خانه / اجتماعی / دو سال از فقدان زنده یاد عزیز طویلی گذشت

دو سال از فقدان زنده یاد عزیز طویلی گذشت

دو سال از فقدان جان شیفته تاریخ بندر انزلی سپری شد.

به گزارش انزلی چی، سوم آبان ۹۷ دومین سالروز درگذشت زنده یاد استاد عزیز طویلی، محقق؛ مورخ، شاعر و نویسنده صاحب نام انزلی چی و مولف مجموعه کتاب ارزشمند ” تاریخ جامع بندر انزلی” است. یاد و خاطره شان برای همیشه گرامی باد. به همین مناسبت مراسم دومین سالروز درگذشت زنده یاد طویلی از ساعت ۱۶ الی ۱۷ بر سر مزارشان واقع در آرامستان بندر انزلی برگزار می گردد.

عزیز طویلی که از بازنشستگان ارتش بود، توانست در طول عمر خود بیش از ۵۰ جلد کتاب بنویسد اما تنها تعداد اندکی از آنها به چاپ رسید و مابقی کتاب‌ها به‌ دلیل مشکلات مالی و عدم حمایت به چاپ نرسیدند.

از جمله مهم ترین آثار او می‌توان به کتاب ۹ جلدی “تاریخ جامع بندر انزلی” اشاره کرد که وی در این کتاب با نثری ساده، تاریخ پرفراز و نشیب بندر انزلی را روایت کرده است.

طویلی در سال ۱۳۶۹ به عضویت هیات رییسه انجمن شعر و ادب “ساحل” در آمد که بعدها به “شیدا” تغییر نام داد. وی از سال ۱۳۷۶ مسوولیت انجمن را عهده‌دار شد که در این انجمن بیش از ۸۵ نفر عضویت داشتند و در بهمن ۷۸ از انجمن کناره‌گیری کرد.

کتاب تاریخ جامع بندر انزلی شامل تمامی اتفاقات تاریخی حول محور شهر بندر انزلی است. بخشی از آثار وی عبارتند از: جلد اول تاریخ بندر انزلی در ۱۱۲۰  صفحه، جلد دوم تاریخ بندر انزلی در ۱۲۰۰ صفحه، جلد سوم تاریخ بندر انزلی (هجوم بیش از ۴۰۰ ساله خارجی‌ها شامل روس‌ها، انگلیسی‌ها؛ وقایع جنگل، شوروی‌ها، جنگ‌های اول و دوم جهانی تا سال ۱۳۲۵ شمسی به بندر انزلی) در بیش از ۳ هزار صفحه؛ جلد چهارم تاریخ بندر انزلی درباره شعرای قدیم و جدید، جلد پنجم شامل هنرمندان تئاتر، سینما؛ نقاشی، خطاطی، نوازندگی؛ خوانندگی و غیره، جلد ششم شامل ورزش‌های قدیم و جدید در بندر انزلی در بیش از ۴۵۰۰  صفحه، جلد هفتم گردآوری ضرب‌المثل‌ها؛ بازی‌ها، پند و اندرزهای قدیم و جدید بندر انزلی، جلد هشتم درباره احزاب سیاسی و مسایل پنهانی آنها از گذشته‌های بندر انزلی؛ جلد نهم تاریخ بندر انزلی درباره بیوگرافی کارهای دانشمندان، مخترعان، نویسندگان و شخصیت‌های بزرگ و فوق‌العاده بندر انزلی در حدود ۱۳۰۰ صفحه.

 جمع کل این کتاب‌ها نزدیک به ۱۹ هزار صفحه می‌شود که ماحصل تلاش بی‌وقفه این نویسنده انزلی چی است.

درباره کاوه چلمبری

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

کد امنیتی را وارد کنید *

رفتن به بالا