خانه / اخبار / حضور سرمایه گذاران سوییسی در منطقه آزاد انزلی

حضور سرمایه گذاران سوییسی در منطقه آزاد انزلی

انزلی چی: تفاهم نامه همکاری میان سازمان منطقه آزاد انزلی و انجمن دوستی ایران و سوییس منعقد شد.

11cccccccccc

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد انزلی به انزلی چی، در مراسمی با حضور مهندس رضا مسرور رییس هیات مدیره و مدیرعامل این سازمان و دکتر رضا رفیعی رییس انجمن دوستی ایران و سوییس، تفاهم نامه همکاری دو جانبه ای به منظور توسعه همکاری های اقتصادی این سازمان با شرکت ها و سرمایه گذاران سوییسی منعقد شد. 

مهندس رضا مسرور رییس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی، آمادگی سازمان متبوع خود را برای حضور بانک ها و موسسات مالی، اعتباری، بیمه ای سوییس، اعلام کرد و اظهار داشت: در آینده شاهد حضور بانک های برون مرزی در این منطقه  با صدور مجوز از سوی بانک مرکزی خواهیم بود.

وی صنایع High Tech که مبتنی بر تکنولوژی پاک و بالا هستند بهمراه گردش گری را دو حوزه مناسب برای همکاری با سرمایه گذاران سوییسی اعلام کرد و گفت: علاوه بر این در موضوعاتی همچون ترانزیت کالا به کشورهای حاشیه دریای خزر و قفقاز، تجارت، همکاری های علمی، تولیدات صنعتی و کالای همراه مسافر می توانیم همکاری کنیم.  

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی با بیان این که فضای کشور در دوران پساتحریم برای حضور سرمایه گذاران خارجی بسیار مناسب شده و در این میان مناطق آزاد با توجه مزایا ومعافیت های قانونی، پایلوت خوبی برای انتقال تکنولوژی به سرزمین اصلی است افزود: در این میان منطقه آزاد انزلی دارای موقعیت استراتژیک ویژه ای در دریای خزر است که دارا بودن تنها بورس کالای مناطق آزاد و ظرفیت های متعدد در حوزه ترانزیت در کریدور شمال جنوب و صنعت گردش گری به پتانسیل های این منطقه ا فزوده است.  

مهندس مسرور سیاست سازمان متبوع خود را توسعه همکاری با تشکل های مردم نهاد بین المللی اعلام کرد و افزود: تا پیش از ساخت و بهره برداری از خانه سوییس در این منطقه، دفتر کار انجمن دوستی ایران و سوییس مقدمات توسعه همکاریهای دو جانبه را فراهم می کند. 

دکتر رضا رفیعی رییس انجمن دوستی ایران و سوییس با ابراز خوشحالی از انعقاد این تفاهم نامه اظهار امیدواری کرد با همکاری دوطرف؛ حضور سرمایه گذاران و فعالین اقتصادی سوییسی و هم چنین توسعه همکاری های علمی و گردش گری دو کشور در منطقه آزاد انزلی را شاهد باشیم. 

وی با بیان این که سوییس اولین کشور غربی بود که تحریم های اعمال شده علیه ایران عزیز را برداشت گفت: بانکهای سوییسی دارای بزرگترین منابع مالی جهان بوده و از منظر تکنولوژی صنعتی و صنایع دوستدار محیط زیست، این کشور در بالاترین سطح دنیا قرار گرفته، و انجمن دوستی ایران و سوییس بهمراهی انجمن دوستی سوییس و ایران؛ تلاش دارد حلقه ارتباطی سرمایه گذاران و فعالین اجتماعی، فرهنگی دو ملت و دو کشور باشد.  

رییس انجمن دوستی ایران و سوییس با تصریح بر جایگاه استراتژیک منطقه آزاد انزلی در ایران، آسیا و همچنین عبور کریدورهای تجاری بین المللی از این منطقه، اضافه کرد: منطقه آزاد انزلی می تواند فرصت های جدیدی برای استان گیلان و کشور در توسعه مراودات با کشورهای این منطقه و اروپا فرآهم نماید. 

وی با اعلام خبر بازدید قریب الوقوع گروهی از فعالان وسرمایه گذاران سوییسی از این منطقه گفت: بازدید سفیر سوییس از ظرفیت ها و توانمندی های منطقه آزاد انزلی، می تواند در توسعه روابط موثر باشد. 

گفتنی است تفاهم نامه همکاری سازمان منطقه آزاد انزلی و انجمن دوستی ایران و سوییس در هشت ماده و ۲۰ بند به امضای طرفین رسید که براساس مهم ترین بندهای آن این تفاهم نامه به منظور همکاری در بهره مندی انجمن، خانه سوییس، سرمایه گذاران و فعالین اقتصادی سوییسی از مزایا و معافیت های منطقه آزاد انزلی، فراهم نمودن شرایط مناسب جهت فعالیت انجمن از طریق استقرار خانه سوییس در این منطقه، حمایت از برگزاری تورهای سرمایه گذاری مشترک جهت آشنایی سرمایه گذاران و فعالین فرهنگی اجتماعی دو طرف با توانمندی ها و فرصتهای همکاری دو کشور، منعقد شد.

از سوی دیگر حمایت از اجرای نمایشگاه های اقتصادی و فرهنگی مشترک، همکاری در معرفی فرصت های سرمایه گذاری و فعالیت تجاری فرهنگی در این منطقه و برپایی دوره های آموزشی توسط انجمن در منطقه آزاد انزلی، از مهم ترین اهداف انعقاد این تفاهم نامه را تشکیل می دهد.

درباره کاوه چلمبری

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

کد امنیتی را وارد کنید *

رفتن به بالا