خانه / اجتماعی / سفر به ویرانه های تاریخ در قلب بندر انزلی! + تصاویر

سفر به ویرانه های تاریخ در قلب بندر انزلی! + تصاویر

انزلی چی: بخشی از ساختمان تاریخی قندچیان که مدت ها فرسوده شده است در ۲۵ مهر ۱۳۹۴ فرو ریخت. وعده مسوولین در خصوص احداث موزه بانک ملی استان گیلان در این محل که در مرکز شهر گردش گری بندر انزلی قرار دارد نیز متاسفانه رنگ عملی به خود نگرفت و تنها نمای بیرونی ساختمان در آستانه عید نوروز با یک بنر بزرگ پوشانده شد! 

photo_2016-03-01_10-37-44

به گزارش انزلی چی، دست ویران گر زمان آثار تاریخی و فرهنگی بسیاری را از صفحه روزگار محو کرده و باید بکوشیم این معدود میراث ارزشمند به جای مانده از نیاکانمان را حفظ کنیم. اما متاسفانه در بندر انزلی، این میراث ارزشمند از جمله ساختمان قندچیان، مناره  و ساختمان دادگستری سابق به حال خود رها شده و روز به روز در حال تخریب شدن بیشتر هستند! 

بی توجهی مسوولین به این میراث تاریخی و فرهنگی، تا به آن حد است که گویا آنها با سپری کردن زمان در صدد هستند تا در آینده ای نه چندان دور، بر ویرانه های این آثار، ساختمان های چند طبقه و ناموزون بنا کنند! 

این بار کیوان یوسفی هنرمند و فعال اجتماعی، پا به ویرانه های تاریخ در قلب شهر بندر انزلی گذاشته و تصاویر دردناکی را به ثبت رسانده است.

استاد عزیز طویلی در کتاب تاریخ جامع بندر انزلی نگاشته است: ساختمان قندچیان معروف به «بانک ملی» در فاصله حدود سی متری از ساختمان حاج علی عباس معروف به «دادگستری» و در ضلع شمالی میدان بندر انزلی واقع شده است. ساختمان دوطبقه و دارای هشت دکان در طبقه هم کف بوده که چهار دکان را بانک ملی به صورت شعبه درآورده بود. در وسط و بالای ساختمان، اتاق کوچک چهارگوش و مخروط مانندی وجود دارد که در بالا کوچک تر و بالای ساختمان آن، گنبد مانندی کوچک وجود دارد که زمانی در آن جا صلیبی نصب شده بود زیرا در این ساختمان ارامنه سکوت داشتند.

مهندس ساختمان، شخصی به نام اسداله بیک و معمار آن مرحوم اسماعیل برهان جو «اسماعیل چپ» بودند. لازم به ذکر است که علاوه بر این بنا، بنای ساختمان دادگستری و چند ساختمان دیگر نیز در محدوده میدان بندر انزلی توسط همین معمار صورت گرفته است.  

نمای ساختمان، آجری و نقش های زیبا و کنده کاری روی آجر انجام گرفته، که آجرها با نقش برجسته قالب گیری و به شکل نقش داری در آمده است. (بر خلاف سایر ابنیه تاریخی هم دوره موجود که عمدتا دارای تزیینات کنده کاری روی سیمان هستند)

بخشی از ساختمان تاریخی قندچیان که مدت ها فرسوده شده است در ۲۵ مهر ۱۳۹۴ فرو ریخت. وعده مسوولین در خصوص احداث موزه بانک ملی استان گیلان در این محل که در مرکز شهر گردش گری بندر انزلی قرار دارد نیز متاسفانه رنگ عملی به خود نگرفت و تنها نمای بیرونی ساختمان در آستانه عید نوروز با یک بنر بزرگ پوشانده شد! 

علامت سوال بزرگ این است که متولی رسیدگی به اماکن تاریخی بندر انزلی چه نهادی است؟! شهرداری؟ میراث فرهنگی؟ و چرا تاکنون به میراث فرهنگی ارزشمند و بی نظیر شهر باران همچون: مناره، ساختمان قندچیان، ساختمان دادگستری سابق، پل تاریخی غازیان، گراند هتل و… رسیدگی نشده است؟!   

چه کسی یا کسانی وظایف خود را در قبال منظر شهری بندر انزلی فراموش کرده اند؟!  

آیا وضعیت منظر شهری بندر انزلی، زیبنده شهروندان و گردش گران این شهر گردش پذیر است؟! 

کاش وضعیت بناهای تاریخی و بسیار ارزشمند بندر انزلی سامان می یافت، از مناره گرفته تا ساختمان قندچیان، از ساختمان دادگستری سابق گرفته تا پل تاریخی غازیان و… اما گوش اگر گوش تو و ناله اگر ناله من، آن چه البته به جایی نرسد فریاد است…

درباره کاوه چلمبری

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

کد امنیتی را وارد کنید *

رفتن به بالا