خانه / اخبار / عکس/ اولین پل متحرک ایران را ببینید

عکس/ اولین پل متحرک ایران را ببینید

انزلی چی: در گذشته رفت و آمد از بندر انزلی به غازیان به وسیله قایق صورت می گرفت تا این که تصمیم گرفته شد بندر انزلی به وسیله دو پل به راه زمینی غازیان – رشت متصل گردد.

464309_616

در گذشته رفت و آمد از بندر انزلی به غازیان وسیله قایق صورت می گرفت تا این که تصمیم گرفته شد بندر انزلی به وسیله دو پل به راه زمینی غازیان – رشت متصل گردد که به این منظور  پلی از غازیان به میان پشته به طول ۲۱۰ متر و عرض ۱۰ متر و ارتفاع ۸۵/۶ متر با پنج دهانه که یک دهانه از آن به طول ۲۵ متر متحرک بوده، احداث شد.

پل دیگر از میان پشته به بندر انزلی به طول ۱۲۷ متر و عرض ۱۰ متر و ارتفاع ۵/۶ متر با سه دهانه که یک دهانه به طول ۲۵ متر متحرک بوده، احداث گردید. 

هردو پل از بتون مسلح ساخته شده. شروع ساخت از اواخر تیرماه ۱۳۱۴ خورشیدی و پایان کار در اوایل تابستان ۱۳۱۶ خورشیدی یعنی مدت ۱۸ ماه بوده و در خرداد ماه ۱۳۱۷ مورد استفاده قرارگرفته و روز چهارشنبه هفتم آذر ماه ۱۳۱۸ خورشیدی به طور رسمی تحویل گردید. 

این دو پل به وسیله کمپانی «سنتاب» آلمانی و شرکت های مختلف از جمله «موتلا» سوئدی ساخته شد و در نتیجه با احداث آن راه ارتباطی آذربایجان – رشت – قزوین – تهران برقرار شد. / خبر آنلاین

درباره کاوه چلمبری

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

کد امنیتی را وارد کنید *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

رفتن به بالا