*** پیام مدیر :
مخاطب گرامی رسانه انزلی پرس، شما در حال مشاهده نسخه جدید و تجمیعی انزلی پرس هستید ، از این پس رسانه های ملوانی ، رادیو انزلی و گیل نوا در انزلی پرس به فعالیت های خود ادامه خواهند داد.

  • شناسه : 3055
  • ۱۶ دی ۱۳۹۴ - ۷:۵۲
عید میلاد مسیح و غسل تعمید در جمع کوچک ارامنه انزلی
عید میلاد مسیح و غسل تعمید در جمع کوچک ارامنه انزلی

عید میلاد مسیح و غسل تعمید در جمع کوچک ارامنه انزلی

از آن سال ها که کلیسای مریم مقدس انزلی، روز عید میلاد مسیح پر می شد از اعضای خانواده های ارمنی ساکن این شهر تا حالا دیگر سال ها گذشته، اما مردم این شهر ساحلی، خاطرات خوش همشهریان ارمنی خود و دوستی و مودت بین یکدیگر را همراه به یاد دارند. جوانان این شهر کوچک […]

81909363-70427008

از آن سال ها که کلیسای مریم مقدس انزلی، روز عید میلاد مسیح پر می شد از اعضای خانواده های ارمنی ساکن این شهر تا حالا دیگر سال ها گذشته، اما مردم این شهر ساحلی، خاطرات خوش همشهریان ارمنی خود و دوستی و مودت بین یکدیگر را همراه به یاد دارند.

جوانان این شهر کوچک ساحلی را که روزگاری خیل ارامنه مهاجر را در خود اسکان داده بود، ترک کردند و برای تحصیل یا کار و زندگی به شهرها یا کشورهای دور و نزدیک رفتند.
ارامنه گرچه مانند دیگر مسیحیان اول ژانویه را بعنوان آغاز سال نو جشن می گیرند، ولی بر خلاف کاتولیک ها که ۲۵ دسامبر را کریسمس یا عید میلاد مسیح می دانند، معتقد به تولد مسیح (ع) در پنجم ژانویه هستند.
زمانی شمار ارامنه در انزلی به چهار هزار نفر می رسید و ارامنه از تهران و سایر نقاط نیز برای کریسمس به این شهر زیبای ساحلی می آمدند تا در کلیسای کوچک مریم مقدس ، سالروز میلاد مسیح را جشن بگیرند اما اکنون کلیسای تاریخی مریم مقدس که در گذر سالیان سخت فرتوت شده با چند مادربزرگ و پدربزرگ تنها مانده است.

بانوان سالخورده شمع های سپید و کوچک را به امید روزهایی روشن برای فرزندان و نواده هایشان روشن کردند و غروب که شد، روزه خود را با نان مقدس (مشخارک) گشودند.
شمع های مقابل تمثال مریم مقدس و فرزندش عیسی مسیح روشن شدند و عطر خوش عود و کندر و ترنم دلنشین دعا فضا را فرا گرفت.
عده ای از شهروندان انزلی نیز با شاخه ها و سبدهای گل و هدایا به کلیسای حضرت مریم مقدس رفتند و میلاد مسیح را به آنان تبریک گفتند.
ارامنه انزلی روز پنجم ژانویه را بعنوان روز میلاد مسیح جشن می گیرند و در ششمین روز نخستین ماه سال، مراسم نمادین غسل تعمید مسیح Grorhnek (جور ارتنک) را برگزار می کنند.
لیدا ناواساردیان می گوید از اول ژانویه تا امروز را روزه می گیریم و بعد از اینکه کشیش مراسم را برگزار می کند، آنها که روزه نگه داشته اند با آن نان روزه می گشایند.
این بانوی ارمنی ادامه می دهد برای جشن غسل تعمید هامباستروم که امروز (چهارشنبه) برگزار می شود، ۱۲ نفر مثل حواریون لباس می پوشند و صلیب را که نمادی از مسیح است، در ظرفی از آب غسل می دهند.
دیانا کدبانوی ارمنی نیز تعریف می کند در شب میلاد مسیح بعد از بازگشت از کلیسا در جمع خانواده یا اقوام نزدیک شام می خوریم .
به گفته وی خوراک این شب خورشتی از میوه های خشک مثل قیسی ، آلو، کشمش (کاسر خورش) ، مرغ شکم پر یا ماهی و سبزیجات است و از خوردن گوشت قرمز خودداری می شود .
د ر روز ششم ژانویه بر سفره عید د ر خانه ارمنی ها اغلب شیرینی های ویژه مانند شیرینی موسوم به نازوک (نازک)، گاتا، شکلات و آجیل به چشم می خورد .
این بانوی با سلیقه می افزاید: خانه هایمان را به مناسبت عید با نمادهای سال نو کاج با گوی ها و ستاره های رنگین ، مجسمه های کوچک فرشته ، بابانوئل ، عصا، کیسه و جوراب های رنگی، نوارهای الوان درخشان ، میوه رنگ شده درخت کاج و چراغ های ریز رنگارنگ زینت داده و هدیه های اعضای خانواده و دوستان و بستگان که از قبل خریداری شده، زیر درخت کاج قرار می دهیم .
تصویر یا مجسمه بابانوئل های کوچک و نردبان های کوچکی برای بابانوئل پشت پنجره ها می گذاریم تا هدیه بچه ها را به داخل خانه بیاورند.
به گفته وی ستاره درخشانی که بر نوک درخت کاج گذاشته می شود، نماد میلاد مسیح و ستاره نشان دهنده محل تولد حضرت مسیح است.
اریک چالیان از شهروندان خوش خلق و محبوب انزلی روایت می کند که جوانی ها بابانوئل می شده تا بچه های کودکستانی و دبستانی را با دادن هدیه شاد کند.
او که حالا خودش پدر یک دختر جوان دانشجو به نام اریگا است، به یاد می آورد که بچه ها آنچه را در آرزوی داشتنش بودند در نامه ای برای بابانوئل می نوشتند و زیر بالش یا زیر درخت کاج می گذاشتند و پدرها و مادرها در صورت توان آن را تهیه کرده و در همان جاها بعنوان هدیه از طرف بابانوئل می گذاشتند.
می گوید: دخترم قبل از ورود به دبیرستان هر سال نامه می نوشت و من و مادرش هدیه مورد علاقه اش را زیربالش یا زیر درخت کاج می نهادیم ، یا علامت می گذاشتیم می گفتیم جای پای بابانوئل است به خاطر اینکه این سنت خوب و شیرین سال نو را نگه داریم .
اریک ادامه می دهد: برای بچه ها کیسه های کوچک آجیل شیرین که بابانوئل در مدرسه به آنها می دهد، خیلی با ارزش و شادی آور و موقع حضور بابانوئل با شادی و نشاط و سرودخوانی همراه است.
به گفته وی دید و بازدید عید برای ارامنه ۱۰ تا ۱۵ روز به طول می انجامد .
آلن پطروسیان از قهرمانان ورزشی و مدرسان دانشگاه می گوید: آنطور که از شواهد پیداست، در سده های آغازین مسیحیت، جشن میلاد و تعمید حضرت مسیح(ع) را در یک روز که همان ششم ژانویه است، برگزار می کردند.
وی افزود: ارامنه از معدود شاخه های مسیحیت به شمار می آیند که سالروز میلاد حضرت عیسی (ع) را شش روز پس از آغاز سال نو مسیحی و نه یک هفته پیش از شروع سال جدید جشن می گیرند.
آلن می گوید: ارمنستان نخستین سرزمینی است که مسیحیت را به عنوان دین رسمی خود پذیرفت و آن هنگامی بود که پادشاه این سرزمین، به نام تیرداد دوم در سال ۳۰۱ ، به دعوت گریگوری نوربخش مسیحی شد.
ارامنه و مسلمانان در این شهر کوچک ساحلی مراودات بسیار خوبی داشتند و هنوز هم دارند. آنها در غم و شادی هم شریک بودند و در مراسم آیینی یکدیگر یا امور اجتماعی مشارکت می کردند.
مدرسه ارامنه جایی است که شماری از میانسالان امروز انزلی، سال های ابتدایی تحصیلشان را آنجا سپری کرده اند و از نحوه تدریس و خلق خوش مدیر و معلمان مدرسه خاطرات خوشی دارند.
محمود عباسیان امین که در مقابل کلیسا دفتر خدمات گردشگری دارد، می گوید دوره آمادگی را در این مدرسه گذرانده و همراه بچه های ارمنی کیسه آجیل گرفته و حتی تا سالها بعد نیز این هدیه را می گرفته و اکنون نیز سهمی از انگور جشن انگور و کیک شیرینی اعیاد دارد.
او از میخائیل پطروسیان معروف به میشا بعنوان یکی از بازیکنان خوب و قدیمی تیم ملوان یاد می کند که اکنون در خارج از کشور زندگی می کند و در زمان در اوج بودن، بازیکنی اخلاق محور بود.
زاکاریان یکی دیگر از ارامنه محبوب منطقه غازیان انزلی است که مردم می گویند با خودرویی که داشت، امدادرسان ساکنان محله بود و زمانی که از دنیا رفت، مراسم تشییع باشکوهی برای او برپا شد.
اغلب آنهایی که تا چند دهه پیش به شهر ساحلی انزلی می آمدند، مادام لیمونادیان را که کافه ای در میدان مرکزی شهر داشت، به خاطر می آورند.
او برای شهروندان و گردشگران با مهربانی قهوه و لیموناد سرو می کرد، حکایت و ضرب المثل می گفت. او در زمان حیاتش کمک زیادی به بازسازی کلیسا کرد و جایش اکنون سخت خالی است.
آرسن میناسیان نیکوکار ارمنی ، آواگیم سرکیسیان و ادیک پطروسیان اولین قهرمان اتومبیلرانی ملی ایران از دیگر کسانی هستند که مردم هنوز از آنها یاد می کنند.
شماری از مسئولان شهر انزلی، معاون فرماندار، شهردار ، رئیس اداره حفاظت محیط زیست و تنی چند از اعضای شورای شهر، شماری از ورزشکاران ، هنرمندان، فعالان اجتماعی و زیست محیطی و اصحاب رسانه به مناسبت عید میلاد مسیح با حضور در کلیسای حضرت مریم و تقدیم شاخه گل به همشهریان ارمنی خود تبریک گفتند.
همچنین اداره حفاظت محیط زیست انزلی و هیات ورزش های همگانی و گروه لاله های تالابی انزلی، از آلن پطروسیان برای فعالیت های محیط زیستی، اجتماعی و ورزشی او تجلیل کردند.
اینکه کلیسای فرسوده حضرت مریم به یادگار مانده از سال ۱۸۸۵ میلادی ، چند سال دیگر در این شهر پرباران ساحلی سرپا بماند و اینکه چند ارمنی دیگر در سال های آینده در اینجا سکنا داشته باشند، معلوم نیست اما به طور قطع مردم انزلی و تاریخ این شهر کوچک، خاطرات خوش همشهریان ارمنی شان و دوستی و مودت بین یکدیگر را همواره به یاد خواهند داشت.
گزارش از: گیتی بابایی