خانه / انزلی شناسی / مادام آراکس ؛ مادر ارمنی مهربان شهر

مادام آراکس ؛ مادر ارمنی مهربان شهر

بعید میدونم که کسی از اهالی قدیمی انزلی و یا کسانی که تا دهه ۶۰ به اینجا سفر کردن و اهل دل و یا قهوه باشند، مادام رو به خاطرنیارند.پشت کیوسک راهنمایی رانندگی جنب داروخانه ذهابیان کافه ای بود که جوانان برای صرف قهوه و ملاقات های شخصی و کاری انتخاب می کردند و گاه مادام برایشان فال قهوه می گرفت. مغازه ای قدیمی با چند میز کوچک و صندلی های لهستانی و دستگاه لیمونادسازی آنتیکی که یادگار همسر مرحومش بود- که برای اولین بار لیموناد در این شهر تولید کرده بود- به عنوان مظهر این شهر میدان اصلی رو مزین میکرد.یکی از آرزوهای جوانان آن روزگار نشتن در کافه “مادام” ، که صاحبش ، خانمی بسیار مهربان وخوش سیما ،سفید روشن با موی های طلائی ، بسیار دوست داشتنی، از مهاجرین ارمنی روسی ،انقلاب اکتبر بود، هر دوره پاتوق گروهی از جوانان انزلی وغازیان بود ، دستگاه زیبای چند ردیفی نیمه اتوماتیک لیموناد و سودا ، ساخت زمان روسیه تزاری، با رنگهای الوان، سرو، قهوه ترک وگرفتن “فال قهوه ” ومهربانی مادرانه “مادام” که همه او را” مامان” صدا میکردند ، دراوایل دهه” سی”پاتوق روشنفکران شهر وبخصوص توده ایها وچند تنی حزب ایرانی بود . بعد از کودتای ننگین ۲۸ مرداد ، فشار وتعقیب وبگیروبنند های حکومت پس از کودتا، کافه مادام قدری خلوت شد.
مادام با مهر فراوان و لبخند شیرین و مادرانه برای مهمانانش قهوه ی ترک بار میگذاشت و اگر خواهش میکردی که برایم فال بگیر و کف فنجان را بخوان، با اکراه قبول میکرد. مادام به شدت از خرافات نفرت داشت و فالگیری را مسخره میکرد اما برای مردم فال می گرفت!
امروزه جوانان انزلی کمتر مادام را میشناسند و یا حتی او و مغازه کهنه و قدیمی اش را به خاطر می آورند. مغازه ای فوق العاده قدیمی با درب های چوبی زرد رنگ. مغازه ای که دیگر الان وجود ندارد.

میلاد منصف

منبع:آبای

درباره esmail-rad

اسماعیل راد

۲ نظر

  1. با سلام مادام اراکس فوت کردن یا هنوز زندکی می کنن میشه بگین

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

کد امنیتی را وارد کنید *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

رفتن به بالا