف های مسافران در روزهای تعطیل تبدیل کرده است. این بازار پارکینگ اختصاصی نیز دارد. 

بارار آسیای میانه 

یکی از زیباترین جاذبه های گردش گری شهر بندر انزلی می‌باشد. این بازار در کنار ساحل زیبای بندر انزلی ساخته شده و دارای نمای واقعا زیبایی است. این بازار یکی از پر رفت‌وآمد ترین بازارهای شهرستان بندر انزلی به شمرا می آید. تنوع در غرفه‌های این بازار دست شما را برای خرید باز می‌گذارد. یکی از مزیت‌های این بازار وجود پارکینگ اختصاصی به طول دو کیلومتر می‌باشد. 

بازار گیلار 

بازار گیلار واقع در غازیان می‌باشد و بیشتر کالاهای ارائه شده در این بازار از اجناس ترک و روس می‌باشد.

دهکده ساحلی بندر انزلی 

دهکده ساحلی از زیباترین نقاط بندر انزلی است. این شهرک که در واقع بزرگ ترین باغ شهر ایران است در منطقه غازیان بین محله شالیور و بی بی حوریه واقع شده و از هنگام ساخت آن در سال ۱۳۴۸ تاکنون با وجود احداث شهرک های توریستی فراوان در استان گیلان و مازندران هنوز از زیباترین شهرک های توریستی ایران است. دهکده ساحلی بندر انزلی دارای ساحل بسیار زیبا، رستوران، فروشگاه، پارک، زمین های ورزشی، ویلاهای ساحلی و آلاچیق می باشد.

منطقه آزاد انزلی 

این منطقه شامل محدوده ای از شهرستان بندر انزلی به مساحت تقریبی ۳۲۰۰ هکتار خشکی و تا عمق دو کیلومتر از آب های ساحلی محدوده می شود که بعد از تشکیل، بخش هایی از شهرستان رشت و آستانه اشرفیه نیز به آن افزوده شد. محدوده منطقه آزاد تجاری – صنعتی انزلی (به غیر از محدوده بندری) از غرب به اراضی نیروی دریایی و محدوده روستای طالب آباد و از سوی شرق به روستای چپرپرد پایین منتهی می شود که در سه محدوده جدا از هم به شرح ذیل در نظر گرفته شده است که هر یک پتانسیل خاص خود را دارند. این سه محدوده عبارتند از : 

– ناحیه گلشن و فاز تجارت به مساحت ۲۰۹۱ هکتار که شامل اراضی مناسب طبیعی با تراکم جمعیت پایین و مناطق مسکونی، کمترین مقدار زمین جهت شالی کاری، دسترسی به سواحل مناسب و وجود اماکن و تاسیسات تفریحی و توریستی منطقه. 

– شهرک صنعتی حسن رود و ناحیه اطراف آن به مساحت ۹۴۶ هکتار که شامل شهرک صنعتی، اراضی منابع ملی و مجاور تالاب بین المللی بندر انزلی می باشد.  

– محدوده بندری منطقه آزاد انزلی به مساحت ۱۰۶ هکتار که این امر مطلوبیت وجاذبه های منطقه آزاد تجاری – صنعتی انزلی را برای ارائه تسهیلات در زمینه تخلیه و بارگیری و سایر امور، ارتقا داده است.

در بین مناطق آزاد کشور، منطقه آزاد انزلی نیز علاوه برداشتن مزیت‌های قانونی مانند معافیت‌های مالیاتی، گمرکی و ارزش افزوده و عدم نیاز به صدور روادید جهت ورود و خروج اتباع خارجی از مزیت‌های دیگری نظیر قرار گرفتن در مسیر کریدور شمال – جنوب، قرار گرفتن در مسیر راه آهن در حال ساخت قزوین – رشت – بندر انزلی، همجواری با بنادر شمالی دریای خزر و وجود بازارهای مناسب و پرجمعیت کشورهای CIS، قفقاز و آسیای میانه برخوردار بوده که این موارد فرصت‌ها و جذابیت‌های بسیار مناسبی را برای انجام سرمایه‌گذاری در آن به وجود آورده است.

آرامگاه آقا سید نجفی 

آرامگاه آقا سید مجمد نجفی متعلق به آیت اله سیدمحمد نجفی است که از مهاجران بادکوبه ای بود. وی از افراد متدین، مردم دار و ساده زیست و خیر بندر انزلی بود که بسیار مورد احترام مردم این شهر است.

آرامگاه بی بی حوریه 

گفته می شود این بنا، آرامگاه خواهر امام علی بن موسی الرضا (ع) و از دختران امام موسی کاظم (ع) است. البته روایات متعددی پیرامون این آرامگاه وجود دارد. بنای آن جدید و مجلل است. دیوارها از سنگ مرمر، سقف بقعه طلاق هشت ضلعی با کاشی های منقوش و بام آن گنبد مدور کاشیکاری شده است. ضریح بزرگ فلزی مشبک و مطلا و شیشه بند، مرقد روی کرسی از سنگ مرمر عالی بنا شده است. بقعه دارای تاسیساتی از قبیل زائرسرا، مسجد با دو گلدسته بلند و زیبای کاشیکاری شده، سرایداری و پارکینگ است.

گورستان لهستانی ها 

در این گورستان تعداد ۶۳۹ نفر از مهاجران لهستانی که طی حمله سربازان نازی در ۱۹۴۱ از طریق بندر انزلی به ایران پناهنده شدند به خاک سپرده شده اند. این گورستان پس از تهران دومین گورستان بزرگ سربازان لهستانی در ایران است که بیشتر به علت بیماری و سختی راه جان سپرده اند و در شهرهای مختلف ایران به خاک سپرده شده اند.  گورستان بندرا نزلی یادگاری است از اتفاقات تلخ جنگ جهانی دوم. این گورستان در بخش غربی شهر و در مسیر جاده انزلی- آستارا و در حاشیه شمالی خیابان اصلی شهر  واقع شده است.

سوغات بندر انزلی 

انواع ماهیان خزری عمده ترین سوغات خوراکی این شهرستان است ولی انواع سبزیجات محلی، زیتون، سیر و ترشیجات محلی نیز برای عرضه به مسافران وجود دارد. بندر انزلی مرکز تولید بسیاری از صنایع دستی چوبین و همچنین صنایع مروار بافی است. بازار ماهی و بازار محلی شنبه بازار فرصتی برای خرید سوغات و یا تهیه خوراکی‌های محلی برای ایام اقامت در این شهر ساحلی است. از شیرینی‌ها می‌توان به حلوا عسلی، کاکا، نباتی و… اشاره کرد. 

در تهیه این گزارش از کتاب جامع تاریخ بندر انزلی، تالیف استاد عزیز طویلی استفاده شده است.

 


 


 

 

 

 

 

 

 

 


 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

درباره کاوه چلمبری

۳۹ نظر

 1. ممنونم از تهیه این گزارش زیبا و عکس های بسیار قشنگی که انتخاب کردید

 2. در زمینه ای که فعالیت میکنید جزو بهترین سایتا هستید
  ممنون از راهنمایی و اشتراک گذاریتون
  ظرفشویی بوش

 3. عکسهای بسیار قشنگ و مطالب جذاب و جدیدی دارید
  موفق باشید

 4. با سلام و خسته نباشید! انزلی رو عشق است! ممنون از اطلاعات خوب و تصاویر زیبا!- به نظرم بدنیست مدولی برای آپلود عکس بازدیدکنندگان قرار دهید. افراد زیادی هستند که عکس های کم و بیش زیبایی از انزلی و طبیعت کم نظیرش در اختیار دارند و می توانند به اشتراک بگذارند تا یک آرشیو و مجموعه کاملتراز انزلی و تاریخچه اش بوجود آورید. من نشانی شما را بوک مارک کردم تا بیشتر از وب سایت شما استفاده کنم. تشکر

 5. خیلی ممنون از سایت عالی و بسیار مفید شما

 6. بسیار عالی بود
  موفق و پیروز باشید

 7. متشکرم از مطالبی که به اشتراک میذارید،موفق باشید

 8. ممنون از مطالب خوبی که منتشر میکنید
  سال نو مبارک

 9. تشکر از مطالب ارسالی
  با آرزوی سالی خوب

 10. متشکر از محتوای مفید سایتتون سال خوبی رو براتون آرزومندم

 11. تشکر از مطالب ارسالی استفاده کردم از مطالب خوبتون

 12. متشکر از محتوای خوبی که در وبسایتتون قرار دادید

 13. خیلی ممنونم بابت انتشار این مقاله خوب و مفیدی که در وبسایت قرار دادید .. به امید موفقیتهای روز افزون

 14. سلام عرض ارادت
  من از وجود این سایت بینهایت متشکرم

 15. تشکر و قدر دارنی دارم از سایت خوبتون که با اشتراک مطالب عالی موجب افزایش آگاهی بازدیدکنندگان سایت می شوید

 16. ممنون.مقالات شما واقعا عالی و به روز هستند.خسته نباشید

 17. واقعا جای قشنگیه انزلی یکی ار اولویت های سفرم هست

 18. در زمینه ای که فعالیت میکنید جزو بهترین سایت ها هستید

 19. واقعا عالی هستین شما.ممنون که مطالب مفید میزارید.

 20. به به عجب جای باصفاییه خداییش

 21. خیلی عالی بود
  ممنون میشم بافت قدیمیشم برامون معرفی کنید

 22. موضوعات بسیار کاربردی و ریشه ای رو در سایتتون مطرح میکنید

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

کد امنیتی را وارد کنید *

رفتن به بالا