خانه / اخبار / خطر وقوع سیل در بندر انزلی

خطر وقوع سیل در بندر انزلی

انزلی چی: به دلیل کاهش حجم مخزن و قدرت ذخیره‌سازی تالاب بندر انزلی، خطر وقوع سیلاب و ایجاد خسارت‌های جبران‌ناپذیر در بندر انزلی وجود دارد.  

 10463021_759008870816063_447777320148627887_n

مسعود باقرزاده کریمی در گفت‌و‌گو با خبرنگار «محیط زیست» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با اشاره به این که نوسانات سطح آب تالاب‌ها بخصوص در مناطقی که تبخیر بیشتر از بارندگی است، در طول سال بسیار است و این ماهیت تالاب‌ها به شمار می آید، گفت: این که در پاییز و زمستان سطح آب تالاب‌ها بالا می‌آید، پدیده جدیدی نیست و روال طبیعی است، اما نگرانی این است که در تابستان به علت استفاده منابع آبی تالاب‌ها در بالا دست و محدود شدن منابع آبی، این خشکی شدید‌تر می‌شود. 

وی با بیان این که پرندگان مهاجر به نوسانات تالاب‌ها عادت کرده‌اند، اما اگر کل تالاب یا بخش بسیاری از آن خشک شود و غلظت نمک افزایش یابد، کار مشکل می‌شود، اظهار کرد: ورود آب به تالاب‌ها در فصل پاییز و زمستان امسال اتفاق خوبی است، ولی این موضوع هیچ ربطی به مدیریت ما ندارد و حسن و قبحی برای ما محسوب نمی‌شود. طبیعت در حال انجام کارکرد خود است و در برنامه‌های مدیریتی تالاب‌ها نقش مثبت و منفی اجرا نمی‌کند و کوتاه‌بینانه است که بخاطر بارش‌ها وضعیت تالاب‌ها را مطلوب ارزیابی کنیم و شش ماه بعد را مدنظر نداشته باشیم.  

معاون امور تالاب‌های سازمان حفاظت محیط‌ زیست با اشاره به این که آبی وارد دریاچه ارومیه شده، ولی بسیار کم‌عمق است، افزود: تالاب بختگان هم مانند دریاچه ارومیه آب بسیار کم عمقی دارد که در تابستان به سرعت تبخیر می‌شود، بنابراین باید سعی کنیم بدهی به طبیعت را پرداخت کنیم. 

بدهی آبی ایران به طبیعت  

وی با تاکید بر این که اصطلاح بدهی به طبیعت، یک اصطلاح جهانی است، گفت‌: طبق نقشه‌هایی سهم بدهی به طبیعت کشورهای مختلف دنیا در موضوع آب مشخص و دسته‌بندی شده است. ایران جزو کشورهای تاپ دنیا از لحاظ بدهکاری آب به طبیعت است، در حالی که هرچه قدر بیشتر بدهکاری به طبیعت پرداخت شود، کارکردها و خدمات بیشتری می‌توان از آن انتظار داشت. 

کریمی با تاکید بر این که باید بشر بده بستان خود با طبیعت را تنظیم کند، اظهار کرد: مصرف بیش از حد از آب طبیعت و گسترش بی‌رویه کشاورزی به بهانه نبود شغل و محل درآمد، باعث می‌شود در افق بلند‌مدت، طبیعت خود را با شرایط طوری سازگار کند که انسان‌ها از خدمات آن محروم شوند. برای مثال آرال گول یا دریاچه آرال امروزه در نقشه‌ها تبدیل به آرال قوم یا شن زار آرال شده است و اگر فکری برای احیای دریاچه ارومیه نکنیم، همین اتفاق برای آن هم خواهد افتاد و تبدیل به شن زار ارومیه خواهد شد. 

وضعیت امسال دریاچه ارومیه نسبت به پیش‌بینی‌ها بهتر است 

معاون امور تالاب‌های سازمان حفاظت محیط‌ زیست با اشاره به این که آبی که وارد دریاچه ارومیه شده در ارتفاع ۱۲۷۰٫۳۵ قرار دارد و از حداقل آبی که در این دریاچه یعنی ارتفاع ۱۲۷۰٫۵ بوده ۳۰ سانت بالاتر است، گفت: این ارتفاع نسبت به ۱۲۷۴٫۱ که هدف‌گذاری سال ۱۴۰۲ است فاصله بسیاری دارد، امسال وضعیت دریاچه ارومیه نسبت به پیش‌بینی‌ها بهتر است و می‌توان با راه کار و برنامه‌های پیش روی ستاد احیای دریاچه ارومیه، ماندگاری و عمق آب را بیشتر کرد، از این لحاظ بیش از انتظار منابع آبی وارد آن شده است. 

کریمی در ادامه در مورد وضعیت کنونی تالاب بندر انزلی با اشاره به این که به علت تخریب جنگل‌ها و مراتع بالادست در دامنه شمال البرز، رودخانه‌ها، رسوبات بسیاری وارد تالاب انزلی می‌کنند؛ گفت: عمق تالاب بندر انزلی به شدت کاهش یافته و بزرگ‌ترین خطری است که این تالاب و بندر انزلی را تهدید می کند که از نگاه مسوولین مغفول مانده است.  

خطر سیلابی شدن بندر انزلی در فصل بهار  

وی با بیان اینکه تالاب بندر انزلی مانند یک محیط اسفنجی، میلیون‌ها متر مکعب آب را در موقع سیلاب در خود نگه می‌دارد و به تدریج آن را به دریا وارد می‌کند، افزود: در حال حاضر حجم مخزن تالاب بندر انزلی به شدت کاهش یافته و از عمق متوسط شش متر به عمق متوسط یک متر رسیده است که این امر باعث می‌شود تالاب قدرت ذخیره‌سازی نداشته باشد که در صورت وقوع بارش‌های شدید در فصل بهار، احتمال ایجاد سیل در بندر انزلی وجود دارد که بسیار خسارت بار خواهد بود. 

تالاب بندر انزلی منبع خطر برای بندر انزلی می‌شود 

کریمی با بیان این که هفته گذشته برای موضوع تالاب بندر انزلی جلسه‌ای با حضور استاندار گیلان، معاون طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست و کمیته مدیریت تالاب برگزار شد، اظهار کرد: قرار شده با مسوولیت مستقیم استاندار، اقداماتی برای تالاب ضمن افزایش اثربخشی کارها انجام شود. تا به حال اقداماتی چون لایروبی‌ها و آموزش به جوامع محلی اجرا شده، اما اثربخشی آنها ناچیز بوده است. این امر نشان می‌دهد که سرعت فعالیت‌های احیایی از روند تخریبی کمتر بوده و عملا نتوانسته‌ایم سرعت تخریب را کاهش دهیم که در صورت تداوم این روال، این تالاب‌ می‌تواند منبع خطر برای بندر انزلی باشد.

درباره کاوه چلمبری

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

کد امنیتی را وارد کنید *

رفتن به بالا