خانه / اخبار / روابط تجاری بنادر انزلی و آکتائو توسعه می یابد

روابط تجاری بنادر انزلی و آکتائو توسعه می یابد

انزلی چی: مدیرعامل کشتیرانی دریای خزر از توسعه روابط تجاری و همکاری دو منطقه آزاد انزلی و آکتائوی قزاقستان خبر داد.

551908_356150084459824_779536392_n

به گزارش انزلی چی به نقل از شبکه اطلاع رسانی جامعه دریایی ایران (مانا) ، علی اکبر غنجی گفت: توسعه روابط تجاری دو منطقه آزاد انزلی و آکتائو قزاقستان در نشست اخیر مدیران عامل منطقه آزاد دو کشور بررسی شد و ایده کریدور چین- آکتائو _ انزلی به جای چین – بندر عباس- تهران با هدف کاهش هزینه حمل و نقل و افزایش فعالیت مناطق آزاد دو طرف مورد تبادل نظر قرار گرفت.

وی ادامه داد: البته انتقال کالا از طریق چین به قزاقستان و ایران در آینده و چه با وضع فعلی حمل و نقل کالا از قزاقستان به ایران و بالعکس بدون در نظرگرفتن زیرساخت حمل و نقل موفقیت چندانی ندارد.

مدیرعامل کشتیرانی دریای خزر با اشاره به اشتیاق هر دو منطقه آزاد انزلی و اکتائو به ترغیب سرمایه گذاران در ساخت سردخانه و سیستمهای سورتینگ میوه و سایر صنایع افزود: سرمایه گذاری برای توسعه دو منطقه آزاد بدون در نظر گرفتن ناوگان ملی و نقش آن در این تجارت ما را در آینده با مشکل مواجه خواهد کرد و امکان انتقال کالا با توجه به وجود ناوگان کشورهای ساحلی خزر از طریق سایر پرچم ها امکان پذیر می شود.

وی ادامه داد: بندر آکتائو قزاقستان با داشتن تنها چهار پست اسکله که یکی از آنها مختص غلات است نمی تواند چنین طرحی را بدون تغییر در برنامه ریزی در بندر و تغییر نگاه به شرکتهای حمل و نقل بدست آورد. 

غنجی به ارائه پیشنهاد از سوی کشتیرانی دریای خزر به مدیرعامل منطقه آزاد اکتائو اشاره کرد و افزود: برای رفع این مشکل پیشنهاد تفاهمنامه مبنی بر انحصار حمل و نقل کالا توسط ناوگان ملی دو کشور و عدم ورود هیچیک از کشورها منطقه ساحلی خزر در حمل کالای مورد توافق دو منطقه آزاد مطرح شد. 

همچنین پهلو دهی بدون نوبت ناوگان هر دو پرچم، ورود کشتی های شرکت خزر با بار میوه بدون انتظار نوبت، اختصاص یک پست اسکله به ناوگان خزر با توجه به وجود دائمی شناورهای این شرکت در لنگرگاه آکتائو و تجهیز بندر آکتائو به ادوات تخلیه و بارگیری و انتقال کانتینر جهت افزایش حمل و نقل با کانتینر از دیگر پیشنهادهای کشتیرانی دریای خزر بود که مقرر شد طرف قزاق رایزنی های لازم را انجام دهد.

 

 

درباره کاوه چلمبری

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

کد امنیتی را وارد کنید *

رفتن به بالا