خانه / اخبار / شمالی ها و جای خالی امریکوی وطنی

شمالی ها و جای خالی امریکوی وطنی

انزلی چی: زنده یاد منوچهر شهنواز برای ملوان همه کاری کرد، او علاوه بر این که ماساژور قوهای سپید ایران بود، نقش یک لیدر را برای انزلی چی ها نیز ایفا می کرد

DSC_3606

به گزارش انزلی چی، زنده یاد منوچهر شهنواز نامی ماندگار و بی بدیل در تاریخ باشگاه ملوان بشمار می رود. هوادار عاشقی که در فوتبال ایران ملقب به امریکوی وطنی شد. امریکو، ماساژور معروف تیم ملی فوتبال برزیل در جام جهانی ۱۹۷۴ آلمان بود. 

زنده یاد منوچهر شهنواز برای ملوان همه کاری کرد، او علاوه بر این که ماساژور قوهای سپید ایران بود، نقش یک لیدر را برای انزلی چی ها نیز ایفا می کرد؛ آن هم در روزگاری که این واژه هنوز اختراع نشده بود! 

حسین قنبرنژاد پیشکسوت ملوان که هم اکنون در کشور انگلستان زندگی می کند، در مورد زنده یاد شهنواز می گوید: زنده یاد شهنواز، یک نظم دهنده به تمام معنا در استادیوم ها برای هواداران ملوان بود و هیچ گاه اجازه نمی داد تا کلمه زشتی ازهواداران ملوان شنیده شود. 

عشق زنده یاد شهنواز به ملوان، آن چنان بود که فرزند دلبندش را در سن پنج سالگی به خاطر این عشق از دست داد.

جالب است بدانید که امریکوی وطنی در مقطعی در ابتدای دهه پنجاه، به عنوان مترجم ملوان نیز ایفای نقش کرد. در آن زمان مک لنان اسکاتلندی، سرمربی ملوان بود. 

زنده یاد شهنواز که کارمند نیروی دریایی بود در دوره سوم جام تخت جمشید به جنوب منتقل شد و ملوانان یکی از یاران وفادار خود را از دست دادند. 

اهمیت این قضیه به حدی بود که مجله دنیای ورزش در تاریخ ۳۰ فروردین ۱۳۵۴ گزارشی را در این زمینه چاپ کرد. 

در این گزارش آمده است که هواداران ملوان از فرماندهان وقت نیروی دریایی خواسته اند تا شهنواز از جنوب به شمال بازگردد.

برای خواندن مشروح این گزارش، می توانید تصویر بالا را مطالعه نمایید.

درباره کاوه چلمبری

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

کد امنیتی را وارد کنید *

رفتن به بالا